Nasza Loteria

111 osób uzyskało uprawnienia budowlane w Podlaskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa (zdjęcia)

(adek)
111 osób uzyskało uprawnienia budowlane w Podlaskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa
111 osób uzyskało uprawnienia budowlane w Podlaskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa Podlaska OIIB
14 czerwca odbyło się uroczyste ślubowanie oraz wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych osobom, które pozytywnie zdały egzamin w XXXIII sesji egzaminacyjnej, trwającej w Podlaskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa od 17 do 29 maja.

Wiosenną sesję, podsumował szczegółowo Krzysztof Falkowski -Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej POIIB, dziękując jednocześnie wszystkim pracownikom biura POIIB, dzięki którym egzaminy, pomimo dużej liczby zdających, przebiegły sprawnie. Ogólna zdawalność egzaminu w trakcie sesji wiosennej wyniosła 81,95%. Do egzaminu pisemnego przystąpiło 141 osób - zdało 107 osób. Natomiast do egzaminu ustnego przystąpiło 125 osób a zdało 111. W wyniku przeprowadzonego egzaminu Podlaska OKK nadała łącznie 111 uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w tym:

  • 45 w specjalności konstrukcyjno – budowlanej,
  • 6 w specjalności inżynieryjnej mostowej,
  • 18 w specjalności inżynieryjnej drogowej,
  • 2 w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych,
  • 1 w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym,
  • 15 w specjalności „sanitarnej”,
  • 24 w specjalności „elektrycznej”.

Sesja składała się z dwóch osobnych części - testowej oraz ustnej. W naszym województwie egzamin pisemny odbył się w budynku Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku a nad jego przebiegiem czuwał wizytator Radosław Buczek - członek Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej oraz zespoły egzaminacyjne, w skład których wchodziło 19 egzaminatorów. Trzeba pokreślić, że w całej Polsce liczba pytań dla odpowiednich zakresów jest identyczna, a pytania dostosowane do specjalności nadawanych uprawnień budowlanych.

Świadkami wydarzenia byli bliscy uprawnionych, ale także przedstawiciele Rady Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa: Wojciech Kamiński- Przewodniczący, Andrzej Falkowski - Zastępca Przewodniczącego, Krzysztof Ciuńczyk - skarbnik, Lucyna Huryn- członek Prezydium a ponadto Elżbieta Pyszlak- koordynator Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej Podlaskiej OIIB, Tadeusz Andrzej Maciak – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Podlaskiej OIIB oraz egzaminatorzy.

Nieobecny na uroczystości Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki listownie na ręce Przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Podlaskiej OIIB złożył wyrazy uznania i gratulacje wszystkim tym, którzy zdobyli uprawnienia budowlane. Podkreślił, iż jest to sukces, będący też sukcesem całego środowiska inżynierów budownictwa i nas wszystkich – mieszkańców województwa podlaskiego.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością Ewa Welc Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Anna Małgorzata Orłowska Dyrektor Departamentu Architektury Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Waldemar Orłowski Przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa - Oddział w Białymstoku, Dariusz Tomaszewicz adiunkt Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.

Uczestniczący w wydarzeniu Krzysztof Paweł Latoszek - Przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej IIB złożył gratulacje i życzenia zadowolenia z możliwości wykonywania zawodu inżyniera budownictwa będącego zawodem zaufania publicznego. Z uwagi na wciąż odbywające się w innych izbach inżynierów budownictwa egzaminy ustne Przewodniczący przedstawił jedynie wyniki egzaminów pisemnych. W skali kraju do egzaminu pisemnego przystąpiło 4015 osób a jego zdawalność wyniosła blisko 85%.

- Podpis inżyniera to nie autograf, to przyjęcie odpowiedzialności zawodowej i karnej - zaznaczył Kazimierz Witold Roszkowski, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Białymstoku przypomniał również, że podstawą do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie stanowi wpis do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane, prowadzonego przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz wpis na listę członków właściwej izby samorządu Zawodowego.

W swoim wystąpieniu Wojciech Kamiński - Przewodniczący Rady POIIB zaprosił inżynierów do wstępowania w szeregi Podlaskiej OIIB i zachęcał do aktywnego udziału w działalności samorządu zawodowego. Zaakcentował też wagę nieustannego poszerzania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

O przestrzeganiu zasad etyki zawodowej, w tym o budowaniu pozytywnego wizerunku zawodu inżyniera podczas wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie mówił z kolei Gilbert Okulicz-Kozaryn – Przewodniczący Komisji ds. Etyki Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Wizerunek ten wciąż jest wysoko notowany pośród zawodów zaufania publicznego - zaznaczył Przewodniczący i wyraził przekonanie, iż zaufanie to powinno mobilizować wszystkich uprawnionych inżynierów budownictwa do jak najlepszego wykonywania zawodu.

Rangę uroczystości podkreślił występ białostockiego kwartetu smyczkowego a zakończyła tradycyjna lampka szampana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-18T11:29:20 02:00, Gość:

wszelkiego rodzaju izby, samorzady zawodowe, egzaminy, kwalifikacje to super posadki i kaska

Dodatkowo ile powstało rozmaitych wydawnictw, stron, programów do "zdania" egzaminów. Czyli kolejni pasożyci

G
Gość
2019-06-18T13:36:28 02:00, Gość:

Chyba mamy tutaj osoby, które nie zdały

Odezwała się osoba która trzyma swe cztery litery na ciepłej posadzie?

G
Gość
2019-06-18T13:36:28 02:00, Gość:

Chyba mamy tutaj osoby, które nie zdały

Nie, mamy po prostu tutaj osoby które pamiętają dawne czasy i które znają osoby z uprawnieniami budowlanymi z tamtych czasów. Taki dawny technik budowlany bije na głowę obecnych "uprawnionych" - przeegzaminowanych

G
Gość
Chyba mamy tutaj osoby, które nie zdały
G
Gość
wszelkiego rodzaju izby, samorzady zawodowe, egzaminy, kwalifikacje to super posadki i kaska
G
Gość
W dawnych czasach nie było takich egzaminów , wystarczyło kierunkowe wykształcenie i odbyta praktyka. Obecnie to jest tylko niezła fucha dla wszelkiej maści egzaminujących. Kas, kasa i kasa ...
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny