12.5 tysiąca uratowanych miejsc pracy!

Materiał informacyjny
Pandemia koronawirusa dotknęła wszystkich - w tym przedsiębiorców. Wielu z nich z niepokojem patrzy w przyszłość. Zarząd Województwa przygotował Podlaski Pakiet Gospodarczy (PPG), już na początku kwietnia br. Pula środków przeznaczonych na jego realizację wynosi 142 mln zł.

– Podlaski Pakiet Gospodarczy to regionalna pomoc kierowana do mikro-, małych i średnich firm oraz do osób samozatrudnionych – podkreśla Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Dopłaty do pensji, korzystne pożyczki

Pieniądze w ramach pakietu pochodzą głównie z funduszy UE (Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego) i z Funduszu Pracy. Na dofinansowanie wynagrodzeń przeznaczono 72 mln zł, a 70 mln zł – na preferencyjne pożyczki.

- Chcemy pomagać naszym podlaskim przedsiębiorcom, korzystajcie z tego, to są pieniądze dla Was – mówi marszałek Kosicki. Ocenia, że przygotowane "udogodnienia" są "bardzo duże", a chodzi o zmniejszenie skutków epidemii dla gospodarki i o utrzymanie miejsc pracy w regionie.

Jak działa Podlaski Pakiet Gospodarczy? Aby dostać wsparcie do wynagrodzenia, przedsiębiorca musiał wykazać spadek obrotów o minimum 30 proc. z dwóch kolejnych miesięcy w 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r., zaś wysokość dofinansowania zależała od liczby pracowników. W przypadku osób samozatrudnionych dotacja pokrywała część kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy zgłaszali się po pomoc do Powiatowych Urzędów Pracy. Koordynacją tej części PPG zajmował się Wojewódzki Urząd Pracy.

Przedsiębiorcy wciąż mogą ubiegać się o udzielenie pożyczek. Maksymalna kwota takiej pożyczki to 1 mln zł. Jest ona wypłacana na okres siedmiu lat z możliwością karencji w spłacie nawet na 12 miesięcy i uzyskania półrocznych „wakacji” kredytowych. Oprocentowanie wynosi 0%, nie ma opłat prowizyjnych. Realizacją pożyczek zajmują się operatorzy (https://wrotapodlasia.pl/pozyczki)

Uratowane miejsca pracy

Na koniec maja, w ramach PPG zawarto umowy na kwotę już przekraczającą 54 mln zł. Wsparcie uzyskało prawie 5 tys. firm, a liczba pracowników, których wynagrodzenia zostały dofinansowane ze środków pakietu to ponad 12,5 tys. osób. Aktualna kwota, o jaką ubiegają się przedsiębiorcy w ramach złożonych wniosków to przeszło 63 mln zł i ciągle rośnie.

Ponad 7 mln zł udzielonych pożyczek

Podlaskie mikro-, małe i średnie firmy w ramach PPG korzystają z pożyczek i poręczeń. To pomoc dla firm, które korzystały już z takich instrumentów zarówno w latach 2007-2013 z poprzedniego rozdania funduszy unijnych, jak i z obecnego. Aktualnie zawarte zostały 24 umowy pożyczkowe na kwotę 7,4 mln zł. Kolejne ponad 20 wniosków jest rozpatrywanych. Warto podkreślić, że 58 przedsiębiorców, którzy wzięli wcześniej pożyczki na mniej atrakcyjnych warunkach (przed wprowadzeniem Podlaskiego Pakietu Gospodarczego), również skorzystało z pomocy, tj. wakacji kredytowych lub wydłużenia okresu rozliczenia.

Do ostatniej złotówki

- Chcemy, żeby wszystkie pieniądze, które przeznaczyliśmy w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, czyli 142 mln zł, zostały wydane. Wyniki są dobre, ale chcemy aby żadna złotówka nam na koncie nie została, aby wszystkie te pieniądze trafiły do państwa, do przedsiębiorców – podkreśla marszałek województwa. I zapowiada drugą część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, która zostanie uruchomiona już wkrótce.

Mieszkańcy województwa podlaskiego wszystkie informacje o PPG znajdą na stronie: www.wrotapodlasia.pl oraz pod numerem infolinii 85 749 72 47. W regionie, w lokalnych mediach przeprowadzona została także kampania promocyjna Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, by przybliżyć przedsiębiorcom możliwości korzystania z pomocy. Jej kolejną odsłonę poznamy już niebawem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny