Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Pod pomnikiem Wielkiej Synagogi złożono kwiaty

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem.
Samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem. Tomasz Mikulicz
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia. W rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz. Pod pomnikiem Wielkiej Synagogi samorządowcy złożyli kwiaty.

27 stycznia przypada 75. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W Białymstoku - czyli mieście, które szczególnie w okresie międzywojennym było w dużym procencie zamieszkiwane przez Żydów - to bardzo ważne by pamiętać o takich datach - mówił wiceprezydent Rafał Rudnicki.

Razem z - reprezentująca radę miasta - radną KO Katarzyną Kisielewską-Martyniuk złożył w poniedziałek (27 stycznia) kwiaty pod pomnikiem-kopułą Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej. - To miejsce, które wiąże się z eksterminacją białostockich Żydów - podkreślał wiceprezydent.

Czytaj też: Auschwitz-Birkenau to fabryka śmierci. Kazimierz Piechowski uciekł z obozu koncentracyjnego

27 czerwca 1941 r. niemiecka grupa operacyjna, którą dowodził kapitan Gothar Bürkner, spaliła dzielnicę żydowską wraz z Wielką Synagogą. Niemcy kazali wszystkim mężczyznom i chłopcom narodowości żydowskiej przyjść do świątyni. Zamknęli ich wewnątrz i podpalili budynek, a przez okna wrzucali granaty. Dach Wielkiej Synagogi zapadł się przykrywając ciała setek ofiar. Do tych, którzy próbowali oporu, Niemcy strzelali. Spłonęła też cała dzielnica Schulhof oraz część dzielnic Piaski i Chanajki. Historycy szacują, że zginęło wówczas ok. 2-2,5 tysiąca osób. Kilkanaście osób ocalało z pożaru synagogi. Ludziom tym udało się uciec, bo tylne drzwi otworzył – narażając własne życie – polski dozorca Józef Bartoszko.

Czytaj też: Wielka Synagoga w Białymstoku spłonęła 27 czerwca 1941 roku. Upamiętniliśmy ofiary czarnego piątku [ZDJĘCIA]

W miejscu, w którym stała synagoga, znajduje się obecnie pomnik w kształcie kopuły zniszczonej bożnicy. Autorami monumentu są Michał Flikier, Maria Dżugała-Sobocińska, Dariusz Sobociński i Stanisław Ostaszewski. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1995 roku.

Czytaj też: Wielka Synagoga. Rocznica mordu upamiętniona

- Historia jest nauczycielką życia. Musimy pamiętać o takich datach jak 27 stycznia 1945 roku. Tym bardziej, że w Europie obserwujmy obecnie wzrost ruchów nacjonalistycznych i faszystowskich - mówiła Katarzyną Kisielewską-Martyniuk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny