Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BCC: Poprawa polega na tym, że od roku się nie pogarsza

Prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC
Stanisław Gomułka: Zbliżające się wybory parlamentarne oznaczają, że jeśli chodzi o wielkość deficytu finansów publicznych, poprawy nie należy oczekiwać także w roku 2011.
Stanisław Gomułka: Zbliżające się wybory parlamentarne oznaczają, że jeśli chodzi o wielkość deficytu finansów publicznych, poprawy nie należy oczekiwać także w roku 2011.
Opublikowane ostatnio przez GUS dane za marzec (produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa, ceny, płace, zatrudnienie, sprzedaż) pokazują generalnie dużą poprawę w stosunku do marca ubiegłego roku. Jednak poprawa ta wynika po części z przesunięcia aktywności z dotkniętych surową zimą pierwszych dwóch miesięcy roku, a po części z większej o jeden dzień liczby dni pracy - twierdzi Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

 

Do oceny tego, gdzie jest polska gospodarka w procesie poprawy koniunktury bardziej miarodajne są porównania pierwszego kwartału 2010 z pierwszymi kwartałami 2009 i 2008 roku. Otóż jeśli przyjąć poziom produkcji sprzedanej przemysłu (w cenach stałych, w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) za 100 w I kw. 2008, to poziom ten spadł do 90 w I kw. 2009 i wzrósł do 98,5 w bieżącym roku. Gdyby nie efekty kryzysu światowego, to poziom produkcji sprzedanej wynosiłby 109 w I kw. 2009 i 118 w I kw. 2010.

 

Z tych liczb wynikają dwa wnioski. Po pierwsze, skutkiem kryzysu w przemyśle było zmniejszenie aktywności średnio o około 20 proc. Po drugie, dobre wyniki w I kw. oznaczają tylko utrzymanie tych negatywnych skutków na tym samym poziomie. A więc poprawa polega na tym, że już od roku nie ma pogarszania. Dotyczy to także stopy bezrobocia, płac realnych i inwestycji.

Do usunięcia skutków kryzysu potrzebny jest wzrost PKB w tempie 6-7 proc. i produkcji przemysłowej w tempie około 15 proc. przez około 3 lata. Tak szybkiego wzrostu nie należy jeszcze oczekiwać ani w roku bieżącym ani w r. 2011. Te dwa lata to okres konsolidacji i stopniowej poprawy nastrojów gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w Polsce i na świecie. Przyśpieszony wzrost przewiduję na lata 2012-2014.

 

W dalszym ciągu obserwujemy niezwykle duże zróżnicowanie koniunktury między branżami, od spadku produkcji mebli o 8,6 proc. (napojów nawet o 17,8 proc.) do wzrostu produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych o 41,9 proc., czy urządzeń elektrycznych o 33,3 proc. Ma miejsce znacząca odbudowa zamówień eksportowych. Rezultatem jest m. in. wzrost produkcji samochodów o 17,8 proc.

 

Dane GUS-u informują też o spadku cen produkcji sprzedanej, w marcu o 2,4 proc. rok do roku. To zapewne efekt znacznego umocnienia złotego wobec euro. Konsekwencją tego spadku powinna być niższa inflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych w drugiej połowie roku. Rosnąca nadwyżka na rachunku kapitałowym NBP powinna podtrzymywać trend aprecjacyjny, co może spowodować spadek stopy inflacji poniżej 1,5 proc. i odsunąć na wiele miesięcy pierwszą podwyżkę stóp procentowych, a w sytuacji skrajnej, tj. deflacji, spowodować nawet obniżenie stóp procentowych.

 

Zobacz: Piotr Kuczyński: Wzrost gospodarczy - tak. Podwyżki - jeszcze nie.

Niestety w obszarze finansów publicznych nie możemy oczekiwać poprawy. Deficyt całego sektora finansów publicznych w ubiegłym roku na poziomie 7,1 proc. PKB, tj. blisko 96 mld zł, jest nie tylko wyższy niż średnio w UE, ale też najwyższy w okresie transformacji od r. 1990. W dodatku MF prognozuje utrzymanie się tego deficytu w bieżącym roku na poziomie 6,9 proc., czyli o około 97 mld zł. Te dane mają przynajmniej jeden pozytywny skutek: minister finansów i inni przedstawiciele rządu już nie epatują nas ocenami o wyjątkowych sukcesach Polski w tej dziedzinie. Zbliżające się wybory parlamentarne oznaczają, że tu poprawy nie należy oczekiwać także w roku 2011.

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny