Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie Centrum Onkologii z nowym pododdziałem urologii. Zobacz, jak wygląda zmodernizowane wnętrze oddziału w BCO [ZDJĘCIA]

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Otwarcie pododdziału urologii w Białostockim Centrum Onkologii
Otwarcie pododdziału urologii w Białostockim Centrum Onkologii Izolda Hukałowicz
W Białostockim Centrum Onkologii uroczyście otwarto dziś (wtorek, 15 września) pododdział urologii, na którym leczeni będą pacjenci z nowotworami układu moczowego i moczowo-płciowego. Modernizacja szpitala pod nowy pododdział kosztowała ponad 1,3 mln złotych.

Oddział czeka na pacjentów

Odmienione wnętrza nowego pododdziału urologii są już w pełni gotowe i czekają na pierwszych pacjentów. Do tej pory leczeni oni byli na oddziale chirurgii onkologicznej. Teraz mają swoje miejsce, w którym otrzymają fachową i kompleksową pomoc. Pierwsi pacjenci pojawią się już w poniedziałek.

Na nowym pododdziale urologii znajduje się sześć kameralnych sal dwuosobowych oraz jedna sala jednoosobowa. Każda z sal wyposażona jest w oddzielną łazienkę z prysznicem. Łącznie pomieszczą one 13 osób. W obrębie oddziału dostępny jest bezpłatny dostęp do Wi-Fi.

Na pododdziale znajdują się też m.in.: pomieszczenie zabiegowe, punkt pielęgniarski, łazienki i toalety dla pacjentów, pokoje lekarskie oraz pomieszczenia gospodarcze. Oddział zyskał też niezbędny sprzęt. Zakupiono m.in.: łóżka szpitalne elektryczne, szafki przyłóżkowe, tor wizyjny, kardiomonitory, resuscytatory, defibrylator, resektoskopy bipolarne i monopolarne, cytoskopy, ureterenoskop, uretrotom optyczny.

Uroczyste otwarcie

Dziś władze szpitala, pracownicy oraz przedstawiciele lokalnych władz uroczyście przecięli wstęgę na znak, że pododdział został otwarty. Data otwarcia nie była przypadkowa. Dziś obchodzimy bowiem Europejski Dzień Raka Prostaty.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego, pracownicy oddziału oraz przedstawiciele pacjentów ze Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator".

- Ten oddział jest niezbędny - mówi Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO. Mamy poradnię urologiczną i widzimy, ile osób potrzebuje leczenia szpitalnego. Już teraz widzimy, że kolejka na oddział ustawia się na dwa, trzy tygodnie. Zabiegaliśmy o utworzenie tego oddziału trzy lata i udało się.

Dyrektor BCO podkreśla, że choć oddziały urologiczne kojarzą się głównie z mężczyznami, to trafiają tu też kobiety z nowotworami układu moczowego.

Rak prostaty jest podstępny

W okresie od marca do sierpnia z powodu schorzeń urologicznych leczonych było w BCO 55 pacjentów, w tym 5 kobiet. Połowa rozpoznanych wśród mężczyzn przypadków to nowotwory prostaty.

- Dwa lata temu zachorowałem na raka prostaty - mówi Wiktor Klatkowski ze Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator". Teraz jestem zdrowy i staram się przekonywać innych mężczyzn do badań. Apelujemy, aby po 40. roku życia każdy pan zbadał się pod kątem raka prostaty, bo to taka choroba, która jeśli jest ukryta, to wydaje się niegroźna. Ale gdy ujawnia się, to niestety, szybko daje przerzuty.

Koronawirus w Białostockim Centrum Onkologii: zakażeni trzej pracownicy! BCO nie wstrzymuje jednak przyjęć pacjentów [AKTUALIZACJA]

Wykaz przykładowych procedur medycznych wykonywanych w pododdziale:

• kompleksowa diagnostyka chorób układu moczowo-płciowego

• biopsja prostaty u pacjentów z podejrzeniem raka prostaty

• wziernikowanie pęcherza moczowego u pacjentów z podejrzeniem nowotworu pęcherza moczowego

• operacyjne leczenie nowotworu prostaty metodą minimalnie inwazyjną (laparoskopia) oraz metodą otwartą w wybranych przypadkach

• operacyjne leczenie nowotworów nerek (częściowa/klinowa resekcja nerki z pozostawieniem zdrowego miąższu nerki), całkowite usunięcie nerki nowotworowo zmienionej, metodą laparoskopową oraz otwartą

• termoablacja małych nowotworów nerek u pacjentów nie kwalifikujących się do leczenia operacyjnego ze względu na zły stan ogólny lub zaawansowany wiek

• całkowite usunięcie pęcherza moczowego z prostatą u pacjentów z zaawansowanym rakiem pęcherza moczowego

• usunięcie przeszkody podpęcherzowej u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (adenomectomia)

Oprócz „dużych” zabiegów operacyjnych, w pododdziale wykonywane są procedury mało inwazyjne, jak:

• przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego/prostaty u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (TURP)

• przezcewkowa elektroresekcja guzów pęcherza moczowego (TURBT)

Białystok. Zakład Diagnostyki Obrazowej w nowym miejscu. Tak...

Dni Otwarte Białostockiego Centrum Onkologii cieszyły się sporym zainteresowaniem

Białystok. Dni Otwarte Białostockiego Centrum Onkologii. Moż...

Na parterze zmodernizowanego budynku BCO będzie mieścić się nowoczesna rejestracja porani onkologicznych. Same poradnie zajmą 2. i 3.  piętro, na pierwszy będzie oddział chemioterapii dziennej.

Ul. Warszawska. Białostockie Centrum Onkologii większe i zmo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny