Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 kolorowych chust dla pacjentek Białostockiego Centrum Onkologii. To inicjatywa Stowarzyszenia Eurydyki

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Członkinie Stowarzyszenia Eurydyki obdarowały dzisiaj pacjentki BCO pięknymi, kolorowymi chustami.
Członkinie Stowarzyszenia Eurydyki obdarowały dzisiaj pacjentki BCO pięknymi, kolorowymi chustami. Alicja Olchanowska
- Chcemy pokazać pacjentkom, że ta utrata włosów, która jest bardzo trudnym dla nich przeżyciem, to jest tylko kolejny etap w walce o zdrowie, a tą chustą możemy przywrócić im poczucie kobiecości. Pokazać, że mogą być dalej piękne i silne - mówiła wiceprezes Stowarzyszenia Eurydyki Barbara Idźkowska. Dzisiaj (26 maja) onkochusty powędrowały do pacjentek Białostockiego Centrum Onkologii.

Akcja rozpoczęła się godz. 12. Wolontariuszki ze stowarzyszenia Eurydyki odwiedziły BCO i z okazji Dnia Matki wręczyły pacjentkom szpitala wyjątkowe prezenty - onkochusty, uszyte własnoręcznie z wielobarwnych materiałów i o różnych krojach.

- Utrata włosów jest bardzo trudnym przeżyciem dla nas, kobiet. Sama tego doświadczyłam w czasie choroby nowotworowej. Włosy są atrybutem kobiecości. Stąd też pomysł tej akcji. żeby zastąpić utratę włosów czymś pięknym, kobiecym, ale i wygodnym. Chusty te można przeróżnie upinać, dobierać do ubrań. Stanowią dodatkowy element garderoby, który świetnie sprawdzi się do sukienki czy na plażę. - tłumaczyła Barbara Idźkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Eurydyki.

Materiały, z których powstało ok. 80 chust, zostały ofiarowane przez darczyńców w ramach akcji "Podziel się kobiecością". Jej finał odbył się w sierpniu 2020. Inicjatywa jest ciągle aktualna, wolontariuszki proszą o przesyłanie chust i szali na adres siedziby stowarzyszenia, który można znaleźć na stronie www.eurydyki.pl

- Akcja cieszy się dużym powodzeniem. Widać radość w oczach kobiet i szczęście, że ktoś o nich pomyślał. Takie chusty są sposobem na to, żeby zastąpić stygmat tej choroby - mówi Barbara Idźkowska. - Takie chusty są zawsze potrzebne, chcemy je szyć do końca świata i jeden dzień dłużej - dodała działaczka.

Kolorowe chusty doceniła pacjentka Iwona, pacjentka BCO.

- Taki prezent jak ten daje mi dużą psychiczną siłę. Nie mogę nosić peruk, więc chusta jest dla mnie idealnym rozwiązaniem. Mogę w niej bez problemu wyjść do miasta - opowiadała pacjentka. Wybrała sobie aż 3 onkochusty w różnych kolorach.

Dzisiejszą inicjatywę wsparły również Magdalena Borkowska, dyrektor BCO, dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, onkolog kliniczny i koordynator merytoryczny Breast Cancer Unit oraz psycholog szpitalny BCO Monika Ksepko.

- To jest cudowny pomysł, ponieważ to taki wyraz i dowód kobiecej solidarności. Eurydyki to jest też stowarzyszenie kobiet, które chorowały bądź chorują na nowotwory ginekologiczne i właśnie ten pomysł jest cudowny, że same pacjentki, które kiedyś to przechodziły postanowiły zaofiarować innym kobietom coś tak dobrego i wspaniałego jak te kolorowe chusty. Wypadanie włosów jest jednym z działan niepożądanych leczenia onkologicznego. Nie wszystkie pacjentki lubią nosić peruki. Jest to dla mnie bardzo wzruszające, że w tak szczególnym jak dzisiaj dniu, kobiety i matki są w stanie sobie wzajemnie pomagać. To naprawdę budujące mówiła poruszona dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz.

Onkolog namawiała również na badania profilaktyczne - mammografia, USG piersi i cytologia. Można je wykonać za darmo w BCO. Akcja profilaktyczna pod hasłem: "Zabierz mamę na badanie" rozpocznie się w sobotę (29 maja).

- "Zabierz mamę na badania" to przykład szlachetnego postępowania, które nawiązuje do tego, ze każda mama, każda kobieta chce być zdrowa. Dzisiejszego dnia chcemy zaprosić wszystkie panie na badania mammograficzne, USG i badania cytologiczne. Chcielibyśmy żeby w tym dniu każda z naszych potencjalnych pacjentek przyszła do nas w przekonaniu, że jest w najlepszym ośrodku, otulona życzliwością i empatią - apelowała dyrektor BCO Magdalena Borkowska.

Specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologicznego planują wykonać 50 badań cytologicznych i po 60 badań USG i mammografii. Zapisy ruszyły dzisiaj po godzinie 12. Mammografia skierowana jest do kobiet w wieku 50-69 lat. Cytologię wykonuje się pacjentkom powyżej 18 roku życia, natomiast USG piersi - kobietom w wieku 18-49.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny