Zgrzyt w sprawie Złotej Odznaki "Za opiekę nad zabytkami". Jedna z uhonorowanych osób twierdzi, że do tej pory nie otrzymała wyróżnienia

OPRAC.: wal
7.05.2021 Białystok, WUOZ. Wręczanie Złotych Oznak za Opiekę nad Zabytkami.
7.05.2021 Białystok, WUOZ. Wręczanie Złotych Oznak za Opiekę nad Zabytkami. WUOZ Białystok
Trzy osoby duchowne i dwie świeckie zawodowo zajmujące się ochroną zabytków zostało w maju nagrodzonych na początku maja "Złotą odznaką za opiekę nad zabytkami". Jeden z nagrodzonych twierdzi, że nic o tym nie wie, a odznaki nie otrzymał do dziś.

W "Kurierze Porannym" z 7-9 maja 2021 r. przeczytałem, że zostałem odznaczony Złotą Odznaką "Za opiekę nad zabytkami" jako były pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. Pragnę oświadczyć z całą stanowczością, że jest to nieprawda i ktoś musiał Was wprowadzić w błąd. Do dnia dzisiejszego (za kilka dni mina dwa miesiące od tego wydarzenia !) o tym fakcie, nie zostałem poinformowany i rzecz jasna żadnej odznaki nie otrzymałem) - napisał do redakcji Jerzy Tołłoczko.

Znalazł się w gronie pięciu osób zasłużonych w opiece nad zabytkami województwa podlaskiego, które otrzymały przyznane przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Złote Odznaki "Za opiekę nad zabytkami". Tak przynajmniej wynikało z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Czytamy w niej odznaczenia z rąk wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, generalnej konserwator zabytków prof. Magdaleny Gawin, znaleźli się: proboszcz parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Knyszynie ks. Andrzej Sadowski, proboszcz parafii pw. św. Ap. Jana Teologa w Mostowlanach ks. prot. Sławomir Jakimiuk, proboszcz parafii pw. Ofiarowania NMP w Różanymstoku ks. Adam Wtulich, byli pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku - Bolesław Gadawski (delegatura w Łomży) i Jerzy Tołłoczko. W uroczystość wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz biskup Tadeusz Bronakowski.

Czytaj też: Złote odznaki dla pięciu opiekunów zabytków

Zamieszczono też biogramy wyróżnionych złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”. Przy Jerzym Tołłoczce czytamy, że ze służbami konserwatorskimi związany był przez ponad 40 lat, a od 01.01.1991 r. do 28.12.2020 r. jako starszy inspektor ochrony zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku.

- Pan Jerzy Tołłoczko posiada wiedzę warunkującą odpowiedni poziom merytoryczny w realizacji powierzonych mu zadań. Jako wieloletni pracownik WUOZ w Białymstoku wykazał się dużym zaangażowaniem w ochronę i opiekę nad zabytkami na terenie województwa podlaskiego. Jest specjalistą w zakresie ochrony zabytków techniki. Był wieloletnim członkiem w zespole Konkursu Na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim - czytamy w biogramie.

- Do dnia dzisiejszego (za kilka dni mina dwa miesiące od tego wydarzenia !) o tym fakcie, nie zostałem poinformowany i rzecz jasna żadnej odznaki nie otrzymałem) - napisał do redakcji Jerzy Tołłoczko. - Proszę o sprostowanie tej wiadomości.

O wyjaśnienie sytuacji zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

- Pan Jerzy Tołłoczko otrzymał złotą odznakę za opiekę nad zabytkami, odznaka została przyznana przez Ministra na wniosek i z uzasadnienia Podlaskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków - czytamy w wyjaśnieniu prof. Małgorzaty Dajnowicz, wojewódzkiego konserwatora zabytków, nadesłanym do redakcji. - Pan Jerzy otrzymał zaproszenie na uroczystość dekoracji. Odznaka była przygotowana, ale z przyczyn dla nas nieznanych pan Jerzy nie przybył na uroczystość.

Dodaje, że powtórne zaproszenie na uroczystość dekoracji (dekoracja dokonana będzie przez Panią Minister lub Wojewodę) zostanie wystosowane do Jerzego Tołłoczki w stosownym czasie.

- Chcemy, aby dekoracja tak prestiżową odznaką odbyła się w podniosłej atmosferze podczas uroczystości w urzędzie konserwatorskim - zapewnia konserwator zabytków.

Jerzego Tołłoczkę nie może uwierzyć w takie wyjaśnienia.

- Zapewniam, że żadnego zaproszenia ani telefonicznego, ani mailowego, ani wysłanego pocztą tradycyjną nie otrzymałem - zapewnia emerytowany pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie