MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS przywraca bezpośrednie badania lekarskie przez lekarzy orzeczników

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił (od 11.05) bezpośrednie badania przez lekarzy orzeczników ZUS. Osoby starające się o świadczenia związane z niezdolnością do pracy są indywidualnie zawiadamiane o terminie oraz miejscu badania przez oddział ZUS, który prowadzi postępowanie związane z wydaniem orzeczenia.

- Bezpośredni kontakt podczas badania lekarskie przywracany jest etapowo. Zachowujemy wymagane środków ostrożności, które są podyktowane aktualną sytuacji sanitarno-epidemiologiczną - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Białostocki ZUS znowu sprawdzał, co robimy podczas chorobowego. Co 13 pracownik stracił prawo do zwolnienia

Badania w poszczególnych jednostkach Zakładu planowane są przy szczególnym uwzględnieniu aktualnego stanu i rozwoju sytuacji epidemiologicznej na terenie poszczególnych jednostek ZUS. Brana jest pod uwagę liczby zachorowań na koronawirusa w danym regionie.

Dotychczas (od 16.03) badania bezpośrednie zaplanowane przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie były z powodu epidemii przesuwane na późniejszy okres.

- We wszystkich tych sprawach, w których było to możliwe, nasi lekarze orzecznicy orzekali i w dalszym ciągu orzekają zaocznie, na podstawie dokumentacji. Obecnie stopniowo powracamy do normalnego trybu pracy, który uwzględnia także badania bezpośrednie - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Pracownicy na zwolnieniach kosztują firmy miliardy

Na podstawie Tarczy Antykryzysowej orzeczenia lekarskie, które były wydane na określony czas i stanowiły podstawę do wypłaty rent i świadczeń rehabilitacyjnych, a ich ważność upłynęła lub upłynie w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w ciągu 30 dni po odwołaniu tego stanu - są z mocy prawa przedłużane na trzy miesiące.

- Należy jednak spełnić pewien warunek. A mianowicie, taka osoba, której ważność orzeczenia kończy się musi złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres przed upływem terminu ważności tego orzeczenia - dodaje rzeczniczka.

ZUS alarmuje, że coraz więcej kobiet w ciąży bierze zwolnienia lekarskie. A przecież ciąża to nie choroba!

Dodajmy, że kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na razie nie sprawdzają wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników. Kiedy do takich mobilnych kontroli wrócą jeszcze nie wiadomo. Na razie pracownicy zakładu, rutynowo sprawdzają zwolnienia, które wystawiają lekarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny