Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy na zwolnieniach kosztują firmy miliardy

Redakcja
Pracownicy na zwolnieniach kosztują firmy miliardyAby zmniejszyć koszty związane z absencjami chorobowymi pracowników oraz ograniczyć patologię fikcyjnych zwolnień, Pracodawcy RP postulują skrócenie czasu pobierania wynagrodzenia za okres choroby z 33 do 14 dni.
Pracownicy na zwolnieniach kosztują firmy miliardyAby zmniejszyć koszty związane z absencjami chorobowymi pracowników oraz ograniczyć patologię fikcyjnych zwolnień, Pracodawcy RP postulują skrócenie czasu pobierania wynagrodzenia za okres choroby z 33 do 14 dni. sxc.hu
Pracodawcy RP uważają, że potrzeba zmian w prawie. Chodzi o to, aby ograniczyć patologię fikcyjnych zwolnień lekarskich.

Z danych firmy Work Service wynika, że w 2011 r. absencje chorobowe kosztowały polskie firmy i ZUS ponad 18 mld zł. Koszty zwolnień lekarskich w przeważającej części pokrywają pracodawcy. Szacuje się, że tylko niecałe 2 proc. wszystkich zwolnień chorobowych przekracza 33 dni, za które wynagrodzenie płaci ZUS.

– Tymczasem wydatki te mogłyby zostać przeznaczone na rozwój, inwestycje oraz podwyżki dla pracowników – mówią eksperci Pracodawców RP i przypominają, że tylko w ubiegłym roku pracownicy spędzili na zwolnieniach prawie 140 mln dni. – Ponadto, w wyniku kontroli przeprowadzonych przez ZUS okazało się, że co 10. zwolnienie było nienależne. Zakład wstrzymał bądź obniżył wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę w wysokości blisko 150 mln zł.

Aby zmniejszyć koszty związane z absencjami chorobowymi pracowników oraz ograniczyć patologię fikcyjnych zwolnień, Pracodawcy RP postulują skrócenie czasu pobierania wynagrodzenia za okres choroby z 33 do 14 dni.

– W naszej ocenie mniejsze obciążenia po stronie pracodawców mogą stanowić zachętę do tworzenia miejsc pracy. Należy także podkreślić, że proponowane rozwiązanie funkcjonuje już w odniesieniu do pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia. Warto zatem objąć tymi przepisami wszystkich pracujących – proponują.

Inicjatywa skrócenia okresu wypłaty wynagrodzenia za czas choroby pojawiła się już kilka lat temu w ramach prac nad nowelizacją Kodeksu pracy przygotowaną przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy.

– Przewidziano wówczas regulację, zgodnie z którą pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób byłby zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy za okres trwający łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Z kolei mniejsi pracodawcy wypłacaliby wynagrodzenie za okres do 7 dni – przypominają eksperci. Tłumaczą, że takiego rodzaju uprzywilejowanie w odniesieniu do małych pracodawców miałoby ułatwić im funkcjonowanie na rynku – zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego i mniejszej liczby zamówień.

Organizacja podkreśla, że konieczne jest też zapewnienie sprawnego i efektywnego systemu przeprowadzanych przez ZUS kontroli, ponieważ w przypadku przedsiębiorców takie uprawnienia są często zapisem tylko na papierze. Zasadne jest więc wyposażenie pracodawców w większe możliwości kontrolne, a także przyznanie takiego prawa mniejszym firmom. Warto dodać, że w niektórych krajach (np. w Niemczech) szef kieruje pracownika na badanie kontrolne do wskazanego przez siebie lekarza.

– Naszym zdaniem należy się również przyjrzeć absencjom chorobowym w służbach mundurowych. Tylko w policji każdego dnia z powodu zwolnień lekarskich nie stawia się na służbę 6 tys. ze 100 tys. funkcjonariuszy. Mundurowi na zwolnieniu chorobowym otrzymują 100 proc. pensji oraz wszelkie nagrody i dodatki. Projekt przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, który ma doprowadzić do ograniczenia zasiłku do 80 proc. wynagrodzenia oraz wprowadzić kontrole ZUS, może skutecznie ukrócić naganne praktyki w tym zakresie – podkreślają przedstawiciele pracodawców RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny