Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białowieża to świetne miejsce na filmowy plener. Sprawdź, jakie filmy tu powstały.

Piotr Bajko [email protected] tel. 85 682 23 95
Statyści przed kolejnym ujęciem do filmu "Biesy" w reżyserii Andrzeja Wajdy, realizowanego w plenerach stacji kolejowej Białowieża-Towarowa. Wśród statystów są m.in. Walentyna Tuligłowiec i Nina Szpakowicz (panie siedzące) i Joanna Lewczuk (w białym kożuszku, na schodach).
Statyści przed kolejnym ujęciem do filmu "Biesy" w reżyserii Andrzeja Wajdy, realizowanego w plenerach stacji kolejowej Białowieża-Towarowa. Wśród statystów są m.in. Walentyna Tuligłowiec i Nina Szpakowicz (panie siedzące) i Joanna Lewczuk (w białym kożuszku, na schodach). Fot. Archiwum Joanny Lewczuk
W Puszczy Białowieskiej jest wiele urokliwych miejsc, które aż się proszą, by je uwiecznić na taśmie filmowej. I tak się dzieje.

Każdego roku przyjeżdżają do Białowieży liczne ekipy filmowe.

Przede wszystkim z myślą o realizacji filmów przyrodniczych i reportaży. Ale zdarza się też, że w białowieskie ostępy zaglądają ekipy realizujące filmy fabularne, czasami nawet dla producentów zagranicznych.

Na Sybir

Pierwszy raz Puszcza Białowieska użyczyła swych plenerów filmowi fabularnemu 80 lat temu, w 1930 roku. Zrealizowane zostały w niej sceny wędrówki skazańców oraz brawurowej ucieczki i pogoni do filmu pt. "Na Sybir" w reżyserii Henryka Szaro. Obraz nawiązywał do rewolucji 1905 roku. Do Białowieży przyjechały ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska i Adam Brodzisz. Liczna grupa białowieżan statystowała w scenie wędrówki skazańców. Ucieczkę i pogoń kręcono na Trybie Jagiellońskim. Film "Na Sybir" miał premierę 1 października 1930 roku.

Lokis

Na następny film fabularny puszcza czekała blisko czterdzieści lat. W 1969 roku operator Stefan Matyjaszkiewicz zrealizował w niej malownicze sekwencje z żubrami do "Lokisa" w reżyserii Janusza Majewskiego. Film oparty był na opowiadaniu Prospera Mérimée o dziwnych wydarzeniach w pałacu na Żmudzi, a główne role zagrali: Józef Duriasz, Edmund Fetting i Małgorzata Braunek.

Kazimierz Wielki

Na początku 1975 roku ściągnęły do Białowieży aż dwie ekipy. W lutym Wiesław Rutowicz nakręcił w pobliżu osady Zwierzyniec sceny z polowania na żubry króla Władysława Łokietka (granego przez Ignacego Machowskiego) i jego syna Kazimierza (Krzysztof Chamiec) do filmu pt. "Kazimierz Wielki" w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich. Statystami było około dwudziestu rolników z Białowieży oraz ich konie. Statystom najwięcej radości sprawiło przebranie ich w kostiumy z epoki, w których mogli paradować po miasteczku przez kilka dni. Wspomnienia z filmu mają także strażnicy BPN, którzy manewrowali dużym stadem żubrów.

Domy z deszczu

Tuż po wyjeździe Petelskich, w marcu 1975 roku ściągnęli do Białowieży realizatorzy filmu telewizyjnego pt. "Domy z deszczu" w reżyserii Ryszarda Bera. Zdjęcia do filmu na podstawie opowiadania Konstantego Paustowskiego o wzajemnych fascynacjach polskiego oficera i młodej rozwiedzionej kobiety, operator Jacek Korcelli zrealizował w Parku Pałacowym, w okolicy Domu Marszałkowskiego i przy zabytkowej dróżniczówce w Krzyżach. Kilka scen powstało też w Hajnówce i Nowoberezowie. W rolach głównych wystąpili Władysław Kowalski i Łarysa Kadocznikowa.

Bitwa pod Cedynią

W jesieni 1977 roku w Białowieży rozgościła się ekipa "Poltelu". W uroczyskach Podcerkwy i Stara Białowieża oraz na Polanie Białowieskiej operator Andrzej Dobrzyński zrealizował szereg ujęć do fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. "Bitwa pod Cedynią - 972 rok" w reżyserii Krzysztofa Riege.

Do krwi ostatniej

W dwa lata później Białowieżę odwiedził ze swoją ekipą reżyser Jerzy Hoffman. Pod jego kierunkiem operator Jerzy Gościk nakręcił w lutym 1979 roku kilka scen do jednego z siedmiu odcinków serialu pt. "Do krwi ostatniej", przedstawiającego wydarzenia decydujące dla sprawy polskiej podczas II wojny światowej. Tym razem plenerów użyczył park pałacowy. Zdjęcia kręcono głównie w okolicy zabytkowego budynku z 1845 roku - dzisiaj siedziby Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN. Starsi białowieżanie pamiętają ściągnięty tu dwupłatowiec, który robił w filmie zamieć.

