Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą nowe hotspoty. Miasto ogłasza zamówienie na usługę

Tomasz Mikulicz
sxc.hu
Z hotspotów korzysta miesięcznie około 2 tysiące osób. Urząd miejski płaci za to ponad 3 tysiące złotych. Opłaca się, bo darmowy dostęp do internetu to już w dużych miastach standard.

Z działających w centrum Białegostoku hotspotów korzysta miesięcznie ok. dwa tysiące osób. W okresie letnim codziennie rejestruje się ok. 40 nowych użytkowników - mówi Michał Żukowski z firmy HomeNet Technologies, która współpracuje z miastem w tworzeniu sieci hotspotów.

Obecnie działają one w siedmiu punktach miasta. To: skwer Zamenhofa, Rynek Kościuszki, Parku Stary przy Teatrze Dramatycznym, skwer Armii Krajowej przy Pałacyku Gościnnym, dworzec PKP i PKS oraz Alei Zakochanych na Plantach. Zamontowanych jest tam dziewięć nadajników. Na dworcach po dwa, a w pozostałych lokalizacjach - po jednym.

Urzędnicy magistratu wyliczyli, że miesięcznie hotspoty kosztują miasto ponad 3 tysiące złotych.
- Najczęściej internauci korzystają z hotspotów na Rynku Kościuszki, obu dworcach i na Plantach - podkreśla Michał Żukowski.
Magistrat typuje kolejne lokalizacje, w których w najbliższych latach też mogłyby być założone hotspoty. Na razie nie ma jednak wskazanych konkretnych miejsc i terminów.

Właśnie dobiega końca dotychczasowa umowa na obsługę punktów. Miasto ogłosiło więc zamówienie na dostarczenie usługi hotspot. Chętni mogą się zgłaszać do czwartku do godziny 12.30. Oferty należy złożyć w departamencie informatyki w magistracie przy ul. Słonimskiej 1.
W lutym tego roku, w mieście pojawił się jeszcze jeden punkt, gdzie możemy skorzystać z darmowego internetu. Chodzi o budynek Białostockiego Teatru Lalek i jego bezpośrednie otoczenie. Tutaj jednak hotspot obsługiwany jest przez urząd miejski, więc lokalizacja ta nie pojawiła się w zamówieniu skierowanym do firm zewnętrznych.

Już w najbliższym czasie, punkty dostępu do darmowego internetu mają być też tworzone w ramach projektu "Cyfrowy Białystok - przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Białegostoku". Będzie to kosztować około 6,4 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych. Przedsięwzięcie zakończy się w 2013 roku. Oprócz budowy hotspotów, projekt zakłada m.in. zakup komputerów dla najuboższych i szkolenia dla 700 mieszkańców.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny