Żubry Białystok spadły do II ligi. Zobacz ich ostatnie chwile w I lidze. (wideo, zdjęcia)

Koszykarze Żubrów Białystok (żółte stroje) nie dali rady AZS Politechnice Warszawa Fot. Wojciech Oksztol
Żubry Białystok przegrały u siebie z AZS Politechniką Warszawa 82:93 w trzecim, decydującym meczu play-out o pozostanie w I lidze. Oznacza to, że białostoczanie spadają do II ligi.

Początek był znakomity w wykonaniu naszych koszykarzy. Podlasianie prowadzili już 11:2. Niestety, kolejne minuty należały do gości, którzy rzucili 11 oczek z rzędu. Po siedmiu minutach na tablicy świetlnej widniał rezultat 13:13.

W ostatnich fragmentach pierwszej kwarty żadnej z ekip nie udało się odskoczyć od rywali. Żubry prowadziły tuż przed końcem tej odsłony 17:15, jednak celną "trójką" popisał się 11 sekund przed końcową syreną Maciej Kret i przyjezdni prowadzili po pierwszej kwarcie 18:17.

Druga kwarta zakończyła się zwycięstwem białostoczan 23:21 i dzięki temu na przerwę do szatni Żubry zeszły wygrywając 40:39. Mogło być lepiej, bo początek był znowu udany w wykonaniu naszych koszykarzy, lecz goście nie dali za wygraną i szybko zniwelowali pięciopunktowe prowadzenie (25:20).

W końcówce pierwszej połowy celny rzut za trzy punkty Artura Bajera dał gospodarzom prowadznie 40:37, które przyjezdni zdołali jeszcze zmniejszyć do jednego oczka.

W trzeciej kwarcie przewagę osiągają przyjezdni, którzy na 1,5 min przed końcem wygrywali pięcioma punktami. Dystans zmniejszył rzutem za trzy punkty Jędrzej Jankowiak, a do remisu doprowadził Artur Bajer wykorzystując dwa osobiste.
Ten sam zawodnik celną trójką wyprowadza białostoczan na prowadzenie.

Przed ostatnią kwartą Żubry wygrywały 66:63, lecz ostatnie dziesięć minut było fatalne. Przyjezdni zdobywali punkty, a białostoczanie szybkimi rzutami z nieprzygotowanych pozycji tylko bezsensownie ostrzeliwali tablicę.

Skończyło się porażką 82:93, która oznacza, że w przyszłym sezonie nie zobaczymy białostockiego zespołu na zapleczu ekstraklasy.

Żubry - AZS Politechnika 82:93 (17:18, 23:21, 26:24, 16:30).
Najwięcej punktów dla Żubrów: Rapucha - 16, Zabielski - 15, Bajer - 14.