Jajo

W październiku 1983 roku w Białowieży nakręcono kilka ujęć filmu fabularnego z cyklu "Opowieści niesamowite". Film nosił tytuł "Jajo". Reżyserował Konrad Szołajski, a grali: Ewa Żukowska i Andrzej Gutowski.

Lato leśnych ludzi

W czerwcu 1984 roku operator Andrzej Ramlau nakręcił w Puszczy Białowieskiej ujęcia do 5-odcinkowego serialu telewizyjnego pt. "Lato leśnych ludzi" w reżyserii Władysława Ślesickiego, opartego na popularnej książce Marii Rodziewiczówny. Sceny białowieskie znalazły się w ostatnim odcinku serialu, zatytułowanym "Legenda". Wystąpił w nich Rafał Wieczyński.

Rykowisko

W piękną, słoneczną białowieską jesień utrafiła w 1985 roku ekipa Zespołu Filmowego "Rondo", realizująca pełnometrażową komedię obyczajową z akcentami rozrachunkowymi pt. "Rykowisko". Debiutujący w fabule dokumentalista Grzegorz Skurski wziął na warsztat scenariusz Andrzeja Mularczyka. Akcja filmu koncentruje się wokół postawy leśniczego Wiktora Szałaja, który podstępem wymusza przywrócenie rangi rezerwatu obszarom leśnym, przekształconym na luksusowy teren polowań dewizowych. Prawie całość zdjęć do filmu powstała w puszczy. W rolach głównych wystąpili: Roman Wilhelmi, Sławomira Łozińska, Franciszek Pieczka, Zbigniew Buczkowski i Bruno O'ya. Statystowali, jak zwykle, mieszkańcy Białowieży i Hajnówki.

Akcja OPEN

W czerwcu 1986 roku Białowieżą zawładnęła francusko-polska ekipa, która nakręciła "Ucieczkę króla" - jeden z odcinków serialu pt. "Akcja OPEN". Jego akcja rozgrywa się w Białowieskim Parku Narodowym. Główni bohaterowie serialu, bracia Eric i Simon Dexterowie rywalizują w Białowieży o względy uroczej lekarki weterynarii. Reżyserował Jean-Pierre Decourt, filmował Ryszard Janowski, a w rolach głównych wystąpili m.in.: Jean D'Alric, Tatiana Sosna-Sarno, Wiesława Mazurkiewicz, Jerzy Janeczek i 9-letni białowieżanin, Krzysztof Bajko.

Biesy

Akcent francuski w Białowieży powtórzył w następnym roku. Andrzej Wajda, który nakręcił w połowie kwietnia 1987 roku, koło stacji kolejowej Białowieża-Towarowa i w osadzie leśnej Grudki, szereg scen do filmu "Biesy" (francuski tytuł: "Les Possedes") według powieści Fiodora Dostojewskiego. Film zrealizowano dla francuskiej wytwórni "Gaumont". W scenach białowieskich wystąpili m.in.: Lambert Wilson, Jutta Lampe i Jerzy Radziwiłowicz. Autorem zdjęć był Witold Adamek.

Białowiescy i hajnowscy statyści ponownie przebrali się w kostiumy z epoki. Plenery zarekomendował ekipie Wojciech Rynarzewski z Hajnówki. Premierę "Biesy" miały we Francji na początku 1988 roku.

Tętno pierwotnej puszczy

W sierpniu 1993 roku, realizujący w Puszczy Białowieskiej 5-odcinkowy serial przyrodniczy pt. "Tętno pierwotnej puszczy" Bożena i Jan Walencikowie, nakręcili koło osady Zwierzyniec sceny fabularyzowane (filmował Krystian Matysek) ze statystami z Białowieży.

Wiele scen fabularyzowanych zobaczymy też w serialu Bożeny i Jana Walencików pt. "Saga prastarej puszczy". Realizowano go w latach 2006-2009 i teraz czeka na emisję.

Opowieści z Narnii

Kolejna ekipa filmowa tylko otarła się o Puszczę Białowieską. W lutym 2005 roku, na skutym lodem zalewie Siemianówka, pod kierunkiem reżysera Andrew Adamsona nakręcono materiał wykorzystany w "Opowieściach z Narnii".

Samo życie

W styczniu 2007 roku ściągnęła do Białowieży ekipa serialu "Samo Życie", która nakręcone tu zdjęcia wykorzystała w kilku odcinkach. Swych plenerów użyczyły: Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN, park pałacowy i rezerwat żubrów. W białowieskich scenach wystąpili: Stanisława Celińska, Krzysztof Banaszak, Tomasz Błasiak i Olin Gutowski.

Teraz białowieskie plenery czekają na kolejny film.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny