Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księża nagrodzeni za opiekę nad zabytkami. Konserwator zabytków wręczyła Złote Odznaki Zasługi [ZDJĘCIA]

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Małgorzata Dajnowicz wręczyła podlaskim księżom Złote Odznaki Zasługi „Za opiekę nad zabytkami”
Małgorzata Dajnowicz wręczyła podlaskim księżom Złote Odznaki Zasługi „Za opiekę nad zabytkami” Wojciech Wojtkielewicz
Wśród odznaczonych jest czterech katolickich księży, czyli Jarosław Stefaniak, Tadeusz Żdanuk, Zbigniew Bzdak, Jan Henryk Bałdyga, a także ks. Mirosław Niczyporuk, proboszcz prawosławnej parafii w Boćkach. Uroczystość odbyła się we wtorek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku.

To nie jest tylko dla mnie wyróżnienie. Bez ludzi nic bym nie zrobił. Dzięki ich wrażliwości i dobroci działy się różne wspaniałe rzeczy - przyznaje ks. Jarosław Stefaniak, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie.

Sukcesywnie remontuje zabytkowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, który należy do najcenniejszych zabytków architektury barokowej z XVIII wieku.

– Prace trwają od sześciu lat. Korzystamy z unijnych dofinansowań. Nie dalibyśmy sobie rady bez tego wsparcia - mówi nam ks. Jarosław Stefaniak.

I dodaje: Wymieniliśmy dach, stolarkę okienną, na zewnątrz odnowiliśmy elewacje. Teraz trwają prace konserwatorskie wewnątrz - wylicza proboszcz z Tykocina.

Ta dotacja to wielkie wyróżnienie dla nas. Mieliśmy wyjątkowe szczęście. Dzięki temu potencjał turystyczny Tykocina wzrośnie - cieszy się ks. Jarosław Stefaniak  proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie. Od 2014 roku remontuje etapami kościół. Do tej pory za dotację z ministerstwa kultury odnowił elewację, wymienił okna i naprawił dach.

Kościół w Tykocinie. Renowacja ołtarzy, krypty i obrazów (zdjęcia)

Dorobek ks. Stefaniaka i innych duchownych z regionu został doceniony. We wtorek Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków, wręczyła Złote Odznaki Zasługi „Za opiekę nad zabytkami”. Na jej wniosek przyznało je ministerstwo kultury. Wyróżnienie jest przyznawane za ogromny wkład pracy w opiekę nad zabytkami.

– To wielkie wyróżnienie dla parafii. Proboszcz jest pasterzem parafian. Nic nie może uczynić bez nich i a oni bez proboszcza. To jest wspólna radość, nasze święto - mówił nam ks. Tadeusz Żdanuk, proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Rocha w Białymstoku. Ten zabytkowy kościół od 2018 roku ma status bazyliki mniejszej pomnika historii.

Kościół św. Rocha w Białymstoku został Bazyliką Mniejszą

Kościół św. Rocha w Białymstoku to nowa Bazylika Mniejsza. U...

Wśród wyróżnionych są: ks. Mirosław Niczyporuk, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia NMP w Boćkach, ks. prałat Zbigniew Bzdak, proboszcz Bazyliki Nawiedzenia NMP w Sejnach, a także ks. Henryk Bałdyga, proboszcz parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach.

Zobacz koniecznie: Kościół na Wysokim Stoczku się sypie. Parafia nie ma pieniędzy na odnowę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny