MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Caritas buduje "Arkę". Schronienie, opiekę i wsparcie znajdą w niej niepełnosprawni (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Caritas Archidiecezji Białostockiej
W Supraślu Caritas Archidiecezji Białostockiej buduje "Arkę". Miejsce w niej znajdą osoby niepełnosprawne intelektualnie. Na początku w mieszkaniach wspieranych zamieszka 16 podopiecznych.

Mieszkania wspierane powstają na jednym z pięter budynku Caritasu w Supraślu, w którym działa też świetlica oraz dom matki i dziecka. Już we wrześniu wprowadzą się do nich osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Taka jest idea projektu. Osoby zdrowe (asystenci, opiekunowie, przyjaciele) mieszkają razem z osobami z niepełnosprawnością i dzielą z nimi codzienne życie.

- Znając sytuację dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, a zwłaszcza ich niepewną i niełatwą przyszłość, wyszliśmy naprzeciw ich potrzebom. Mamy już chętnych: 16 osób niepełnosprawnych (dwie grupy) i dwa zespoły asystentów - poinformowała organizacja na środowej konferencji w Supraślu.

Zobacz więcej: Supraśl: Dom dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Arka będzie dla nich miejscem do życia
Mieszkania będą funkcjonowały w modelu wspólnoty życia na wzór francuskich wspólnot zwanych Arkami.

- W takiej wspólnocie mieszka do ośmiu osób niepełnosprawnych, plus ich przyjaciele. Novum tego typu mieszkań jest to, że akcent jest położony na więzi między tymi osobami i przyjaciółmi, zatem niepełnosprawni i przyjaciele, a nie na zasadzie pracownik i pacjent - mówił ks. Jerzy Sęczek, dyrektor białostockiego Caritasu.

Caritas Archidiecezji Białostockiej podsumował również 2019 rok. Organizacja m. in. zakończyła remont w Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA dla dzieci i młodzieży borykających się z problemem narkotyków i środków psychoaktywnych. W tym roku przeniesie podopiecznych się do nowego budynku, który wyposażymy jeszcze w meble i oświetlenie. W dalszej perspektywie jest również rozszerzenie działalność na terapię rodzinną.

W minionym roku powstała również Służba Medyczna Caritas, której działalność obejmuje m.in. kursy pierwszej pomocy czy obsługę medyczną różnego rodzaju wydarzeń (festynów parafialnych, uroczystości Bożego Ciała, pielgrzymek itp.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny