Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Asocjacja Hagaw da jazzu

(dor)
gra jazz tradycyjny
gra jazz tradycyjny Fot. Internet
Asocjacja Hagaw to zespół, któy gra jazz tradycyjny. W niedzielę, 19 czerwca, zagra w białostockiej drezynowni.

Zespół jazzu tradycyjnego utworzony w maju 1964 r. przy klubie studenckim "Stodoła" w Warszawie. Nazwa utworzona została z pierwszych liter imion jego założycieli. W pierwotnym składzie (skrzypce, klarnet, tara, bandżo i suzafon) nie wystąpił nigdy publicznie.

Oficjalnie zadebiutował kilka miesięcy później jako kwintet: Grzegorz Brudko - bjo, lider, Andrzej Jastrzębski - su., Henryk Kowalski - vno, Wiesław Papliński - tara, Stanisław Piwowarski - tr. Pierwszy LP Do You Love Hagaw nagrał w septecie: Krzysztof Adamek - dr., Grzegorz Brudko - bjo, lider, Włodzimierz Ciuk (właśc. Włodzimierz Sadowski) - tr., Włodzimierz Halik - bar. sxf., cb., Ryszard Kula - alt sxf., pf., Jerzy Kowalski - tbn., Henryk Kowalski - vno.

Dwukrotnie wystąpił na Studenckim Festiwalu Jazzowym "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu, gdzie w 1965 r. zdobył IV, a rok później III nagrodę. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w latach 1966-1971, w 1974 i 1977 r. oraz w festiwalach Old Jazz Meeting w latach 1973-1975, w 1977 i 1980 r. Z amatorskiego, happy-jazzowego, przekształcił się w 1969 r. w zespół w pełni profesjonalny.

W 1970 r. rozpoczął współpracę z solistą Andrzejem Rosiewiczem. Z nowym repertuarem występował nie tylko na festiwalach jazzowych, ale także na festiwalach piosenki, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1979 oraz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opolu w 1980 r., gdzie Andrzej Rosiewicz otrzymał I nagrodę za własną piosenkę Najwięcej witaminy. Koncertował w ZSRR, NRD, RFN, w Czechosłowacji, Austrii, Szwajcarii, Finlandii, Szwecji, Portugalii i we Włoszech.

Po odejściu Andrzeja Rosiewicza w 1978 r. i po kolejnych zmianach personalnych nagrywał płyty, dokonał archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia, zrealizował recital telewizyjny z Krystyną Giżowską Bo ten demon charleston (reż. Anna Barcikowska). Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 25 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). W 1985 r. zawiesił działalność.

Okazjonalnie reaktywował się w różnych składach, zwykle złożonych z muzyków związanych dawniej z zespołem. W 1994 r. na festiwalu Old Jazz Meeting w Iławie wystąpił w składzie: Tadeusz Federowski - dr., Stanisław Jonak - cl., Zbigniew Konopczyński - tbn., Janusz Kozłowski - cb., Włodzimierz Sadowski - tr., Paweł Tartanus - bjo, g., voc. W zespole grali także: Jerzy Kruszyński, Waldemar Wolski, Mariusz Wnuk, Jerzy Wysocki - tbn., Bogdan Izdebski, Marek Strobel - cb., Przemysław Gwoździowski, Marek Kucharski - sxf., Stanisław Gąsienica-Brzega, Marek Zebura - vno, Jerzy Dunin-Kozicki, Marian Sulerz, Andrzej "Fats" Zieliński - dr., Krystian Brodacki - pf.

Obecnie zespół istnieje i występuje na europejskich festiwalach jazzowych m.in. w Dreźnie, Osterode, Fribourgu oraz na koncertach w Polsce. Formacja pojawiała się również na scenie w ramach miesięcznych kontraktów m.in. w bazie amerykańskiej w Niemczech, w Fuldze, a także w Hamburgu. Aktualny skład grupy: Stanisław Piwowarski - tr., lider, Stanisław Jonak - cl., alt sxf., Jan Młynarczyk - tbn., Wiktor Zydroń - pf., Jan Gonciarczyk - bas, Przemysław Pogocki - bjo, g., Karolina Rutowska - voc

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny