Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie zabytki dawniej i dziś. Zobacz jak wyglądały lokalne zabytki na starych fotografiach [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
Tak wyglądały kiedyś zabytki w naszym regionie. Zobacz galerię podlaskich zabytków na starych fotografiach.
Tak wyglądały kiedyś zabytki w naszym regionie. Zobacz galerię podlaskich zabytków na starych fotografiach. Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków udostępnił stare fotografie zabytków, które możemy podziwiać również obecnie. Zobacz jak wyglądały najciekawsze budowle, pomniki i inne obiekty kultury w województwie podlaskim pół wieku temu i jak wyglądają dzisiaj. Niektóre zdjęcia pochodzą nawet sprzed 70 lat.

Pałac Branickich w Białymstoku

Niegdyś główna rezydencja hetmańska Jana Klemensa Branickiego. Był wzorowany na siedzibach królewskich i możnowładczych charakterystycznych dla XVII-wiecznej architektury pałacowej Francji. Zespół pałacowo-parkowy Branickich w Białymstoku to jedna z najlepiej zachowanych barokowych rezydencji w tej części Europy. Ze względu na wyjątkowe wartości artystyczne i historyczne nazywany jest "polskim Wersalem" i "Wersalem północy". Do rejestru zabytków województwa podlaskiego w zespole pałacowo-parkowym Branickich wpisane są:

  • pałac Branickich,
  • park,
  • d. arsenał,
  • d. oranżeria,
  • pawilon toskański w parku,
  • pawilon włoski w parku,
  • brama wjazdowa wraz z murkami,
  • studnia I na osi muru prawego skrzydła pałacu,
  • studnia II na osi muru lewego skrzydła pałacu.

Kościół w Milejczycach

Kościół pw. św. Stanisława w Milejczycach jest jednym z nielicznych zachowanych do dziś w województwie podlaskim drewnianych kościołów pochodzących z 1. poł. XVIII wieku. Świątynia została wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego w 1957 roku.

Bazylika w Sejnach

Zespół klasztorny dominikanów w Sejnach z bazyliką pw. Nawiedzenia NMP jest cennym przykładem baroku wileńskiego. Rozpoczęta przez zakonników w 1610 roku budowa murowanego kościoła trwała dziewięć lat. W 1760 roku świątynia została przebudowana. Wówczas, w miejscu starego prezbiterium kościoła, wzniesiono kruchtę z chórem muzycznym i dwiema wieżami, powiększając przy okazji korpus budynku.

Kanał Augustowski

Budowa Kanału Augustowskiego trwała 14 lat. Prace budowlane zakończyły się w 1839 roku. Budowa Kanału Augustowskiego posłużyła do połączenia dorzeczy Wisły i Niemna w celu usprawnienia transportu towarów do portów bałtyckich.Uznawany jest za wybitne dzieło budownictwa wodnego, stanowiące materialne świadectwo XIX-wiecznej kultury technicznej polskich inżynierów. Cały Kanał Augustowski decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków został wpisany 1979 roku. W 2007 roku rozporządzeniem Prezydenta RP został uznany za Pomnik Historii.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny