1. miejsce w tej kategorii zajmuje firma Supros z Bakałarzewa. Specjalizuje się m.in. w obrocie paszami i komponentami paszowymi oraz transporcie.

1. Supros Bakałarzewo

To rodzinne przedsiębiorstwo działa od 1991 roku. Początkowo skupiało się na świadczeniu usług transportowo-spedycyjnych w kraju i za granicą. Kolejnym etapem było wejście w rynek pasz i komponentów paszowych. Kupno w 2005 roku magazynu zbożowego w miejscowości Orneta o pojemności magazynowej 10 tys. ton pozwoliło firmie na rozszerzenie działalności o handel zbożami.

W 2011 roku został stworzony oddział firmy w Warszawie, odpowiedzialny za handel zbożami w kraju i na rynkach europejskich. Obecnie Supros należy do grona największych firm w Polsce w branży obrotu paszami.

System Bezpieczeństwa Żywnościowego HACCP, System Zarządzania Jakością GMP+B3, B4 Transport, System RedCertEU - dzięki wdrożeniu takich systemów firma gwarantuje bezpieczeństwo oferowanych wyrobów oraz świadczonych usług.

Cele, jakie wyznacza sobie Supros, to np. wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie magazynowania zbóż, dbałość o środowisko naturalne oraz rozwój kwalifikacji pracowników, ponieważ to ich zaangażowanie pozwala na utrzymywanie wysokiej jakości w działaniu.

2. Rolpol Ołdakowscy Szepietowo

Rolpol Ołdakowscy to dynamicznie rozwijająca się firma rodzinna, jeden z czołowych dystrybutorów nawozów mineralnych w kraju. Oferuje też m.in. folie rolnicze, środki ochrony roślin, pasze. Funkcjonuje od 1989 r., a jej siedzibą jest Szepietowo.

- Miniony rok był dla nas bardzo dobry - nie ukrywa Cezary Ołdakowski, współwłaściciel firmy. - Dwa lata temu stworzyliśmy własną sieć sprzedaży AGROEXPERT i konsekwentnie ją budujemy, rozszerzamy.

Rolpol postawił też na dystrybucję nawozów płynnych (w minionym roku otrzymał autoryzację). Choć są one tańsze i skuteczniejsze, szczególnie w okresach niedoboru wilgoci, ten segment w woj. podlaskim był bardzo zaniedbany ze względu na brak infrastruktury.

- My wybudowaliśmy i uruchomiliśmy dużą bazę na nawozy płynne i staliśmy się liderem na rynku nawozów płynnych w regionie północno-wschodnim - podkreśla Cezary Ołdakowski. - Nasza odwaga się opłaciła. Dzięki temu, że się odważyliśmy, zainwestowaliśmy w zbudowanie sieci poprawiliśmy swoją pozycję handlową, zdobyliśmy wielu nowych klientów. Ich liczba rośnie, stawiamy nowe zbiorniki.

3. Stan-Rol Jaświły

Firma STAN-ROL działa na rynku od 1995 roku. Zajmuje się handlem artykułami związanymi z produkcją rolną. W jej ofercie znajdują się nawozy, środki ochrony roślin, pasze i koncentraty, materiały budowlane, opał, a także części do maszyn rolniczych. Przedsiębiorstwo dba jednak o poszerzenie zakresu działalności. Klienci mogą skorzystać z oferty stacji diagnostycznej czy też usług transportowych świadczonych zarówno na terenie kraju, jak też za granicą. Siedziba firmy oraz wspomniana stacja znajdują się w Jaświłach, pow. moniecki. Sprzedaż prowadzona jest jednak w czterech dodatkowych punktach w miejscowościach Mońki, Trzcianne, Jaminy, gm. Sztabin oraz Biała Piska. W STAN-ROL-u pracuje 28 osób. Rynek, na którym działa przedsiębiorstwo nie jest łatwy. - Konkurencja jest bardzo duża, w okolicy jest wiele firm podobnych do naszej - nie kryje Barbara Stankiewicz, współwłaścicielka firmy. - Jesteśmy mile zaskoczeni sukcesem.

Jak przypuszcza, stać za nim może to, że w ubiegłym roku firma uruchomiła dodatkowy punkt sprzedaży w Mońkach. W planach ma też otwarcie kolejnej stacji diagnostycznej, tym razem w Białej Piskiej.