Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok: Desa zostanie zamknięta po 42 latach. Właściciele nie są w stanie płacić czynszu

Magdalena Kuźmiuk
Zabił nas czynsz. Miasto widzi tylko kawiarnie i pizzerie. Nie ma miejsca na sztukę - twierdzi Anna Kakareko, właścicielka Desy.
Zabił nas czynsz. Miasto widzi tylko kawiarnie i pizzerie. Nie ma miejsca na sztukę - twierdzi Anna Kakareko, właścicielka Desy. Andrzej Zgiet
Właściciele chcą zamknąć galerię z antykami. Nie są już w stanie płacić czynszu. Nie mają też siły na walkę z miastem o jego obniżkę.

Witryna galerii sztuki i antyków Desa przy ulicy Suraskiej przyciąga wzrok. Misternie wykonane bursztynowe czy ametystowe lampy, stylowa biżuteria, ciekawe malarstwo, intrygująca rzeźba. Wszystko wskazuje na to, że ten kawałek historii Białegostoku, jakim Desa z pewnością jest, wkrótce przestanie istnieć.

- Zabiły nas koszty utrzymania, zwłaszcza czynsz - 4100 złotych miesięcznie. Nie możemy się porozumieć z miastem, które jest przecież właścicielem lokalu. Władze widzą tylko kolejne kawiarnie i pizzerie. Nie ma miejsca na sztukę - mówi Anna Kakareko, współwłaścicielka Desy.

Przyznaje, że ostatni rok był ciężki. A długi narastały z miesiąca na miesiąc. Z trudną decyzją o zamknięciu galerii właściciele nosili się od kilku miesięcy. Z Suraskiej muszą wyprowadzić się do końca lutego.

Anna Kakareko mówi, że ta praca wynika głównie z pasji i ambicji, a nie - wbrew przekonaniu niektórych urzędników - z chęci zysku. Bo klientów jest coraz mniej.

- Sztuka nie jest dziś modna. Młodzi ludzie jej nie znają. Bo nie ma edukacji w tym kierunku. Dziś modny jest minimalizm, który wygląda tak, jakby nas stać było na wybudowanie domu, ale już nie na powieszenie obrazu na ścianie. To niezwykle smutne - uważa Anna Kakareko.

Przypomina, że zdecydowana większość przedmiotów, jakie w Desie można obejrzeć czy kupić, ma swoich właścicieli, którzy oddali jej te rodzinne pamiątki w komis. Wszystko to pracownicy Desy skrupulatnie oddają. Porcelana, biżuteria, zegary, lampy, obrazy, ikony, ale też meble, jak cenne czarne boulle, czyli sekretarzyk z masy szylkretowej, serwantki, zielony piec kaflowy. Ponad 10 tysięcy różnych antyków.

Zarząd Mienia Komunalnego już zapowiada przetarg na lokal po Desie. Anna Kakareko jeszcze się zastanawia czy w nim nie wystartować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny