Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Wojciech Wojtkielewicz
W Polsce święto Ofiarowania Pańskiego, ma charakter zdecydowanie maryjny - stąd nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Określenie to pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece.

Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia, czym nawiązywano do święta spotkania i święta oczyszczenia w tradycji starotestamentalnej i chrześcijańskiej. W polskiej tradycji nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece - mówi ks. Kamil Dąbrowski.

Tego dnia w archikatedrze białostockiej o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszko. Wierni zapalą gromnice, które w polskiej tradycji od wieków przypisywano dobroczynną moc. Pobłogosławiona świeca towarzyszyła ludziom i wspomagała ich przez całe życie w różnych okolicznościach - w obliczu każdego niebezpieczeństwa i zagrożenia. Płomień miał chronić przed klęskami żywiołowymi i wszelkim złem, w czasie groźnych epidemii, chorób zakaźnych,
pomoru bydła, trzody i domowego ptactwa.

Według starej legendy Matka Boża odpędzała światłem gromnicy stado wilków od domów mieszkalnych. Taki widok można było dawniej zobaczyć na starych obrazkach czy świecach. Przysłowia ludowe mówią, że „Gdy w gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie” oraz „Gdy w Gromniczną z dachów ciecze, to się zima długo wlecze”.

Gromnica ofiarowywana jest podczas sakramentu Chrztu Świętego, od dawna to także ważny atrybut godnej, chrześcijańskiej śmierci. Wierzono, że z zapaloną świecą w dłoni lżej człowiekowi umierać.

W polskiej tradycji ludowej wraz z uroczystością Matki Bożej Gromnicznej kończy się śpiew kolęd, obchodów kolędniczych. Rozbiera się szopki i choinki. Tego dnia w Kościele powszechnym przypada również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II. Święto nie jest dniem wolnym od pracy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny