Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrudnienie cudzoziemca - to łatwe

Piotr Walczak [email protected] tel. 85 748 96 60
W ubiegłym roku wydano ogółem 326 zezwoleń. Najwięcej dla obywateli Białorusi (217), Ukrainy (43), Rosji (14). Zezwolenia były udzielane zwykle na 12 miesięcy, zaś przedłużenia – na 24 miesiące (wyjątkowo 3 lata).
W ubiegłym roku wydano ogółem 326 zezwoleń. Najwięcej dla obywateli Białorusi (217), Ukrainy (43), Rosji (14). Zezwolenia były udzielane zwykle na 12 miesięcy, zaś przedłużenia – na 24 miesiące (wyjątkowo 3 lata).
Załatwianie formalności w urzędzie wojewódzkim najczęściej trwa kilkanaście dni. – Rzadko odmawiamy – mówi Jolanta Gadek, rzeczniczka prasowa wojewody podlaskiego. W ubiegłym roku najwięcej zezwoleń wydano kierowcom pracującym w transporcie międzynarodowym.

Zezwolenia na pracę cudzoziemca wydawane są przez wojewodę na wniosek pracodawcy i na czas określony – maksymalnie 3 lub 5 lat. – Odmawiamy, jeżeli ktoś figuruje w wykazie osób niepożądanych, z powodu ochrony polskiego rynku i gdy mamy podejrzenie, że cudzoziemcy mogliby trafić do oszustów, na przykład pracodawców mających wyroki za nielegalne zatrudnianie – tłumaczy Jolanta Gadek.

Jak dodaje rzeczniczka wojewody, aby uzyskać zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca, pracodawca musi dostarczyć wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub wpis do KRS, kserokopię paszportu cudzoziemca oraz wniosek. Należy pamiętać też o opłacie, która wynosi 100 zł w przypadku wniosku o zatrudnienie osoby pierwszy raz i 50 zł – o przedłużenie zezwolenia.

W większości zawodów konieczne jest dostarczenie informacji z powiatowego urzędu pracy, że w danym urzędzie nie ma poszukujących pracy Polaków, którzy spełniają wymagania na dane stanowisko.

W województwie podlaskim najwięcej wniosków o zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemców jest w branży transportowej. Powodem jest to, że polscy kierowcy niechętnie wyjeżdżają za wschodnią granicę.

W ubiegłym roku wydano ogółem 326 zezwoleń. Najwięcej dla obywateli Białorusi (217), Ukrainy (43), Rosji (14). Zezwolenia były udzielane zwykle na 12 miesięcy, zaś przedłużenia – na 24 miesiące (wyjątkowo 3 lata).

W przypadku obywateli Białorusi, Ukrainy, Federacji Rosyjskiej, Mołdawii i Gruzji obowiązuje uproszczona procedura. Pracodawca chcący ich zatrudnić ma jedynie obowiązek zarejestrowania oświadczenia w powiatowym urzędzie pracy, gdzie znajduje się firma. Oświadczenie musi zawierać dane pracodawcy, cudzoziemca oraz wyrażać zamiar zatrudnienia w określonym czasie. Powinno być ono złożone wraz z kopią, wypełnione czytelnie, najlepiej pismem drukowanym. Oryginał zarejestrowanego oświadczenia pracodawca powinien przekazać cudzoziemcowi. Może on pracować przez okres do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Zatrudnienie cudzoziemców z tych krajów dłużej niż 6 miesięcy oraz z krajów nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego wymaga uzyskania zezwolenia na pracę wydanego przez wojewodę.

– Procedura rejestracji jest bezpłatna dla składającego oświadczenie, jak i cudzoziemca – wyjaśnia Piotr Latała, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.

Zarejestrowane oświadczenie to podstawa, aby cudzoziemiec otrzymał w polskiej placówce dyplo-matyczno-konsularnej wizę pobytową i mógł legalnie pracować. 

Liczba najczęściej udzielanych zezwoleń na pracę cudzoziemców wydanych przez wojewodę podlaskiego w 2009 roku

kierowca w transporcie międzynarodowym 152
prezes, wiceprezes, członek zarządu spółki, dyrektor lub kierownik 33
specjalista ds. handlu, marketingu, eksportu, finansów, kosztów, transportu, spedycji itp., menedżer 30
zawodnik sportowy lub trener 18
producent audycji radiowych 8
artysta-muzyk 7
robotnik w gospodarstwie rolnym 6
cieśla 6
źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

 

Bez zezwoleń

  • obywatele Europejski Obszar Gospodarczy i Szwajcarii,
  • osoby posiadające zezwolenie na osiedlenie się,
  • posiadające zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE w RP,
  • posiadające status rezydenta WE w innym państwie UE, które uzyskują zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w związku z zamiarem pracy lub działalności gospodarczej,
  • zwolnione na podstawie odrębnych przepisów, m.in. nauczyciele języków obcych w placówkach oświaty, obywatele Turcji po 4 latach legalnego zatrudnienia w Polsce – bez ograniczeń, absolwenci polskich szkół ponadgimna-zialnych, uczestnicy wymian kulturalno-edukacyjnych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny