50 lat muzeum w Choroszczy

Materiał informacyjny - MUZEUM PODLASKIE W BIAŁYMSTOKU-RATUSZ
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy obchodzi w tym roku swoje 50-lecie! To wyjątkowe miejsce, które przenosi odwiedzających w czasy, gdy w pałacu i otaczającym go parku bawili goście Jana Klemensa i Izabeli z Poniatowskich Branickich. Z okazji obchodów półwiecza swego istnienia muzeum przygotowało wyjątkowe wystawy.

Muzeum Wnętrz Pałacowych jest wizytówką Choroszczy i interesującym punktem na mapie wielu weekendowych wypraw. Zainaugurowało swoją działalność 27 czerwca 1973 roku, otwierając ekspozycję wnętrz w zrekonstruowanym letnim pałacu hetmana Jana Klemensa Branickiego. Z okazji okrągłego jubileuszu prezentowana jest wystawa plenerowa poświęcona historii i działalności placówki. Z kolei otoczenie pałacu stało się inspiracją do zorganizowania wystawy malarstwa „Rezydencje w zieleni”.

W polskiej architekturze XVIII wieku wartość założenia pałacowo-parkowego w Choroszczy jest unikatowa. Niezwykła oryginalność inicjatywy artystycznej hetmana Jana Klemensa Branickiego polegała na tym, że stosował zarówno tradycyjne rozwiązania, jak i wybiegał naprzód w poszukiwaniu form nowych, jeszcze nieznanych. Jego rozbudowywaną i upiększaną przez ponad czterdzieści lat letnią rezydencję tworzyło siedem budynków wkomponowanych w rozległy park. „Domek wiejski” w Choroszczy odwiedziło wielu polityków, dyplomatów i artystów tamtej epoki. Wraz z licznym dworem polował tu król August III, gościł tu też inny monarcha, Stanisław August, brat hetmanowej – Izabeli z Poniatowskich.

50 lat muzeum w Choroszczy

Unikalna wartość założenia pałacowo-parkowego w Choroszczy spowodowała, iż podjęto decyzję o odbudowie pałacu po zniszczeniach wojennych. Po zakończeniu prac budowlanych w zrekonstruowanych z dbałością o szczegóły pomieszczeniach znalazło siedzibę Muzeum Wnętrz Pałacowych. O wystroju i stylistyce wnętrz rozstrzygnęła decyzja odbudowania pałacu w jego osiemnastowiecznej formie. W dawnych apartamentach hetmanostwa znajdują się portrety właścicieli rezydencji i osób z nimi związanych: królów Augusta III, Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz generała Stanisława Mokronowskiego. Tam też eksponowane są jedyne zachowane elementy z pierwotnego wyposażenia pałacu: płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich.

Wystawa plenerowa „50 lat Muzeum w Choroszczy” pokazuje, jak wiele się przez te pół wieku wydarzyło. Muzeum oferowało publiczności nie tylko zwiedzanie wnętrz pałacowych oraz wystawy czasowe, z racji świetnych warunków akustycznych odbywały się tu koncerty, a przez wiele lat gościnnie występował też Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki. W parku przypałacowym odbywają się rozmaitego rodzaju imprezy kulturalne, zarówno okazjonalne, jak i cykliczne. W 1992 roku zorganizowano tu Dożynki Wojewódzkie, a w 2000 roku mieszkańcy miasta i całego regionu emocjonowali się rywalizacją Choroszczy z Lubaniem w Turnieju Miast. Od ponad trzydziestu lat niezmiennie dużą popularnością cieszy się Jarmark Dominikański, będący swoistym łącznikiem między współczesnością a czasami Jana Klemensa Branickiego.

Otaczający pałac malowniczy park niezmiennie od lat kusi filmowców i fotografów szukających interesujących plenerów. Był on też inspiracją do zorganizowania wystawy malarstwa „Rezydencje w zieleni”. Poza dziełami będących własnością Muzeum Podlaskiego w Białymstoku na wystawę udało się pozyskać wiele interesujących obrazów ze zbiorów innych polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy i Muzeum w Okręgowego Suwałkach. Poza kilkoma obrazami malarzy zachodnioeuropejskich większość prac wyszła spod pędzla artystów polskich tworzących w XIX i XX wieku. Za swoją powinność uważali oni uwiecznianie rodzimych krajobrazów, stąd pojawiający się w wielu pracach motyw polskiego dworku. Część ekspozycji poświęcona została zieleni otaczającej rezydencję Branickich w Białymstoku. Widoki zamków, dworów, willi i pałaców w otoczeniu parków, sadów i ogrodów można będzie podziwiać w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy już tylko do 17 września.

Autor: Anna Dąbrowska, kierownik Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

50 lat muzeum w Choroszczy

MUZEUM IKON WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY
ul. Pałacowa 2

Muzeum czynne jest dla zwiedzających codziennie (oprócz poniedziałków i dni świątecznych) w godz. 10.00–17.00. W każdą środę wstęp bezpłatny na wystawę stałą.

Zapraszamy do oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku! Więcej informacji na stronie: www.muzeumpodlaskie.pl oraz na naszych kontach w mediach społecznościowych.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA W MUZEUM PODLASKIM:

27 sierpnia 2023 r., godz. 11.00

SZTUKA IKONY – Ikonografia Święta Zaśnięcia Bogarodzicy

27 sierpnia 2023 r., godz. 13.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym”

9–10 września oraz 16–17 września

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny