Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BAT dostał Europejską Nagrodę Społecznej Odpowiedzialności Biznesu

Maryla Pawlak-Żalikowska
Po raz pierwszy w historii tego konkursu tak wysokie uznanie zdobyła firma tytoniowa czyli produkująca używki.
Po raz pierwszy w historii tego konkursu tak wysokie uznanie zdobyła firma tytoniowa czyli produkująca używki.
Wśród dwudziestu firm, które zostały wyłonione do finału konkursu o Europejską Nagrodę Społecznej Odpowiedzialności Biznesu jest augustowski BAT.

Po raz pierwszy w historii tego konkursu tak wysokie uznanie zdobyła firma tytoniowa czyli produkująca używki. Czyli z tzw. branży kontrowersyjnej.

Jakie działania przede wszystkim doceniono?

– „Akademia Augustowska”  to nasz projekt uznany w 2006 roku  przez Komisję Europejską za jeden z 36 najlepszych programów unijnych z zakresu CSR - mówi Steve  Rae,  dyr. Fabryki BAT w Augustowie . – Inne działania dotyczą walki z przemytem papierosów czy współpracy z plantatorami. Są to też np. akcje sprzątania Kanału Augustowskiego czy sadzenie drzew owocowych, które stały się już naszą wizytówką.

 

Bo bezrobocie było ogromne

Przypomnijmy, że pomysł na Akademię Augustowską powstał w czasie, gdy w mieście i okolicach było ogromne bezrobocie. I mając u siebie tak dużą korporację jak BAT, burmistrz Augustowa zaproponował jej podjęcie jakiś działań zmieniających tę sytuację.

- Powołaliśmy więc do życia Akademię - opowiada Krzysztof Andruszkiewicz z BAT Augustów. - Spotkały się tam osoby poszukujące pracy, instytucje pośrednictwa pracy i pracodawcy. Nie tylko BAT. Współpracuje też z nami przy tym projekcie, zdecydowanie skierowanym do ludzi młodych, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

 Jak się okazuje projekt zmieniał się wraz z rynkiem pracy.

– Gdy bezrobocie spadło rolą Akademii Augustowskiej stało się przede wszystkim pozyskiwanie funduszy unijnych przeznaczonych na pomoc poszukującym pracy – dodaje Krzysztof Andruszkiewicz. – W naszym imieniu robi to Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

I recycling i sadzenie koszteli

Jak się dowiedzieliśmy, żeby zapracować sobie na takie uznanie w konkursie o Europejską Nagrodę Społecznej Odpowiedzialności Biznesu nie da oprzeć na papierowych  pomysłach.

– Rzecz polega na tym , że my musimy prowadzić dialog z partnerami projektu, potem rozpisać poszczególne zadania w czasie i jesteśmy poddawani wyśrubowanym kryteriom audytu zewnętrznego, czy faktycznie pomysł funkcjonuje – dodaje Krzysztof Andruszkiewicz.

- Mamy też w firmie ISO 14001 zgodnie z którym musimy spełniać normy ochrony środowiska - dodaje Krzysztof Andruszkiewicz.  Dbamy więc o recycling. Czy rozdawaliśmy np. plantatorom tytoniu po kilkadziesiąt (na każdego) drzewek zanikających gatunków jabłoni , np. koszteli.

 

Po co to wszystko?

- Bo chcemy być odbierani jako firma społecznie odpowiedzialna - podsumowuje Andruszkiewicz. - I to naprawdę ewenement, że właśnie taka korporacja jak my, tytoniowa, produkująca używki, zasłużyła sobie na tak wysokie uznanie pod tym względem. To buduje nasz prestiż i oczywiście przekłada się też na sprawy ekonomiczne, bo postrzegani jesteśmy jako dobry partner i dla branży, i dla pracowników. 

Więcej szczegółów na stronie  www.odpowiedzialnosc.pl .

 ***

Do finału konkursu zakwalifikowało się łącznie 20 firm działających w Europie. Procedura przyznawania Nagrody składa się z dwóch etapów - krajowego i międzynarodowego. Przez kilka ostatnich miesięcy jury w krajach UE, składające się z autorytetów w dziedzinie CSR, analizowało dane na temat działalności podmiotów zaangażowanych w społeczną odpowiedzialność biznesu. Pod koniec listopada jury wybrało do finału trzy firmy z Polski - wśród nich British American Tobacco Polska (pozostałe to DHL Polska i Tesco Polska). Laur zwycięzcy trafił w tym roku do  Danone z Francji.

 – Europejską nagrodę CSR otrzymała tylko jedna firma - powiedział Vladimir Szpidla Komisarz Unijny w trakcie finałowej Gali konkursu w Pradze -  ale tak naprawdę to wszyscy finaliści są zwycięzcami . To te firmy są liderami Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.

 

 

Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Andruszkiewicz, BAT Polska w Augustowie, Vladimir Szpidla, Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans w Komisji Europejskiej i ekipa firmy z Warszawy: Magdalena Szumna, Gabriela Bar i Krzysztof Kępiński podczas wręczenia nagrody w Pradze.  

Maryla Pawlak-Żalikowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny