MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie donos na podlaskich marszałków? Chce go złożyć w prokuraturze Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

(red)
Lord Kruszwil - screeny z filmu "Pojechaliśmy na PODLASIE"
Lord Kruszwil - screeny z filmu "Pojechaliśmy na PODLASIE" Kanał You Tube Lorda Kruszwila
Lord Kruszwil, kontrowersyjny youtuber nagrał za ponad 50 tys. zł film "Pojechaliśmy na PODLASIE". Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych chce złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienie przestępstwa przez marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego i wicemarszałka Stanisława Derehajłę.

Lord Kruszwil to jeden z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich youtuberów. W maju opublikował film "Pojechaliśmy na PODLASIE". Na tyle kontrowersyjny, że był już kilka razy usuwany z YouTube.

Niedawno okazało się, że ten film powstał za ponad 50 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Film zaszokował widzów YouTube.

Co można zobaczyć w filmie "Pojechaliśmy na PODLASIE"?

Zanim producenci tego wideo wyruszyli w Podlaskie widz usłyszy następującą wymianę zdań: „Co Ty, gej jesteś?” – pyta Kamerzystę Kruszwil. „Nie, po prostu chciałem pokazać, jakiego masz małego.”

Przeczytaj: Zatrzymano patostreamera, który transmitował w sieci jak bije kolegę

A to dopiero początek.

Kiedy twórcy "Pojechaliśmy na PODLASIE" zatrzymają auto przed zabytkowa cerkwią w Trześciance, widzowie usłyszą kolejny szokujący ignorancją dialog.

„O co chodzi tu z tym krzyżem przekreślonym?” – dopytuje kamerzysta. „Krzyż powinien być chyba taki normalny?” „No nie wiem, no taki design” – odpowiada zirytowany Lord Kruszwil.

Czytaj: Zakażą zarabiania pieniędzy przez patostreamerów? Youtuber Gural i inni skończą swoją patologiczną działalność?

Dalej twórcy filmiku "promującego" Podlaskie włamują się do jakiegoś przypadkowego domu, po czym wracają do Białegostoku.

Tu wchodzą do pięciogwiazdkowego hotelu i prowadzą kolejną żenującą konwersację.

Zwiedzają damską łazienkę i oglądają zarezerwowany dla nich pokój. „Najpierw musisz sprawdzić, czy materac nie jest obszczany” – ostrzega influencer leżącego na łóżku kolegę.

Zobacz też: Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz zabiera się za patostreamerów. Zgłaszajcie niebezpieczne patostreamy!

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych chce złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienie przestępstwa przez marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego i wicemarszałka Stanisława Derehajłę

"Gdy kilka dni temu wyszło na jaw, że zarząd województwa podlaskiego kupił za 50 000 filmik od mężczyzny oskarżanego o deprawowanie dzieci - marszałek województwa Artur Kosicki i jego zastępca Derehejło wydali oświadczenie, że nic nie wiedzieli o zamówieniu filmu, a winę ponoszą podlegli im pracownicy" (pisownia oryginalna) - rozpoczyna się post na facebookowym fanpage ośrodka. Rozpoczyna go następujące stwierdzenie:

MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO ARTUR KOSICKI KŁAMAŁ W SPRAWIE FILMU Z KRUSZWILEM

Prowadzący ośrodek powołują się na oświadczenie Michała Podbielskiego, jakie wysłał do mediów.

Czytaj też: Patostreamer Lord Kruszwil promuje Podlaskie? Michał Podbielski wyjaśnia kulisy współpracy z youtuberem

Do Ośrodka wpłynęło bowiem oświadczenie pracownika Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku w którym pod nazwiskiem stwierdza jasno, że zarząd województwa doskonale wiedział na co idą pieniądze:
"W obliczu narastającej fali krzywdzących mnie publikacji, jako osoba uczestnicząca w procesie nawiązywania współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego z" Kruszwilem", chcę odnieść się do następujących kwestii.(...) wszelkie działania, które podejmowałem podczas realizacji współpracy z "Kruszwilem" , począwszy od etapu opracowania koncepcji, przez akceptację scenariusza, po podpisanie i rozliczenie umowy, były prowadzone na polecenie, za wiedzą i zgodą Zarządu Województwa Podlaskiego, za pośrednictwem członka zarządu nadzorującego promocję.

Cały proces został przeprowadzony z zachowaniem drogi służbowej, uzyskując akceptację przełożonych, oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.

Wszystkie decyzje związane z tą współpracą konsultowałem z nadzorującym promocję członkiem Zarządu Województwa.
Wszystkie decyzje związane z tą współpracą były podejmowane po akceptacji członka Zarządu Województwa nadzorującego promocję.(...) faktycznie nie pracuję już w Urzędzie Marszałkowskim. Kwestia współpracy z Lordem Kruszwilem nie była wskazywana jako przyczyna mojego rozstania z urzędem."
Michał Podbielski

"W związku z wydaniem przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku oświadczenia które zawierało nieprawdziwe informacje o wprowadzało opinię publiczną w błąd Ośrodek złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Artura Kosickiego i jego zastępcę Derehejło" (pisownia oryginalna) - kończy się post Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Zobacz koniecznie: Marszałek przeprasza i wyjaśnia

Marszałek Artur Kosicki przyznaje, że teledysk kosztował 55 tys. zł brutto. Przeprasza też mieszkańców Podlaskiego.
- Za to, że w tak niedobry sposób województwo jest promowane – mówi Artur Kosicki

Potwierdza, że departament, który zlecił antypromocję nadzorował jego zastępca wicemarszałek Stanisław Derehajło. I że o teledysku dowiedział się w momencie, gdy została zawarta umowa i ustalane jej warunki realizacji.

- Stąd moja decyzja, by przejąć osobistą kontrolę nad tym departamentem i znalezienie osób bezpośrednio odpowiedzialnych – wyjaśnia marszałek.

Kim jest Lord Kruszwil?

Jego kanał na YouTube ma ponad 1,2 mln subskrybentów. Ale jeszcze przed rokiem było to sporo ponad 2 miliony. Jednak w międzyczasie YouTube dawał ostrzeżenia młodemu wideoblogerowi. Mogło się zakończyć nawet skasowaniem kanału. Ostatecznie skasował go sam autor.

Karolina Derpieńska wystąpiła w teledysku Lorda Kruszwila, jednego z czołowych, polskich Youtuberów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kanał jednak wrócił. 18-latek ze Szczecina (mieszka teraz ponoć w Poznaniu) szokuje w każdym filmiku. Sprawą zainteresował się nawet Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jego przedstawiciele w ubiegłym roku złożyli wniosek do prokuratury o ścigane blogera, po jednym z jego filmików.

"Na filmach, które publikuje duet Marek Kruszel i Łukasz Wawrzyniak, przyjmujący pseudonimy Lord Kruszwil i Kamerzysta, dochodzi m.in. do nakłaniania do poddawania się innym czynnościom seksualnym przez nieletniego poprzez dotykanie intymnych części ciała przypadkowych kobiet, rozpowszechniania takich treści przez internet, demoralizacji małoletniego. Dorośli mężczyźni publicznie znieważają małoletniego słowami takimi jak "ch...ju j...any mały".

"Po zawiadomieniu złożonym przez nasz Ośrodek i zgodnie z naszym wnioskiem policja dokonała przeszukań w domach mężczyzn, którzy odpowiadają za kanał YouTube o nazwie "Kruszwil". Podczas przeszukania zatrzymano telefony, dyski oraz sprzęt komputerowy należący do sprawców" - relacjonował w wakacje ośrodek na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny