Spis treści
Takie miejsca często są atrakcjami turystycznymi miast i regionów. Wymieniać można by długo. Przykładem z Polski jest, chociażby niedawna wiadomość o planowanym powstaniu Muzeum Browarów Nie. Zapomnianych w Szczytnie. W zbiorach znajdą się przedmioty (kapsle, butelki i etykiety) powiązane z tradycyjnymi, tamtejszymi browarami, do których prawa i sposób produkcji są powoli odzyskiwane przez Mazurską Manufakturę S.A. Samo miejsce ma być otwarte nie tylko dla smakoszy piwa, ale też dla osób interesujących się kulturą regionalną. W planach jest zorganizowanie między innymi ścieżek dydaktycznych związanych z konkretnymi browarami.
Kliknij przycisk poniżej, aby zobaczyć więcej muzeów związanych z kulinariami.
Belgia - Muzeum Frytek
Wiele tego typu miejsc znajdziemy też podczas podróży po świecie. Jednym z najsłynniejszych przykładów jest pierwsze i jedyne muzeum poświęcone frytkom (Frietmuseum), które znajduje się w belgijskiej Brugii (w budynku Saaihalle). Można się tu dowiedzieć między innymi, skąd pochodzą ziemniaki, gdzie wynaleziono frytki i czy są one bardziej francuskie, czy raczej belgijskie. Podczas wizyty można kupić akcesoria związane z tematyką muzeum. Na miejscu, w specjalnie wydzielonej kafejce, zjemy również między innymi porcję tradycyjnych frytek (2,40 euro).
Kanada - Muzeum Ziemniaka
Skoro mowa o frytkach, to w zestawieniu nie może zabraknąć Kanadyjskiego Muzeum Ziemniaka (The Canadian Potato Museum) w O’Leary na Wyspie Księcia Edwarda. Od 1993 roku stara się ono pielęgnować historię związaną z uprawą popularnej bulwy. Na miejscu znajduje się największy zbiór maszyn rolniczych i narzędzi potrzebnych do uprawy ziemniaków. Zwiedzając muzeum, można zrobić sobie zdjęcie z największą na świecie rzeźbą ziemniaka.
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej - Muzeum Popcornu
Z kolei w mieście Marion w Ohio w Stanach Zjednoczonych w ramach Heritage Hall, które zbiera dziedzictwo regionu, w 1982 roku powołano do życia Wyandot Popcorn Museum, jedną z dwóch placówek związanych z prażeniem kukurydzy. Na miejscu można przyjrzeć się najstarszym maszynom do popcornu. Tematyka muzeum ma cyrkowy charakter. Dzięki temu podkreślono zwyczaj jedzenia popcornu w amerykańskich wesołych miasteczkach i w atrakcyjny sposób wyeksponowano ziarna kukurydzy.
Niemcy - Muzeum Currywurst
W Berlinie znajdziemy muzeum dedykowane najpopularniejszej, niemieckiej przekąsce, czyli kiełbasce wieprzowej w curry, polanej ketchupem (currywurst). Przyjęto, że to proste danie wymyśliła Herta Heuwer w 1949 roku i sprzedawała je jako uliczne jedzenie. W muzeum można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o początkach tej potrawy, poznać różne sposoby jej przyrządzania oraz zabawne gry, nawiązujące do niemieckiej przekąski. W trakcie wizyty punktem obowiązkowym jest zjedzenie oryginalnego currywurst i chwila odpoczynku na kanapie przypominającej kiełbasę.
Brazylia - Muzeum Kawy
Kolejnym punktem na mapie kulinarnych wycieczek może być Muzeum Kawy (Museu do Café), znajdujące się od 1922 roku w brazylijskim Sao Paulo. Na miejscu można zgłębić historię kawy, poznać wiele ciekawostek na temat czarnego napoju i wziąć udział w kursie na baristę. Dzięki stronie internetowej wybierzemy się też na wirtualny spacer, który przybliży zainteresowanym aktualne wystawy.
Pyszne frytki każdego dnia
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?