Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

76. rocznica wywózki Polaków na Sybir (zdjęcia)

(dj) na podst. UM w Białymstoku
76. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Sybir
76. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Sybir Marcin Jakowiak
Białystok uczcił dziś (10 lutego) 76. rocznicę pierwszej masowej wywózki obywateli Rzeczypospolitej na Sybir. Hołd zmarłym na obcej ziemi i tym, którzy przetrwali, złożyli przedstawiciele samorządów – miejskiego i wojewódzkiego, harcerze, mieszkańcy Białegostoku

Rocznicę pierwszej z czterech masowych wywózek na Syberię, Białystok uczcił w dwóch miejscach. Przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy ulicy Piastowskiej i przed Pomnikiem Katyńskim. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta i województwa, służby mundurowe, historycy i – przede wszystkim – Sybiracy. Pod pomnikami zostały złożone kwiaty, zapłonęły znicze.

– Winni jesteśmy pamięć tym wszystkim, którzy padli ofiarą represji Stalina tylko dlatego, że byli Polakami, że zagrażali nowemu porządkowi, jaki miał być przez okupanta wprowadzony na dawnych Kresach Rzeczypospolitej – powiedział obecny na uroczystości Robert Jóźwiak, zastępca prezydenta Białegostoku.

Druga część obchodów tej rocznicy odbędzie się o godz. 16.30 w Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7. Szczególnymi gośćmi spotkania będą świadkowie historii, którzy przeżyli dramat Syberii. Z ich wspomnień można będzie dowiedzieć się, jak wyglądała pierwsza deportacja z perspektywy dziecka. Podczas spotkania nastąpi również przyjęcie nowych członków do Wspólnoty Wnuków Sybiraków.

W ten sposób w Białymstoku uczci pamięć tych, którzy padli ofiarą bezwzględnej polityki władz sowieckich. Tragedii tej pierwszej deportacji i kolejnych – w kwietniu i czerwcu 1940 roku oraz ostatniej, która miała miejsce w maju 1941 roku. Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona osób, ale pierwsza z wywózek była najtragiczniejsza, objęła ok. 140 tysięcy ludzi. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku zostali wywiezieni przede wszystkim osadnicy wojskowi, leśnicy, mieszkańcy małych miasteczek, chłopi i urzędnicy. Wielu nie przetrwało podróży, wielu nie wróciło z zesłania. Umierali z głodu, zimna, wyczerpania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny