Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo przyszłej mamy

.
Podczas ciąży u niektórych par życie seksualne zamiera, choć nie ma po temu żadnych medycznych przesłanek podczas jej prawidłowego przebiegu
Podczas ciąży u niektórych par życie seksualne zamiera, choć nie ma po temu żadnych medycznych przesłanek podczas jej prawidłowego przebiegu
Jeśli ciąża jest planowana, oboje rodzice są do niej przygotowani i pragną dziecka, a także wówczas, gdy zdarzyła się przypadkiem, ale partnerzy się kochają i chcą ze sobą być - to ich pożycie najczęściej będzie nadal udane.

Ciąża to bardzo szczególny okres w życiu każdej kobiety. Zmianie ulega nie tylko jej wygląd fizyczny, ale też sfera duchowa. Podejście do spraw erotycznych w związku dwojga ludzi podczas ciąży jest bardzo indywidualne.

Hormony szczęścia potęgują doznania
Pod wpływem działania hormonów dochodzi do znacznego przekrwienia macicy i zewnętrznych narządów płciowych, a piersi powiększają się, stając się, podobnie jak cała skóra, bardziej wrażliwe na dotyk. Wielu przyszłych rodziców ma wątpliwości związane z bezpieczeństwem odbywania stosunku w czasie ciąży. Obawiają się, że współżycie może wywołać poronienie, przedwczesny poród lub w inny sposób niekorzystnie wpłynąć na dziecko. Wszystko to sprawia, że wiele par na długie miesiące rezygnuje z uprawiania seksu. Na ogół niepotrzebnie.

- Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do współżycia - mówi lek. med. Artur Nowak, specjalista ginekologii i położnictwa z Polikliniki Ginekologiczno-Położniczej Arciszewscy. - Stosunek płciowy nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży i nie może jej zaszkodzić. Dziecko w łonie matki jest chronione przez macicę i otaczające je wody płodowe, a znajdujący się w kanale szyjki macicy czop śluzowy zabezpiecza przed wnikaniem infekcji do płodu. Podczas stosunku rodziców, maleństwo może odczuwać niewielkie kołysanie oraz delikatne skurcze mięśni spowodowane orgazmem, a uwalniane do krwi endorfiny, tzw. hormony szczęścia, wpływają pozytywnie nie tylko na kobietę, ale też na dziecko.

Trymestry
Popęd seksualny kobiety podlega wahaniom w trakcie ciąży. Zwykle spada w jej wczesnej fazie, a wzrasta w drugim trymestrze, kiedy mija zmęczenie, nudności a czasami i wymioty typowe dla pierwszego trymestru. Część par właśnie w czasie trwania ciąży odkrywa na nowo uroki seksu. Mocniejsze ukrwienie narządów płciowych powoduje ich większą wrażliwość na dotyk i zwiększa erotyczne doznania kobiety. Aktywność seksualna w ciąży często wzrasta również z powodów związanych ze zmianami psychologicznymi, a mianowicie zniknięciem obaw przed nieplanowaną ciążą lub niepokoju związanego ze staraniem się o poczęcie.

W trzecim trymestrze częstość stosunków płciowych przeważ nie maleje. Przyszła mama zaczyna myśleć o porodzie i o przygotowaniach do narodzin dziecka. Poza tym dokuczają dolegliwości ciążowe, takie jak obrzęki ciała, a czasami również rozstępy i cellulit, które sprawiają, że kobieta może czuć się mało atrakcyjna dla partnera. Dodatkowo w ostatnich miesiącach ciąży brzuch może utrudniać znalezienie partnerom dogodnej pozycji.

Bezpieczne pozycje
Nie ze wszystkich pozycji seksualnych, które przed ciążą dawały najwięcej satysfakcji, będzie można w czasie jej trwania korzystać. Warto ze swoim lekarzem prowadzącym rozmawiać na każdy temat - w tym również na temat seksu w ciąży. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa wybranych pozycji lub w trakcie współżycia wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, warto spytać swojego ginekologa o radę.

Przy podejrzeniu wczesnej ciąży zaleca się zaczekać ze współżyciem do pierwszej wizyty u lekarza, który sprawdzi, jak miewa się zarodek i czy wszystko przebiega prawidłowo. W okresie ciąży należy zrezygnować z dodatkowych akcesoriów erotycznych i trudnych technicznie pozycji, by nie narażać kobiety na różnego rodzaju infekcje, urazy i duże napięcia mięśniowe. Przy współżyciu ważne jest, by kobieta czuła się komfortowo, wygodnie, bezpiecznie i by seks nie wymagał od niej dużego wysiłku.
W pierwszym trymestrze dozwolona jest prawie każda pozycja, jednak należy szczególnie uważać, aby partner nie przygniatał brzucha przyszłej mamy i nie podrażniał wyjątkowo wrażliwych piersi kobiety. Należy unikać pozycji z głęboką penetracją, mogących powodować dolegliwości bólowe i zwiększać zagrożenie plamieniami po stosunku.

W drugim trymestrze należy unikać tych pozycji, które wymagają od kobiety leżenia na plecach. Powiększająca się macica uciska na naczynia, utrudniając powrót krwi do serca i może przyczynić się do pojawienia się uczucia osłabienia, a w skrajnych sytuacjach nawet do omdleń.

W trzecim trymestrze szczególnym problemem jest ograniczona możliwość poruszania się partnerki spowodowana znacznym przyrostem wagi i powiększającą się macicą. Najwygodniejsze pozycje w tym okresie to leżenie partnerów na boku, mężczyzna na dole, a kobieta na górze lub pozycje tylne.

Czy uprawianie seksu przyspiesza poród
- Aktywność seksualna, szczególnie pieszczoty piersi, uwalnia oksytocynę - hormon wywołujący czynność skurczowa macicy i podtrzymujący akcję porodową - mówi lek. med. Artur Nowak. - Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają skracanie i rozwieranie szyjki macicy. W ciąży fizjologicznej wrażliwość szyjki na prostaglandyny znajdujące się w spermie pojawia się dopiero po 38 tygodniu ciąży. Dlatego też uważa się, że stosunek płciowy może pomóc w rozpoczęciu porodu w przypadku przenoszonej ciąży.

Przeciwwskazania do współżycia
Każda ciąża przebiega indywidualnie i dlatego może zdarzyć się tak, że nie będzie możliwe współżycie w czasie jej trwania. Przeciwwskazaniami do kontaktów seksualnych są między innymi: ciąża wysokiego ryzyka, ciąża mnoga, niewydolność szyjki macicy, łożysko przodujące, wcześniejsze samoistne poronienia lub poród przedwczesny. Nie każde krwawienie czy ból w dolnej części brzucha po stosunku muszą oznaczać zagrożenie ciąży. Występowanie plamień po współżyciu mogą powodować również nadmierne fizjologiczne przekrwienie tarczy szyjki macicy, zapalenie pochwy, niewyleczona nadżerka lub polip szyjkowy. Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem niepokojącym, którego nie wolno zlekceważyć. Nie w każdym przypadku musi to oznaczać abstynencję seksualną, ale koniecznie należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który po badaniu zdecyduje co w danym wypadku jest dozwolone, a co nie.

Mężczyzna a ciąża
Wielu mężczyznom trudno odnaleźć się w nowej roli i potrzebują czasu, żeby pogodzić się z zaistniałą sytuacją i faktem zostania ojcem. We wczesnym etapie ciąży często pojawia się strach przed wyrządzeniem krzywdy kobiecie lub zaszkodzeniem dziecku. W rezultacie z obawy przed wywołaniem poronienia unikają kontaktów seksualnych. Z kolei niektórzy mężczyźni nie potrafią patrzeć jednocześnie na kobietę jako na partnerkę seksualną i matkę ich dziecka. Poza tym mogą czuć się odtrąceni i zazdrośni widząc zainteresowanie otoczenia tylko stanem kobiety i jej dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpieczeństwo przyszłej mamy - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny