Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez papierów ani rusz (cz. II)

Sylwester SACHARCZUK
Pozwolenia, uzgodnienia, decyzje - każdy etap budowy domu wymaga zdobywania kolejnych dokumentów. Jak i gdzie je zebrać? Dziś o tym, jakie papiery są potrzebne na początku budowy i przy odbiorze domu.

1. Zaczynamy budować!

Gdy pozwolenie na budowę już się uprawomocni - a staje się tak po 14 dniach od daty jego odebrania - możesz zaczynać budowę! Co ważne - jeśli porządkujesz działkę czy gromadzisz materiały budowlane - nie jest to równoznaczne z początkiem prowadzenia budowy. Następuje on od rozpoczęcia prac geodezyjnych - wytyczenia granic budynku, niwelacji terenu lub budowy obiektów tymczasowych.

Do urzędu gminy
Zamiar tych prac powinieneś zgłosić do urzędu gminy na siedem dni przed rozpoczęciem robót. Tam - lub w specjalistycznej księgarni - powinieneś kupić dziennik budowy, w którym będziesz notował krok po kroku przebieg wszystkich prac. Urzędnik przyjmie oświadczenie kierownika budowy i inspektora nadzoru (muszą to być dwie inne osoby) o podjęciu się obowiązków, a następnie opieczętuje i zarejestruje twój dziennik.
Nie zapomnij o postawieniu w widocznym miejscu budowy tablicy informacyjnej! Powinny się na niej znaleźć dane inwestora (czyli twoje), kierownika budowy i wykonawcy. Jeśli tablicy nie będzie - grozi ci mandat.

To kierownik odpowiada
Co ważne - za organizowanie budowy, bezpieczeństwo prac, prowadzenie dokumentacji i wykonywanie robót zgodnie z prawem budowlanym odpowiedzialny jest kierownik budowy!. Do ciebie należy zapewnienie wykonania i odbioru robót budowlanych przez uprawnione osoby. Jeśli tego nie zrobisz, możesz za to odpowiadać karnie - na podstawie paragrafów z prawa budowlanego. Chyba więc zdajesz sobie sprawę, że nie warto budować bez własnego inspektora nadzoru. Nie myl go z kierownikiem budowy! Kierownik odpowiada za przebieg prac, jako przedstawiciel firmy, którą wynająłeś do budowy domu - natomiast inspektor pilnuje wszystkiego w twoim imieniu.

Budowa przy miedzy
W niektórych przypadkach można wybudować dom przy granicy działki, w tak zwanej miedzy. Jest to określone w przepisach szczegółowych, które decydują o odległości budynków od siebie - tak, by nie zasłaniały sobie wzajemnie światła słonecznego, dojścia i dojazdu, usytuowaniu szamba, studni czy urządzeń rekreacyjnych.
Usytuowanie budynku w dużej mierze jest już przesądzone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Musisz zastosować się do tej decyzji - inaczej nie dostaniesz pozwolenia na budowę.

Bez zgody sąsiada
Do niedawna na budowę przy granicy działki konieczna była pisemna zgoda sąsiada. Teraz nie trzeba już jej mieć. Wydział architektoniczno-budowlany gminy lub starostwa, który wydaje pozwolenie na budowę, sprawdza, czy usytuowanie domu w pobliżu miedzy nie ogranicza np. dopływu światła słonecznego do sąsiedniego domu. To sąsiad musi teraz zachować refleks oraz czujność i - jeśli nie zgadza się z decyzją urzędu - złożyć stosowny protest. Ma na to 14 dni.

2. Dom do odbioru

Budowa domu kończy się formalnie wtedy, gdy zawiadomisz o tym urząd gminy lub gdy dostaniesz z niego pozwolenie na użytkowanie obiektu. Przeważnie wystarczy jednak zawiadomienie o zakończeniu budowy. Po jego dostarczeniu urząd ma 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu - jeśli tego nie zrobi, to oznacza, że... możesz się wprowadzać!

Co do zawiadomienia
Do zawiadomienia o zakończeniu budowy trzeba dołączyć:
l oryginał dziennika budowy
l oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu budynku zgodnie z projektem, warunkami pozwolenia na budowę, sztuką budowlaną oraz innymi przepisami
l oświadczenie o uporządkowaniu terenu budowy
l protokoły sprawozdań i odbiorów - instalacji i urządzeń wodnych, kanalizacyjnych, gazowych, kominowych, wentylacyjnych i energetycznych
l geodezyjną inwentaryzację powykonawczą (mapę geodezyjną z naniesieniem obiektów na działce).
W niektórych gminach konieczne jest także zaświadczenie o nadaniu numeru posesji. Ten dokument wydaje wydział geodezji.
Nie musisz zgłaszać domu w sądzie, aby został ujawniony w księdze wieczystej. Warto jednak to zrobić, bo usprawnia to zaciągnięcie kredytu bankowego, podnosi wartość nieruchomości, a także ułatwia jej ewentualną sprzedaż. Jeśli chcesz wpisać nowo wybudowany dom do księgi wieczystej, powinieneś złożyć w sądzie wniosek i dołączyć do niego wypis z rejestru ewidencji gruntów i budynków. Konieczna jest także opłata sądowa (30 zł).

MASZ PRAWO

l Domagaj się wydania ci na piśmie wykazu wszystkich potrzebnych dokumentów - w ten sposób unikniesz odsyłania cię przez urzędników po różne nowe załączniki.
l Żądaj potwierdzenia stemplem urzędu nawet kserokopii dokumentu, który będziesz przechowywał w domu razem z innymi papierami dotyczącymi budowy. Nie oddawaj oryginałów!

PAMIĘTAJ

Zanim zaczniesz budować, pamiętaj, że:
l od ściany domu bez okna i drzwi do granicy działki musi być zachowana odległość co najmniej 3 metrów
l od ściany domu z oknem lub drzwiami do granicy działki musi być zachowana odległość co najmniej 4 metrów
l okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać tej odległości o więcej niż pół metra, a balkony lub loggie - nie więcej niż o metr
l jeśli działka przylega do ulicy, obowiązuje tak zwana linia zabudowy - dokładną informację o odległości budynku od krawędzi ulicy dostaniesz w gminnym wydziale architektury lub zagospodarowania przestrzennego (zwykle jednak - aby poznać obowiązującą linię - wystarczy rozejrzeć się na nowe budynki na sąsiednich działkach).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny