Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalew Siemianówka - Królestwo szczupaka

Marta Chmielińska
Liczący ponad 32 kilometrów kwadratowych zalew Siemianówka był stopniowo wypełniany wodą przez 5 lat. Aby go utworzyć, wysiedlono 8 wsi. Budowa tego zbiornika trwała aż 18 lat.
Liczący ponad 32 kilometrów kwadratowych zalew Siemianówka był stopniowo wypełniany wodą przez 5 lat. Aby go utworzyć, wysiedlono 8 wsi. Budowa tego zbiornika trwała aż 18 lat. Fot. Marta Chmielińska
Zalew Siemianówka to wymarzone miejsce dla wędkarzy, miłośników sportów wodnych i ornitologów. Występuje tu 28 gatunków ryb i 150 gatunków ptaków wodno-błotnych - z tego prawie jedna trzecia to gatunki zagrożone.
Jałówka – w 1545 r. za rządów królowej Bony miejscowość otrzymała prawa miejskie magdeburskie. Po śmierci Zygmunta Augusta w 1572 r. Jałówka wraz z innymi
Jałówka – w 1545 r. za rządów królowej Bony miejscowość otrzymała prawa miejskie magdeburskie. Po śmierci Zygmunta Augusta w 1572 r. Jałówka wraz z innymi dobrami hospodarskimi przeszła na własność państwa, powstały tam starostwa, a w ich obrębie niewielkie folwarki. Niezwykle malowniczym punktem miejscowości są ruiny kościoła Świętego Antoniego Padewskiego. Powstał on w roku 1908 i został wysadzony w powietrze przez Niemców w 1944 roku. Na cmentarzu obok warto zobaczyć grób rodziny Bohatyrewiczów, zapewne tych opisywanych przez Orzeszkową w „Nad Niemnem”.

Jałówka - w 1545 r. za rządów królowej Bony miejscowość otrzymała prawa miejskie magdeburskie. Po śmierci Zygmunta Augusta w 1572 r. Jałówka wraz z innymi dobrami hospodarskimi przeszła na własność państwa, powstały tam starostwa, a w ich obrębie niewielkie folwarki. Niezwykle malowniczym punktem miejscowości są ruiny kościoła Świętego Antoniego Padewskiego. Powstał on w roku 1908 i został wysadzony w powietrze przez Niemców w 1944 roku. Na cmentarzu obok warto zobaczyć grób rodziny Bohatyrewiczów, zapewne tych opisywanych przez Orzeszkową w "Nad Niemnem".

Zalew Siemianówka jest jednym z największych jezior zaporowych w Polsce i powstał w wyniku spiętrzenia wód górnej Narwi w okolicy wsi Bondary. Jest większy od jeziora Wigry - ma powierzchnię ponad 32 km kw. Położony jest on w najczystszym zakątku Polski, na obrzeżu Puszczy Białowieskiej, na terenie gmin Narewka i Michałowo.

Pięć wsi pod wodą

Budowa tego zbiornika trwała 18 lat, w tym czasie wysiedlono 289 gospodarstw położonych w 8 wsiach a pięć wsi zlikwidowano całkowicie i tereny te znalazły się pod wodą.

Mieszkańcy tych wsi zostali przesiedleni do nowo zbudowanych osiedli w Michałowie i Bondarach. Proces wypełniania zbiornika wodą odbywał się stopniowo i trwał 5 lat. Zalew podzielony jest na basen główny, który stale jest wypełniony wodą, oraz basen wschodni wypełniany wodą okresowo. Obydwa rozdziela nasyp kolejowy, po którym biegną tory kolejowe. Linia ta prowadzi wprost na Białoruś - w miejscu tym położony jest szeroki tor charakterystyczny dla terenów byłego Związku Radzieckiego. Na zaporze czołowej funkcjonuje elektrownia wodna o mocy 165 kW.

Wieczorne koncerty puchaczy

Dzięki dużej ilości trzcinowisk zalew jest atrakcyjnym miejscem dla ptaków wodno-błotnych. Występuje ich tutaj ponad 160 gatunków, a obserwować je możemy z wieży widokowej w okolicach Babiej Góry.

Najliczniej występuje mewa śmieszka, łyska, rybitwa czarna, a z kaczek - czernica i krzyżówka. W basenie wschodnim przeważają szuwary i krzewy - tam spotkać można czaple białe, orliki krzykliwe czy cietrzewie. Na skraju rosnących nieopodal brzegu olch częstymi gośćmi są bieliki, bociany czarne, kobuzy, a także kobczyki.

Wielbiciele ptaków będą mieli też okazję posłuchać tu puchaczy, które koncertują wieczorem. W płytkich zatokach niedaleko wsi Budy żyją liczne rybitwy białowąse, błotniste obrzeża zbiornika są ulubionym miejscem na trasie przelotów płatkonogów i biegusów, a czaple białe gromadzą się tu w dużych, dochodzących nawet do 100 sztuk, stadach. Na terenie zalewu Siemianówka spotyka się około 50 gatunków ptaków zagrożonych w skali globalnej. Są to między innymi: bąk świstun, błotniak zbożowy, błotniak łąkowy, kureczka kropiatka, batalion, dubelt, perkoz rdzawoszyi, cietrzew, derkacz, mewa mała, rybitwa białowąsa, rybitwa białoskrzydła, wodniczka, wąsatka.

Warto zabrać wędkę

Siemianówka – założona przed  1634 rokiem jako wieś i folwark w dobrach kniaziów Massalskich. W roku 1780 wieś ta była w dobrach Narewka i należała do
Siemianówka – założona przed 1634 rokiem jako wieś i folwark w dobrach kniaziów Massalskich. W roku 1780 wieś ta była w dobrach Narewka i należała do bp. wileńskiego Ignacego Massalskiego. Od roku 1787 Siemianówka znajdowała się w rękach Jana Węgierskiego i to jemu właśnie przypisuje się ufundowanie cerkwi Świętego Jerzego, zbudowanej w XVIII wieku.

Siemianówka - założona przed 1634 rokiem jako wieś i folwark w dobrach kniaziów Massalskich. W roku 1780 wieś ta była w dobrach Narewka i należała do bp. wileńskiego Ignacego Massalskiego. Od roku 1787 Siemianówka znajdowała się w rękach Jana Węgierskiego i to jemu właśnie przypisuje się ufundowanie cerkwi Świętego Jerzego, zbudowanej w XVIII wieku.

Siemianówka jest także wymarzonym miejscem dla wędkarzy - w samym zalewie oraz wpadających do niego rzekach występuje 28 gatunków ryb. Są to między innymi: karp, karaś, karaś srebrzysty, leszcz, lin, boleń, jaź, kleń, miętus, okoń, płoć, sum, szczupak, wzdręga, węgorz.

Gospodarzem jest tu Polski Związek Wędkarski Oddział w Białymstoku, a połów wymaga płatnego zezwolenia.

Z kolei plaże przyciągają amatorów kąpieli oraz żeglarzy. Chętnie biorą oni udział w Regatach o Puchar Żubra. Na zalewie można skorzystać z rejsów wycieczkowych statkami Mazurskiej Służby Ratowniczej Oddział Siemianówka: "Dzika Ola" zabiera 7 pasażerów, a "Igor" mieści 20. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny