Żelazko do prasowania w pionie - łatwe prasowanie bez użycia deski

Materiał partnera zewnętrznego
Prasowanie nie dla każdego jest czynnością relaksacyjną i przyjemną, szczególnie jeśli ilość prania się piętrzy, a my wciąż nie znajdujemy sił i czasu, by wyciągnąć żelazko. Sytuacja się zmienia, kiedy mamy w domu urządzenie parowe do prasowania, dzięki któremu możemy szybko odświeżyć nasze ubrania, zniwelować zagniecenia, porządnie wyprostować tkaniny, a nawet wyprasować firanki bez konieczności ich zdejmowania z karniszy i wieszaków. Mowa o żelazkach do prasowania w pionie wykorzystujących moc pary, dzięki którym można zapomnieć o desce do prasowania.

Na początek ważne rozróżnienie: generator pary do prasowania w pionie to całkowicie inne urządzenie niż żelazko z parą z charakterystycznym małym pojemnikiem na wodę – tutaj para pełni wyłącznie funkcję dodatkową i pomaga w prasowaniu, ale nie odpowiada za sam efekt. Ponadto takie żelazko należy odpowiednio ustawić w zależności od rodzaju tkaniny i stopnia jej wygniecenia, inaczej istnieje ryzyko, że materiał się przypali albo szybko wróci do swojej pogniecionej formy.

Tymczasem w żelazku do prasowania na wieszaku para wodna jest generowana w specjalnym bojlerze w podstawie, z którego przedostaje się przewodem do spodniej części żelazka i z niego wydobywa się na zewnątrz pod wysokim ciśnieniem, wnikając we włókna materiałów i natychmiastowo wygładzając nawet najtrudniejsze zagniecenia. Należy przy tym pamiętać, że para wodna osiąga bardzo wysoką temperaturę, dlatego też doskonale oczyszcza i odświeża ubrania, zabijając bakterie i usuwając resztki detergentów piorących, jednak należy uważać, aby nie kierować jej w stronę części ciała czy innych domowników.

Co wyprasujesz w pionie?

W pionie wygodnie wyprasujemy między innymi:

  • zasłony i firanki,
  • sukienki,
  • garnitury.


fot.

https://www2.braunhousehold.com/pl-pl

Czym prasować ubrania na wieszakach?

Do prasowania w pionie służą żelazka parowe oraz streamery nazywane popularnie parownicami do ubrań. Najlepiej wypadają żelazka stojące ze stacją parową, ponieważ są uniwersalne i można z ich użyciem wyprasować każdą i nawet najbardziej delikatną tkaninę, ponadto wygodnie można zaprasować kieszonki i mankiety, a nawet dotrzeć do trudno dostępnych miejsc na przykład przy guzikach – świadczą o tym między innymi opinie blogerów, którzy mieli okazję testować różne urządzenia, jak na przykład Alina z Designyourlife.pl testowała streamer marki Philips, a Łukasz z Podlinski.net testował żelazko Braun z generatorem pary.

Minusem zwykłego żelazka jest fakt, że ciężko nim wyprasować ubrania z marszczeniami czy z naszytymi aplikacjami, nie wspominając, że prasowanie żakietów i płaszczy jest po prostu ryzykowne. Streamery to umożliwiają, jednak są to urządzenia, które nie zastąpią tradycyjnego żelazka i może być problematyczne zastosowanie ich do zwykłych ubrań wymagających prasowania na desce. Natomiast żelazka do prasowania parą łączą w sobie zarówno funkcję streamera, jak i żelazka, zatem można je stosować zarówno w pionie, jak i poziomie, dzięki czemu łatwo i przyjemnie zaprasuje się na przykład mankiety w spodniach czy wygodnie wyprostuje się wiszące firanki bez konieczności ich zdejmowania.

Jak wygląda prasowanie parowe na wieszaku?

Zdecydowanie prasowanie w pionie jest o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze. Do tego generator pary pozwala na perfekcyjne wygładzenie nierówności za jednym przyciskiem i za pierwszym podejściem – wystarczy wybrać odpowiedni tryb pracy (turbo, normal i eco) i można bezpiecznie wyprasować każdy materiał, począwszy od jedwabiu, przez syntetyki, bawełnę, na delikatnym lnie skończywszy.

Wygodę prasowania i możliwości żelazka do prasowania w pionie doskonale obrazuje materiał filmowy przygotowany przez firmę Braun:

Jakie żelazko do prasowania w pionie wybrać?

To, na co należy zwrócić uwagę, wybierając generator pary, to moc urządzenia przekładająca się na ciśnienie pary i czas podgrzewania, łatwość obsługi oraz czyszczenia. Nie bez znaczenia jest pojemność zbiornika na wodę, ponieważ im będzie większy, tym jednorazowo będzie można wyprasować więcej ubrań bez konieczności dolewania wody. Generator powinien być wydajny, wytwarzać mocny strumień pary, a przy tym powinien być lekki i dostosowany do pracy we wszystkich płaszczyznach, co oznacza, że zarówno wyprasujemy nim ubrania na desce, jak i te wiszące na wieszaku.

Warto upewnić się, czy żelazko prasujące parą ma dodatkowe i przydatne funkcje, jak technologia iCare, która pozwala prasować różne rodzaje tkanin bez konieczności zmiany ustawień temperatury (urządzenie dostosowuje moc tak, aby nie uszkodzić ubrań) oraz system Auto-Off, dzięki któremu żelazko wyłącza się samoczynnie po kilku minutach nieaktywności.

Zalety żelazka do prasowania parą


fot. Halina Kozłowska SzkolaDam.pl

Halina Kozłowska, autorka bloga SzkolaDam.pl, zwraca uwagę, że nie bez znaczenia jest także stopa żelazka, która musi być odporna na zarysowania. Producenci w takich żelazkach już stosują twarde stopy pokryte nawet sześcioma różnymi powłokami, dzięki czemu ich żywotność jest dłuższa niż w klasycznych żelazkach i lekko prześlizgują się po tkaninach.

– Dopóki nie użyłam go po raz pierwszy, wcale nie byłam przekonana co do tego, czy na pewno potrzebuję aż tak wysokiej klasy żelazka, jednak już po pierwszym użyciu uświadomiłam sobie, co to znaczy luksus w pracach domowych – zauważa w swoim wpisie na blogu:

"Jak dbać o ubrania"

.


fot. Łukasz Podliński Podlinski.net

Do aplauzu na cześć generatora pary do prasowania w pionie dołączył Łukasz Podliński z bloga Podlinski.net. Sporą część zawodowego życia spędził w sklepach odzieżowych, w których odpowiedzialny był za nienaganną prezentację ubrań na wieszakach, przez co musiał zapoznać się bliżej z urządzeniami do prasowania. Zanim znalazł dobre żelazko do prasowania w pionie,

musiał wykonać wiele długich i rozmaitych testów (film na youtube)

, aby móc sprawdzić uniwersalność urządzenia i przekonać się, czy poradzi sobie z każdym ubraniem noszonym na co dzień jak dżinsy, koszule bawełniane i jedwabne, bluzy i płaszcze. Kolejnymi czynnikami, które wziął pod uwagę, była wygoda użytkowania. Za sporą zaletę uznał, że żelazko z generatorem pary nie ma zbiornika na wodę, dzięki czemu jest o wiele lżejsze od tradycyjnego, do tego pewniej leży w ręce, można dłużej prasować i swobodnie manewrować urządzeniem bez uczucia zmęczenia. Ten aspekt jest według niego bardzo ważny, jeśli ma się do wyprasowania więcej ubrań – oszczędza się nie tylko siły, ale przede wszystkim czas i nerwy.

To, co było dla niego największym zaskoczeniem, to stopka 3D w testowanym modelu Braun Carestyle 7 Pro, czyli zagięcie tyłu żelazka.

– Tak proste rozwiązanie może zdecydowanie ułatwić prasowanie koszuli z kieszonką, listwy guzikowej czy nadruków i ewentualnych warstw materiału (można prasować w obie strony, nie tylko z dołu koszuli do góry)
– przyznaje autor popularnego bloga w recenzji

"Żelazko z generatorem pary - czy warto?"

.

Żelazko na parę do prasowania w pionie sprawi, że codzienna czynność będzie przyjemna i komfortowa. Urządzenie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ prasuje się z mniejszym wysiłkiem bez konieczności ściągania marynarki czy wieczorowej sukienki z wieszaka. Co najważniejsze – prasowanie odbywa się bez ryzyka uszkodzenia i przypalenia tkanin. To również doskonały sposób na szybkie odświeżenie ubrań parą – gorąca para pomaga pozbyć się z ubrań nieprzyjemnych zapachów, do tego zabija bakterie, co przyda się szczególnie w przypadku ubrań niepranych zbyt często jak wełniane płaszcze, marynarki, żakiety i grube swetry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny