Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

14. rocznica Cudu Eucharystycznego w Sokółce. Wierni z arcybiskupem modlili się przed Cząstką Ciała Pańskiego (ZDJĘCIA)

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
W niedzielę 2 października w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce odbyły się uroczystości związane z 14. rocznicą Cudu Eucharystycznego, do którego doszło w kościele św. Antoniego.

Msza św. z okazji 14. rocznicy Cudu Eucharystycznego w Sokółce została odprawiona na ołtarzu polowym przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Celebrował ją Arcybiskup Metropolita Białostocki Józef Guzdek.

Jak co roku w uroczystościach wzięły udział setki wiernych w tym parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów różnego szczebla oraz służb mundurowych.

Do niezwykłych wydarzeń doszło 12 października 2008 roku. Podczas porannej mszy świętej w kościele św. Antoniego w Sokółce w trakcie udzielania komunii jednemu z kapłanów wypadł konsekrowany komunikant. Kapłan podniósł Hostię i zgodnie z przepisem liturgicznym włożył do vasculum, czyli małego naczynia z wodą. Komunikant miał się w nim rozpuścić.

Po mszy świętej siostra Julia Dubowska, zakrystianka mając świadomość, że konsekrowany komunikant będzie rozpuszczał się jakiś czas, na polecenie ks. proboszcza Stanisława Gniedziejki przelała zawartość vasculum do innego naczynia i umieściła je w sejfie znajdującym się w zakrystii kościoła. Klucze do sejfu miała tylko siostra zakrystianka i proboszcz. Tydzień później zakonnica zajrzała do sejfu. Na rozpuszczającym się komunikancie ujrzała czerwoną plamkę, która przypominała zakrzepłą krew.

O sprawie został od razu poinformowany ówczesny metropolita białostocki ks. abp Edward Ozorowski. Przyjechał do Sokółki razem z kanclerzem kurii i księżmi profesorami. Zapadła decyzja: trzeba obserwować, co będzie dalej. Komunikant zasechł i pozostał w formie zakrzepłej krwi.

Kilka miesięcy później białostocka kuria zleciła badania patomorfologiczne, została też powołana specjalna komisja kościelna do zbadania tego nadzwyczajnego zjawiska. Badania naukowe przeprowadziło niezależnie od siebie dwóch naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. dr hab. med. Maria Sobaniec-Łotowska oraz prof. dr hab. med. Stanisław Sulkowski.

Wyniki obydwu prac były identyczne: badany materiał wskazuje na tkankę mięśnia sercowego człowieka, który jeszcze żyje, ale znajduje się w stanie agonalnym.

Akta sprawy trafiły do Nuncjatury Apostolskiej, a białostocki metropolita w 2011 roku podjął decyzję o publicznym wystawieniu Cząstki Ciała Pańskiego. Uroczystość zgromadziła tłumy wiernych.

Od tego momentu każdy może zobaczyć i pomodlić się przy cudownej Hostii. W bocznej kaplicy w sokólskim kościele wystawiona jest monstrancja z Cząstką Ciała Pańskiego. Każdego dnia można tu spotkać ludzi modlących się przed cudowną Hostią.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny