Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złe wieści dla oszczędzających. Banki kolejny miesiąc tną oprocentowanie depozytów. Jakie warunki oferują obecnie?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rada Polityki Pieniężnej zrobiła pauzę w obniżkach stóp procentowych, a banki obniżają oprocentowanie depozytów. Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych  w listopadzie br. wyniosło 5,78 proc.
Rada Polityki Pieniężnej zrobiła pauzę w obniżkach stóp procentowych, a banki obniżają oprocentowanie depozytów. Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych w listopadzie br. wyniosło 5,78 proc. 123RF
Banki od kilku miesięcy regularnie oferują gorsze oprocentowanie lokat. Jak zauważa w swojej analizie Bartosz Turek z HREIT, średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych w listopadzie 2023 roku wyniosło 5,78 procent. – W ciągu miesiąca aż 7 banków pogorszyło ofertę promocyjnych depozytów – wskazuje.

Spis treści

Oprocentowanie lokat. Kolejny miesiąc spadków

5,78 procent - tyle w listopadzie 2023 roku wyniosło średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych – wynika z danych zebranych przez HREIT. To o 0,3 pkt. procentowego mniej niż w październiku. Jak podkreśla w swojej analizie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust – zmiany wpisują się w trend obserwowany od początku roku.
Zdaniem eksperta, zgodnie z prognozami na 2024 rok, czeka nas dalsze łagodzenie polityki monetarnej, co jak zauważa, nie daje bankom powodów, aby te przestały redukować oprocentowanie.

Średnie oprocentowanie lokat poniżej 5 proc.

– Dziś, chociaż wciąż nie mamy dokładnych danych publikowanych przez NBP, możemy szacować, że zanosząc oszczędności na przeciętną lokatę, rodacy godzą się obecnie na oprocentowanie poniżej 5 proc. – zauważa analityk. Ponadto z danych zebranych przez HREIT wynika, że w ciągu miesiąca 7 banków pogorszyło ofertę promocyjnych depozytów.

Jeszcze latem tego roku niektóre banki oferowały oprocentowanie na poziomie 10 proc,.
Z danych zebranych przez HREIT wynika, że w ciągu miesiąca aż 7 banków pogorszyło ofertę promocyjnych depozytów. Jeszcze latem były banki, które oferowały depozyty z oprocentowaniem na poziomie nawet 10 proc. HREIT

Turek przypomina, że jeszcze latem były banki, które „kusiły nas depozytami z oprocentowaniem na poziomie 9 czy 10 proc.". – W ramach depozytów na kilka miesięcy standardem staje się obecnie kuszenie nowych klientów obietnicą wypłacenia odsetek na poziomie z trudem przekraczającym 6-7 proc. Znaleźliśmy właściwie tylko jedną instytucję, która kosmetycznie ponad ten próg wykracza, ale jak to w przypadku promocyjnych depozytów zazwyczaj bywa, oferta obarczona jest kilkoma dodatkowymi warunkami – zauważa.

Jednak, jak zauważa, gdybyśmy ponadto chcieli uniknąć przenoszenia co kilka miesięcy pieniędzy z banku do banku, a wolelibyśmy założyć depozyt od razu na rok, to warunki byłyby jeszcze gorsze. – W takim scenariuszu trzeba przygotować się na to, że przywitani zostaniemy ofertą z oprocentowaniem na poziomie co najwyżej z trudem przekraczającym 5-6 proc. To mniej więcej tyle, aby w perspektywie roku zachować siłę nabywczą oszczędności – o ile oczywiście spełnią się dziś formułowane prognozy zastrzega.

– Z jednej strony to dobrze, bo od 2016 roku lokaty nie były w stanie ochronić nas przed inflacją, ale z drugiej – depozyty raczej nie dają szans na spektakularne realne zyski. W efekcie trudno liczyć na to, że wyciągając po roku kapitał wraz z odsetkami będziemy w stanie, dzięki bankowej lokacie, kupić wyraźnie więcej niż dziś – podkreśla analityk.

Lepsze warunki, to więcej „gwiazdek" przy umowach

Turek podkreśla, że osoby poszukujące lepiej oprocentowanych lokat muszą się liczyć z dodatkowymi wymaganiami i limitami. Do tego banki coraz częściej wymagają korzystania z dodatkowych produktów, np. karty czy aplikacji moblinej. – Najczęściej promocyjne lokaty są ponadto kierowane do nowych klientów lub przynajmniej osób, które do banku przyniosą nowe środki – dodaje. Kolejnym warunkiem staje się obowiązek regularnego zasilania konta a także aktywne korzystanie z usług płatniczych danej instytucji, czy zgód marketingowych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Złe wieści dla oszczędzających. Banki kolejny miesiąc tną oprocentowanie depozytów. Jakie warunki oferują obecnie? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny