MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS rezygnuje z 4 mld zł rządowej dopłaty. Co z pieniędzmi na emerytury?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 4 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak tłumaczy Zakład, dobra sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. – Parametr ten pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń. W pierwszym półroczu 2022 r. jego wartość wyniosła 84,6 proc – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Spis treści

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pierwsze półrocze wynika, iż poziom pokrycia bieżących wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływami ze składek i ich pochodnych wyniósł 84,6 proc.

Sytuacja na rynku pracy podratowała budżet Funduszu

W drugim kwartale 2022 r. gospodarka zaczęła odczuwać negatywne skutki napiętej sytuacji geopolitycznej na świecie.

– Oznak słabości nie było widać na rynku pracy. W pierwszym półroczu fundusz wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wzrósł o 15,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. Wpłynęły na to dwa parametry: rosnące zatrudnienie oraz wynagrodzenia, których tempo wzrostu przekraczało podwyżki cen – mówi prof. Uścińska.

Przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o 2,3 proc., natomiast przeciętne wynagrodzenie – o 12,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

– Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o czym świadczy osiągnięty poziom wskaźnika pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych – wskazuje prezes Zakładu.

Wypłaty świadczeń niezagrożone

Jak tłumaczy prof. Uścińska, „parametr ten pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń”. - W pierwszym półroczu 2022 r. jego wartość wyniosła 84,6 proc – wyjaśnia.

W drugim kwartale tego roku ZUS zanotował historyczne wyniki, jeśli chodzi o pokrycie wydatków FUS ze składek. Pokrycie wyniosło 86,4 proc., a łącznie za pierwsze półrocze 84,6 proc. – Stale przyglądamy się danym i na bieżąco będziemy o tym informować opinię publiczną – podkreśla prezes ZUS.

Rośnie liczba płatników i składek

Dane ZUS na koniec września świadczą o tym, że liczba płatników składek i ubezpieczonych, w tym cudzoziemców, cały czas rośnie, a także jest znacznie wyższa niż przed wybuchem epidemii. Nie przeszkodziła temu inflacja ani wojna w Ukrainie.

Z najnowszych danych ZUS wynika, że liczba płatników składek w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 2,64 mln (+4 tys. m/m oraz +156 tys. w porównaniu do lutego 2020 r.), a w ubezpieczeniu zdrowotnym wyniosła 2,91 mln (+6 tys. m/m oraz +195 tys. w porównaniu do lutego 2020 r.). Liczba osób objętych ubezpieczeniem emerytalnym wyniosła 15,89 mln osób (+44 tys. m/m oraz +402 tys. w porównaniu do lutego 2020 r.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS rezygnuje z 4 mld zł rządowej dopłaty. Co z pieniędzmi na emerytury? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny