Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat OHP

Agata Sawczenko
Marzyłam o pracy przy projektach unijnych. Tutaj właśnie tym się zajmuję - mówi Agnieszka Tumialis, stażystka w OHP.
Marzyłam o pracy przy projektach unijnych. Tutaj właśnie tym się zajmuję - mówi Agnieszka Tumialis, stażystka w OHP. Wojciech Oksztol
Wyciągają pomocną dłoń. Szkolą młodzież, pomagają zdać maturę, zdobyć zawód. A z drugiej strony - służą ofertami pracy tym, którzy jej szukają.

Pośrednictwo pracy, kształcenie, wychowanie - w Ochotniczych Hufcach Pracy potrzebująca młodzież może szukać pomocy już od 50 lat.
- Jednak dzisiejsze OHP to już nie ta sama instytucja co 50 lat temu. Z organizacji kojarzonej z poprzednim systemem pozostała jedynie nazwa. Najważniejszy cel to zapobieganie niedostosowaniu społecznemu młodzieży. Stawiamy na szkolenia zawodowe, naukę, podnoszenie kwalifikacji - mówi Wieńczysław Andrzej Targ, komendant wojewódzkiej podlaskiej komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku.

Spełnia marzenia

Projekty unijne, praca z młodzieżą - to było moje marzenie - mówi Agnieszka Tumialis, stażystka z Podlaskiej OHP. - Tu robię dokładnie to, co chciałam. Mam nadzieję, że po stażu będę mogła pracować tu już na stałe.
Ochotnicze Hufce Pracy co roku pomagają tysiącom młodym ludzi. Niekoniecznie w ten sposób, co pani Agnieszce. Pomocnej ręki zwykle potrzebuje młodzież z problemami, zagrożona wykluczeniem społecznym.
To z myślą o niej działa ośrodek w Wasilkowie. Tam ci, którym nie powiodło się w "zwykłej" szkole, mogą kontynuować naukę i wyuczyć się zawodu, np. piekarza, cukiernika, fryzjera czy kosmetyczki. OHP organizuje też wymiany międzynarodowe, staże zawodowe za granicą i inne zajęcia integracyjno-psychologiczne, kursy językowe, komputerowe, na prawo jazdy.

Pomagają znaleźć pracę

Tu też może zajrzeć ten, kto szuka pracy. W 2007 roku dzięki OHP znalazło ją prawie 4 tys. osób. Do OHP trafiają oferty pracy sezonowej oraz stałej, przede wszystkim w branżach: gastronomicznej (np. piekarz, pracownik kuchni), budowlanej, handlowej (np. doradca handlowy, magazynier, hostessa, kasjer), medycznej (sanitariusz, salowa), kolportaż ulotek, zbiór truskawek. Chętni do wyjazdu mogą tu liczyć na pomoc w poszukiwaniu pracy u zagranicznego pracodawcy: w rolnictwie, przy obsłudze imprez objazdowych, w hotelarstwie i gastronomii.
OHP to też kluby pracy i mobilne centra informacji zawodowej. Tu każdy chętny może uzyskać pomoc w napisaniu CV i listu motywacyjnego czy ustaleniu predyspozycji zawodowych.
OHP to również projekty nierzadko realizowane za pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego: zajęcia integracyjno-psychologiczne, kursy zawodowe, językowe, komputerowe.

Przydatne adresy

n Białystok, ul. Dąbrowskiego 22, tel. 085 651 61 87, 085 651 73 65
n Suwałki, ul. Noniewicza 3, tel. 087 566 51 57,
n Augustów, ul. Komunalna 2, tel. 087 644 63 16
n Grajewo, ul. Strażacka 6A, tel. 086 273 08 41
n Łomża, ul. Szosa Zambrowska 1/27, tel. 086 216 33 08

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny