Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie przez internet. Internetowe konsultacje lekarskie

(kami)
Ponad 60% internautów w Polsce nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu
Ponad 60% internautów w Polsce nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu sxc
Internet skutecznie opanowuje kolejne sfery życia człowieka. Niewątpliwie staliśmy się społeczeństwem sieci, bo do internetu przenosimy nasze działania - w nim pracujemy, uczymy się, nawiązujemy kontakty, rozwiązujemy problemy. Coraz więcej ludzkich aktywności ma przedrostek e-: e-commerce, e-banking, e-learning, a nawet e-health. Właśnie sfera medycyny podbija ostatnio sieć przez oferowanie wstępnych konsultacji medycznych, które ułatwiają życie i zaoszczędzają czas, a tym samym zachęcają do dbania o zdrowie.

Wszystko zaczęło się w drugiej połowie lat 60-tych od badań nad wykorzystaniem komputerów w obronności. Początkowo nowa technologia służyła ludziom wybranym jednostkom reprezentującym świat nauki, polityki i wojskowości, jednak wystarczyło zaledwie kilka lat, aby wynalazek został zaadaptowany do potrzeb pozostałych grup społecznych. Obecnie ponad 60% internautów w Polsce nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu, który często determinuje rytm dnia codziennego. Coraz więcej osób rozpoczyna dzień od rytuału składającego się z porannej kawy i przejrzenia ulubionych stron www, w tym w pierwszej kolejności poczty i serwisów społecznościowych. W pracy natomiast, szczególnie tej biurowej, sieć stała się głównym narzędziem komunikacji, ułatwiając wymianę danych i niejednokrotnie przyspieszając działania biznesowe.

Pierwszą zdobytą sferą życia była na pewno komunikacja i wymiana informacji, coraz bardziej odsuwając w cień usługi świadczone przez pocztę. Następnie uczyliśmy się robić w sieci zakupy. Później poszła lawina…nauka, rozrywka, bankowość, sprawy urzędowe, itp. Ostatnio także usługi związane z diagnozowaniem zdrowia coraz śmielej przenoszą się do sieci.

Jak przyznaje doktor Juliusz Prandecki, wprowadzając do kliniki przeszczepiania włosów taką formę pierwszego kontaktu z pacjentami, chciał zaoszczędzić im czasu związanego z wizytą w placówce.

- Do zabiegów, które wykonuję, nie zawsze wszyscy się kwalifikują, dlatego chcąc oszczędzić potencjalnym pacjentom kosztów związanych z dojazdem do kliniki postanowiłem dać im możliwość, dzięki której w prosty sposób mogę wstępnie oszacować, czy dana osoba może poddać się zabiegowi przeszczepiania włosów. Na odpowiednie adres mailowy wystarczy przesłać zdjęcie ze zmoczonymi i zaczesanymi do tyłu włosami oraz informację o przebytych chorobach lub aktualnych kuracjach.

- Na tej podstawie oceniam szacunkową ilość włosów nadających się do transplantacji - tłumaczy specjalista.

Jednak, jak podkreśla doktor Prandecki, jest to tylko wstępna konsultacja i na jej podstawie wyznaczany jest termin właściwej wizyty w gabinecie, podczas której przeprowadzany jest dokładny wywiad medyczny.

Internetowe konsultacje lekarskie sprawiają, że coraz bardziej realne staje się sprawowanie opieki medycznej na odległość. Niewątpliwie może ona sprawiać, że chętniej wybierzemy się do specjalisty, ponieważ wstępnie znamy już diagnozę, a także nie musimy spędzać godzin w zatłoczonych poczekalniach, co zaoszczędza tak cenny czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny