MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie z WF-u wcale nie musi być wystawiane przez lekarza specjalistę. Może je wypisać lekarz POZ – to stanowisko MEiN

OPRAC.:
Magdalena Dańda-Pyzik
Magdalena Dańda-Pyzik
Lekcje wychowania fizycznego w szkołach są obowiązkowe, ale dzieci od zawsze miały zwolnienia lekarskie, które umożliwiały im niechodzenie na takie zajęcia. Te długotrwałe zwolnienia nie będą musiały być już wydawane przez lekarzy specjalistów.
Lekcje wychowania fizycznego w szkołach są obowiązkowe, ale dzieci od zawsze miały zwolnienia lekarskie, które umożliwiały im niechodzenie na takie zajęcia. Te długotrwałe zwolnienia nie będą musiały być już wydawane przez lekarzy specjalistów. Sziban / Getty Images
Lekcje wychowania fizycznego mogą nie być odpowiednie dla każdego ucznia. W przepisach prawa są unormowania, które w takich sytuacjach umożliwiają dyrektorowi szkoły zwolnienie go z WF-u na podstawie opinii lekarza. Dyrektor nie może jednak wymagać od rodziców lub pełnoletniego ucznia przedstawienia opinii lekarza specjalisty. Taką opinię może wydać lekarz POZ – wynika z informacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Spis treści

Lekcje wychowania fizycznego to niezbędny element zdrowego stylu życia

Aktywność na zajęciach WF jest korzystna dla młodych ludzi, jednak może nie być wskazana w przypadku określonych problemów zdrowotnych. Kwestię założeń i strategii uczestnictwa uczniów z długoterminowymi chorobami w zajęciach wychowania fizycznego rozpatrzono podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia.

Jak podkreśliła Helena Marianowska, naczelnik wydziału z departamentu wychowania i edukacji włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki, wychowanie fizyczne to nie tylko przygotowanie sprawnościowe, ale przede wszystkim prozdrowotne na całe życie. Zwróciła też uwagę, że wychowanie fizyczne jest obowiązkowe dla uczniów w klasach od IV do VIII i w szkołach ponadpodstawowych.

Dzieci mogą korzystać ze zwolnień z WF-u, ale może je wystawiać lekarz POZ

Jak dodała Helena Marianowska, dzieci również chorują, w związku z tym w przepisach prawa znajdują się unormowania, które umożliwiają dyrektorowi szkoły zwolnienie ucznia na podstawie opinii wydanej przez lekarza i na czas określony w tej opinii, z wykonywania ćwiczeń fizycznych na zajęciach WF-u.

– Dyrektor szkoły nie może wymagać od rodziców albo pełnoletniego ucznia przedstawienia opinii lekarzy specjalistów. Taką opinię może wydać lekarz POZ, bowiem jednym z jego zadań jest identyfikacja problemów zdrowotnych ucznia oraz pomoc i wspieranie w ich rozwiązywaniu – podkreśliła.

Dodała, że lekarz POZ określa m.in. kwalifikacje do grupy na zajęciach WF-u i sportu szkolnego. W ramach tej kwalifikacji lekarz określa zdolność do uczestniczenia w zajęciach sportowych lub wskazuje konieczne modyfikacje, kierując się stanem zdrowia konkretnego ucznia.

W niektórych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo ucznia, istnieje konieczność wyeliminowania pewnych ćwiczeń, zmniejszenia lub zwiększenia ich intensywności, wprowadzenia dodatkowych form aktywności ruchowej. W przypadku choroby trwającej dłużej niż 30 dni uczeń może otrzymać orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania.

– Żadne dziecko w systemie oświaty nie jest wykluczone. Jeżeli jest chore, to obowiązkiem dyrektora i nauczycieli jest dostosować warunki tak, by dziecko mogło uczestniczyć we wszystkich obowiązkowych zajęciach – powtórzyła Marianowska. – Zajęcia WF-u są zajęciami obowiązkowymi i są sytuacje, że można zwolnić ucznia z tych zajęć na czas określony w opinii lekarza, to nie musi być lekarz specjalista. Lekarz POZ zna dziecko i jest uprawniony do wydania takiej opinii.

Przygotowane są zmiany w przepisach o zwolnieniach z WF-u

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek 13 września poinformował, że w MEiN trwają prace nad zmianą przepisów o zwolnieniach lekarskich z lekcji WF-u. Zapytany o to, czy długoterminowe zwolnienia dla uczniów z lekcji wychowania fizycznego będą odtąd wystawiali lekarze specjaliści, Czarnek poinformował, że nie ma jeszcze takich przepisów.

Zobacz także:Zwolnienia z WF-u tylko od specjalisty

– Postulat ministra sportu Kamila Bortniczuka rzeczywiście jest sensowny. Oczywiście, że jest wiele dzieci i młodzieńców, którzy muszą mieć zwolnienia z WF-u ze względu na swój stan zdrowia. No ale też wiemy, że w wielu przypadkach te zwolnienia są na wyrost. A dzisiaj, zwłaszcza w sytuacji pocovidowej, po tym długim okresie nauki zdalnej, kondycja fizyczna dzieci i młodzieży, jak stwierdzają wszyscy specjaliści (...), jest gorsza niż przed covidem – ocenił. Dodał, że sytuacja wymaga zwiększenia liczby lekcji WF-u.

– W tej sytuacji zwolnienia na wyrost powinny być likwidowane. Pomysł, żeby zwolnienia długoterminowe wystawiali specjaliści z poszczególnych specjalności: kardiologiczne – kardiolog, neurologiczne – neurolog, i tak dalej – jest godny rozważenia – zaznaczył Czarnek.

Szef MEiN poinformował, że trwają prace nad zmianą tych przepisów. (PAP)

Agata Zbieg
agz/ joz/
Oprac: MD

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Edukacji i Nauki
Warszawa, ul. Wspólna 1/3
Autopromocja

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwolnienie z WF-u wcale nie musi być wystawiane przez lekarza specjalistę. Może je wypisać lekarz POZ – to stanowisko MEiN - Strona Kobiet

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny