Mieszkania wspierane powstają na jednym z pięter budynku Caritasu w Supraślu, w którym działa też świetlica oraz dom matki i dziecka. Już we wrześniu wprowadzą się do nich osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Taka jest idea projektu. Osoby zdrowe (asystenci, opiekunowie, przyjaciele) mieszkają razem z osobami z niepełnosprawnością i dzielą z nimi codzienne życie.
- Znając sytuację dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, a zwłaszcza ich niepewną i niełatwą przyszłość, wyszliśmy naprzeciw ich potrzebom. Mamy już chętnych: 16 osób niepełnosprawnych (dwie grupy) i dwa zespoły asystentów - poinformowała organizacja na środowej konferencji w Supraślu.
Zobacz więcej: Supraśl: Dom dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Arka będzie dla nich miejscem do życia
Mieszkania będą funkcjonowały w modelu wspólnoty życia na wzór francuskich wspólnot zwanych Arkami.
- W takiej wspólnocie mieszka do ośmiu osób niepełnosprawnych, plus ich przyjaciele. Novum tego typu mieszkań jest to, że akcent jest położony na więzi między tymi osobami i przyjaciółmi, zatem niepełnosprawni i przyjaciele, a nie na zasadzie pracownik i pacjent - mówił ks. Jerzy Sęczek, dyrektor białostockiego Caritasu.
Caritas Archidiecezji Białostockiej podsumował również 2019 rok. Organizacja m. in. zakończyła remont w Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA dla dzieci i młodzieży borykających się z problemem narkotyków i środków psychoaktywnych. W tym roku przeniesie podopiecznych się do nowego budynku, który wyposażymy jeszcze w meble i oświetlenie. W dalszej perspektywie jest również rozszerzenie działalność na terapię rodzinną.
W minionym roku powstała również Służba Medyczna Caritas, której działalność obejmuje m.in. kursy pierwszej pomocy czy obsługę medyczną różnego rodzaju wydarzeń (festynów parafialnych, uroczystości Bożego Ciała, pielgrzymek itp.).
500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego