MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy już finalistów Top Start-up Polski Wschodniej 2019

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Finałowa prezentacja najlepszych Start-upów podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w 2018 roku
Finałowa prezentacja najlepszych Start-upów podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w 2018 roku WKG 2018/Marek Misiurewicz
Nowatorskie rozwiązania w medycynie, inteligentne systemy w środowisku pracy i przestrzeni miejskiej, pomysły wyprzedzające przyszłość. 10 finalistów TOP Start-up Polski Wschodniej 2019 zaprezentuje swoje pomysły przed gośćmi VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (25-26 września 2019).

- Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku to platforma wymiany myśli i doświadczeń, ale też szansa dla kiełkujących idei oraz autorów najlepszych pomysłów na zaprezentowanie się biznesowemu światu i rozwinięcie skrzydeł. Konkurs Top Startup Polski Wschodniej wyłania najbardziej kreatywnych twórców z regionu stanowiąc pomost współpracy pomiędzy wschodzącym a dojrzałym biznesem – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator WKG, prezes Grupy PTWP. – Dojrzały biznes potrzebuje innowacji, a młodzi innowatorzy inwestycji w swój pomysł i mentorskiego wsparcia, dlatego łączymy te dwa światy na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.

Wyprzedzające przyszłość pomysły na biznes będą oceniane pod kątem innowacyjności oraz potencjału biznesowego. Prezentacje start-upów odbędą się 25 września o godz. 16.00-17.30, po czym nastąpi ogłoszenie laureatów.

W finałowej dziesiątce konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2019 znalazły się:

Alex Electro (Białystok) to start-up działający w obszarze odnawialnych źródeł energii i e-mobilności. Zajmuje się produkcją małej architektury z autonomicznym systemem ładowania urządzeń mobilnych i turystycznych podczas odpoczynku. Dysponując
bogatym zapleczem technicznym i własnym parkiem maszynowym, jest w stanie zrealizować każdy projekt związany z branżą e-mobility.

Breather One (Lublin) - to urządzenie stworzone do diagnostyki, leczenia i monitorowania astmy oraz POChP. System Breather ONE wykorzystuje gry sterowane oddechem w celu zwiększenia motywacji do codziennego wykonywania ćwiczeń. Wystarczy wybrać odpowiedni dla siebie zestaw ćwiczeń i ulubioną grę, by zacząć oddychać używając urządzenia Breather ONE. Postać z gry poruszana jest dzięki ruchom oddechowym, a zadania w grze sprawią, że użytkownik zacznie oddychać we właściwy (zgodny z danym ćwiczeniem) sposób. Breather ONE składa się z przenośnego spirometru, wyposażonego w układ elektro-mechaniczny, który pozwala na wykorzystanie urządzenia do diagnostyki i monitorowania choroby, a przede wszystkim do leczenia astmy i POChP przez rehabilitację oddechową.

CREATEC (Stalowa Wola) - istota innowacyjności przedsięwzięcia polega na opracowaniu nowego procesu produkcji pian metalicznych. Najogólniejszy podział metod wytwarzania pian obejmuje proces topienia z wykorzystaniem dodatków stabilizujących/spieniających oraz metody metalurgii proszków, w których piana powstaje w wyniku dodania środków porotwórczych - są to procesy drogie w realizacji. Opracowany przez CRATEC proces wytwarzania jest znacznie tańszy od obecnie znanych technologii. Umożliwia przetwarzanie nierecyklingowalnego materiału jakim są wióry i pyły powstałe w procesach cięcia, toczenia, frezowania i szlifowania w użyteczny, wysokoprzetworzony produkt w postaci aluminiowej piany metalicznej w wyniku zastosowania specjalnie zaprojektowanego procesu obróbki cieplno-mechanicznej.

Digital Engineering Solutions (Kielce) - jest m.in. autorem pierwszej na świecie aplikacji mobilnej do inspekcji konstrukcji, która pozwala na pomiar przemieszczeń i naprężeń. Technologia ma potencjał „game changing” gdyż wykorzystuje smartfony i ich rosnące możliwości (coraz lepsze zdjęcia, filmy, transmisja 5G), w sposób jakiego dotychczas nie dokonał nikt na świecie, do usprawnienia procesów – np. monitoringu infrastruktury. Główną ideą są rozwiązania "no brainer" (dostępne dla każdego użytkownika), które służą do automatyzacji pracy (digitalizacji procesów). Rozwiązania te zastępują technologie teraz dostępne tylko dla nielicznych z uwagi na koszty i ich złożoność (np. drogie skanery, systemy kamer, czujników etc.).

FALAR (Lublin) - jedna z pierwszych na świecie aplikacji umożliwiających zastąpienie papierowych instrukcji montażu cyfrowymi instrukcjami wyświetlanymi z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (AR). Cyfrowe instrukcje prezentowane
są w ruchu poprzez animacje 3D. Włączenie trybu AR umożliwia bardziej naturalny
i precyzyjny odbiór czynności. Aplikacja zapewnia klientom lepsze przyswojenie treści zadań, dzięki czemu proces montażu jest szybki i bezproblemowy. Korzyści dla marek to obniżenie kosztów obsługi i reklamacji, a także wyróżnienie na tle konkurencji i pozytywny wpływ na sprzedaż. Dzięki aplikacji można też próbować ograniczyć dystrybucję papieru.

Kodologia (Białystok) - jedyna tego typu interaktywna platforma do nauki programowania przez Internet w Europie, dzięki której każdy może nauczyć się programować we własnym tempie. Uczniowie mogą programować w przeglądarce Internetowej, rozwiązując interaktywne zadania. System sprawdza i ocenia rozwiązania oraz informuje o postępach w nauce. Nauka jest całkowicie zautomatyzowana i przypomina grę – każde rozwiązane zadanie to masa frajdy i satysfakcji.

ParkCash (Jasionka) - to odpowiedź na wiele dostępnych na rynku aplikacji skupiających się na zarządzaniu miejscami na ulicy - pomysłodawcom aplikacji ParkCash przyświeca idea uporządkowania chaosu parkingowego na ulicach i przekierowanie pojazdów na zamknięte parkingi, w tym w głównej mierze parkingi podziemne uwolnione przez właścicieli prywatnych w centrach miast. Innowacja tego urządzenia polega na zastosowaniu trzech modułów: grywalizacji (w celu włączenia jak największej liczby osób prywatnych do udostępniania miejsc parkingowych), zarządzania popytem i podażą (w celu zwiększenia zysków dla właściciela przy utrzymaniu średniej zajętości miejsc w ciągu dnia na wysokim poziomie) oraz modułu pomocy dobrosąsiedzkiej (w celu wzajemnego, bezpłatnego udostępniania sobie miejsc w ramach wspólnot mieszkaniowych lub biur).

Talk-A-Bot Polska (Elbląg) - wykorzysta sztuczną inteligencję (AI) w sposób kontrolowany oraz procesy NLP (Natural Language Processing) dzięki któremu powstanie możliwość stworzenia chatbota mówiącego w ponad 100 językach.

Zonifero (Białystok) - start-up polskich programistów, który rozwiązuje problemy komunikacji w biurowcu, zachowując przy tym prywatność użytkowników. W przeciwieństwie do innych aplikacji czy rozwiązań opartych o karty identyfikacyjne, Zonifero zostało stworzone nie po to, aby kontrolować pracowników, ale aby łączyć ich ze sobą. Celem smartfonowej aplikacji jest wsparcie pracownika w jego codziennej pracy. W praktyce oznacza to, że użytkownicy mogą odnaleźć miejsce, w którym jest biurko kolegi z innego działu, a nie samą osobę. Lokalizacja stanowiska pracy to tylko jedna z wielu funkcjonalności, jaką posiada rozwiązanie.

3Clicks (Lublin) - to aplikacja Thrombox zawierająca unikatowy interaktywny algorytm wspierający proces wyboru leczenia przeciwkrzepliwego w prewencji udaru mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków. Łączy on skale stosowane w ocenie ryzyka udaru niedokrwiennego, CHA2DS2-VASc, wraz z możliwością oceny wydolności nerek (Cockroft-gault), co umożliwia ewentualną korektę dawki u pacjentów z niewydolnością nerek.

Do konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2019 mogły zgłosić swój udział firmy z pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego. Start-upowcy na Wschodnim Kongresie Gospodarczym będą mogli wziąć udział w debatach panelowych z udziałem ekspertów, przedsiębiorców i obecnych już na rynku start-upów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znamy już finalistów Top Start-up Polski Wschodniej 2019 - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny