Bezpieczne Wakacje 2020. Kończy się rok szkolny. Tym razem wypoczynek dzieci i młodzieży będzie pod jeszcze większą kontrolą

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Udostępnij:
Koniec roku szkolnego już w piątek! Ścisłe przestrzeganie reguł i częste kontrole. Rusza kolejna edycja akcji "Bezpieczne wakacje".

Już w piątek (25 czerwca) kończy się wyjątkowy rok szkolny i rozpoczynają się wyczekiwane przez wielu wakacje. Tegoroczne zakończenie w szkołach nie będzie jednak tak tłumne i uroczyste jak zwykle.

W szkołach, w których jest wielu uczniów, świadectwa często wręczane były już w czwartek, a Dzieci i młodzież dzieli się tak, by uniknąć dużych zbiorowisk.

- Mamy około 1000 uczniów, więc wręczanie świadectw rozpoczęliśmy już dzień wcześniej. W czwartek załatwiliśmy wszystkie klasy pierwsze, a także siódme i ósme. W piątek spotkamy się z klasami drugimi - opowiada Dariusz Bossowski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. - Wszystko dzieje się na korytarzu. Wszyscy są w maseczkach i w odpowiednich odległościach od siebie. Daję krótką podsumowującą przemowę wręczam najlepszym uczniom nagrody. Przechodzę po całej klasie i z każdym wykonuję ten symboliczny gest łokciem. Jeden zestresowany uczeń tak mocno mnie uderzył, że czuję to do teraz - śmieje się dyrektor.

W Szkole Podstawowej nr 9 uczniowie spotkają się w salach tylko ze swoimi wychowawcami.

- Klasy zostały podzielone na dwie części. Każda z nich wchodzi o innej godzinie. Żeby było mniej dezynfekcji, usunęliśmy z sal ławki i krzesła. Dzieci oczywiście mają na początku mierzoną temperaturę. Ponadto mogą dostać do szkoły jednym z czterech wejść - mówi Edyta Haraburda, dyrektor placówki.

Nauka zdalna w kolejnym roku szkolnym będzie kontynuowana? Czy dzieci wrócą do szkół we wrześniu? MEN wydało komunikat

Bezpieczne wakacje

Z tej okazji końca roku szkolnego i początku wakacji, w Parku Planty odbyła się konferencja prasowa, na której poznaliśmy szczegóły tegorocznej edycji akcji "Bezpieczne Wakacje".

Wzięli w niej udział: Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski, Beata Pietruszka – Podlaski Kurator Oświaty, Elżbieta Kraszewska – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Nadkomisarz Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i Brygadier Marcin Wierel – naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

- Wakacje to okres wypoczynku. Jednak trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. I właśnie na to bezpieczeństwo, w szczególności w zorganizowanych formach spędzania czasu, będą nakierowane działania różnych służb i instytucji. Stąd też co roku uruchamiana jest akcja "Bezpieczne wakacje". Tym razem sytuacja jest szczególna, bo mamy epidemię. Dlatego przed organizatorami wypoczynku stoją teraz dodatkowe wymagania - mówi Bohdan Paszkowski.

Dodatkowe obowiązki będą mieli też przedstawiciele podlaskich służ i instytucji.

- Jak co roku będziemy czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających dzieci i młodzieży. Ty razem wypoczynek ten będzie organizowany w sposób szczególny. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowali zasady, jakie mają spełniać obiekty i jak ma wyglądać wypoczynek dzieci i młodzieży w dobie zagrożenia epidemicznego - opowiada Elżbieta Kraszewska.

Podkreśla też, że poza dużym nakładem pracy ze strony służ sanitarnych nadzorujących wypoczynek i realizację rygorystycznych wytycznych, ważne będzie też przygotowanie dziecka do tych szczególnych wakacji i wypracowanie z nim przestrzegania podstawowych zasad higieny.

DO tej pory, organizatorzy wypoczynku wysłali do Podlaskiego Kuratorium Oświaty 207 zgłoszeń. Jest to mniej niż w latach ubiegłych.

Być może liczba ta związana jest ze szczegółowymi wytycznymi, które trzeba spełnić, dotyczącymi chociażby liczby uczniów w grupach, wyjść poza teren kolni i obozów czy kontaktu z osobami trzecimi.

- Przeznaczyliśmy ponad 100 tys. zł na dofinansowanie organizatorów, którzy zgłosili oferty do kuratorium. Ponadto ponad 200 uczniów z naszego województwa będzie mogło wyjechać chociażby nad morze, bo powierzyliśmy organizatorom zadania na ponad 300 tys. zł - mówi Beata Pietruszka.

Do wakacji szykuje się już też policja.

- Będzie to dla nas szczególny okres wytężonej pracy. Musimy zapewnić bezpieczeństwo na kilku płaszczyznach. Pierwsza to wszystkie osoby które zostają w domach. Druga to podróż a trzecia - miejsca letniego wypoczynku - wymienia nadkom. Tomasz Krupa.

Czynności kontrolne i rozpoznawcze, szczególnie w miejscach zbiorowego wypoczynku, głównie pod kątem zagrożeń odnośnie warunków ewakuacji i wyposażenia w sprzęt przeciwpożarowy, będą też prowadzone przez straż pożarną.

Festyn "Bezpieczne Wakacje". Na plażowiczy czekało wiele atrakcji!

Białystok. Festyn edukacyjny "Bezpieczne wakacje" na plaży D...

Mocna pozycja kobiet w polskim świecie naukowców i inżynierów.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie