Atrakcje turystyczne na Podlasiu idealne dla miłośników rowerów. Gdzie na weekend wyskoczyć rowerem?

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Malownicze krajobrazy Podlasia najlepiej zwiedza się rowerem – nie brakuje tu ani wygodnych tras, ani atrakcji.
Malownicze krajobrazy Podlasia najlepiej zwiedza się rowerem – nie brakuje tu ani wygodnych tras, ani atrakcji. pxhere.com
Nie masz pomysłu, gdzie pojechać na weekend? Wskocz na rower i zobacz te wyjątkowe atrakcje turystyczne na Podlasiu.

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, Podlasie ma wiele powodów do dumy. Jedną z popularniejszych form turystyki w regionie stanowi turystyka rowerowa, co nie powinno dziwić – Podlasie to kraina zachwycającej przyrody, niezwykłych zabytków oraz ciszy i spokoju, jakich próżno byłoby szukać w innych regionach Polski. Jeśli zatem zastanawiasz się, gdzie pojechać na weekend we dwoje, w pojedynkę czy w większej grupie, sprawdź te ciekawe miejsca.

Atrakcje turystyczne na Podlasiu okiem rowerzysty

Podlaskie atrakcje turystyczne dla rowerzystów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza obejmuje miejsca związane z naturą – Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska czy Narwiański Park Narodowy to miejsca, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Na Podlasiu znaleźć można także trzy parki krajobrazowe oraz liczne rzeki, jeziora i inne zbiorniki wodne (na szczególną uwagę zasługują Wigry oraz zalew Czapielówka). Mniej typowe atrakcje związane z naturą to m.in. Arboretum w Kopnej Górze – niezwykły ogród botaniczny – oraz liczne bocianie gniazda w Pentowie.

Drugą grupę atrakcji turystycznych stanowią te związane z kulturą. Rowerzysta, który wybierze się tu na wypad na weekend, może podziwiać m.in. wyjątkowy zabytek techniczny – Kanał Augustowski, zabytki kultury żydowskiej w Tykocinie, liczne cerkwie prawosławne, dwa z pięciu istniejących w Polsce meczetów, XIX-wieczną twierdzę w Osowcu oraz wyjątkowo malowniczą wieś znaną jako Kraina Otwartych Okiennic. Poniżej omawiamy wybrane fajne miejsca na weekend, które najlepiej zwiedzać z siodełka roweru.

Jezioro Wigry i atrakcje turystyczne w pobliżu

Położone na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, długie na 17,5 km jezioro Wigry ma linię brzegową o długości aż 60 km. To doskonałe miejsce na rowerową wycieczkę na weekend – malowniczy szlak „Wokół Wigier” wije się wśród lasów i bagien, a przy okazji zahacza o kilka miejsc wartych zobaczenia. Na tę trasę zdecydowanie warto wziąć rower górski – jedzie się głównie po nieutwardzonych drogach lub niewielkich drogach lokalnych, a także po kładkach nad bagnami.

Jeśli chodzi o naturę, główną atrakcją turystyczną jest Wigierski Park Narodowy, który pozwala podziwiać wyjątkową przyrodę, a także spotkać m.in. lisa, bobra oraz liczne gatunki ptaków wodnych. Na szlaku znajdują się też jednak polskie zabytki kultury. Najważniejsze z nich to:

 • Muzeum Wigier w Starym Folwarku,
 • wystawa przyrodnicza i etnograficzna w miejscowości Krzywe,
 • wystawa o historii rybołówstwa w Czerwonym Folwarku,
 • zabytkowy klasztor kamedułów w Wigrach,
 • Wigierska Kolej Wąskotorowa w miejscowości Płociczne-Tartak.

Należy pamiętać, by w trakcie zwiedzania nie zjeżdżać z wyznaczonych tras, a w szczególności nie podchodzić zbyt blisko do chronionych brzegów jeziora zarośniętych trzcinami. Nie wolno również płoszyć zwierząt.

Gdzie na weekend? Przejedź się po Puszczy Knyszyńskiej

Planując rowerowe wyjazdy na weekend z Białegostoku, Supraśla lub okolic, nie można pominąć największej atrakcji przyrodniczej tego obszaru, czyli Puszczy Knyszyńskiej. Co warto zobaczyć, jeśli interesuje nas przyroda? Rozległy kompleks leśny kryje m.in. liczne urokliwe rzeki, rzeczki, jeziora i jeziorka. Na szczególną uwagę zasługują:

 • trasa doliną rzeki Supraśl (w tym grobla nad rzeką),
 • jezioro Komosa,
 • rozlewiska w okolicy Szudziałowa,
 • rozlewisko rzeczki Migówki koło leśniczówki Budzisk,
 • jeziorko koło leśniczówki Zielona.

Zastanawiając się, gdzie jechać na weekend, jeśli chcemy zobaczyć coś mniej typowego, warto rozważyć weekendową wycieczkę do Arboretum w Kopnej Górze. To ogród botaniczny, w którym za darmo obejrzymy ok. 500 gatunków drzew, krzewów i roślin ozdobnych. Ponieważ jedzie się głównie drogami gruntowymi, przyda się rower górski.

A gdzie pojechać z dzieckiem na weekend w okolicach Puszczy Knyszyńskiej, jeśli chcemy, by przy okazji zetknęło się z historią? Tu najlepsza będzie trasa z Supraśla do Surażkowa, przy której wśród drzew napotkać można Leśną Galerię Powstania Styczniowego 1863 r. To drewniane rzeźby upamiętniające powstańców, którzy walczyli z zaborcą m.in. w tutejszych lasach.

10 nietypowych atrakcji województwa podlaskiego. Co warto zo...

Wycieczka na weekend nad Kanał Augustowski

Kanał Augustowski to miejsce turystyczne, które najlepiej zwiedzać kajakiem, ale warto wybrać się tu również rowerem. Tak wyjątkowych zabytków technicznych jak tu nie spotkamy nigdzie indziej w Polsce – XIX-wieczny kanał do dziś jest wykorzystywany, a turyści mogą podziwiać m.in. piękne drewniane mosty, a także śluzy i inne urządzenia techniczne. Zachwyca również okoliczna przyroda – Puszcza Augustowska oraz liczne jeziora, które przecina Kanał.

Atrakcje turystyczne w pobliżu kanału to m.in. Dział Historii Kanału Augustowskiego w Muzeum Ziemi Augustowskiej, które przybliży historię obiektu oraz wyjaśni dokładniej jego działanie. Warto też odwiedzić dział etnograficzny muzeum. Na uwagę w mieście zasługują też piękna Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Rynek Zygmunta Augusta. Można tu także dobrze zjeść.

Będąc w okolicy, warto przejechać się również trasą wokół jeziora Sajno. To gratka przede wszystkim dla miłośników przyrody – jedzie się przez malowniczy las, a na krótkim odcinku szlak prowadzi tuż nad samą wodą.

Kraina Otwartych Okiennic – polskie zabytki kultury ludowej

Nie wiesz, gdzie pojechać na dwa dni? Jeśli interesują cię zabytki rozumiane szeroko – jako pamiątki przeszłości – warto odwiedzić jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Podlasiu. To tak zwana Kraina Otwartych Okiennic, czyli wsie, w których można podziwiać wyjątkową architekturę inspirowaną budownictwem ludowym Wschodu.

Tutejsze „zabytki”, czy raczej atrakcje turystyczne, to drewniana zabudowa miejscowości takich jak Trześcianka, Soce, Wojszki i Puchły. Zachował się tu nie tylko historyczny układ tych głównie prawosławnych wsi, ale też bogato zdobione budynki mieszkalne z przepiękną snycerką m.in. wokół okien i drzwi. Zgodnie z nazwą domy mają też ozdobne okiennice. Dodatkową atrakcją są przydrożne krzyże i kapliczki oraz drewniane cerkwie, w tym m.in.:

 • cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance,
 • cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach.

Wyjazdy na weekend w te strony to dobry pomysł dla tych, którzy szukają spokoju – okolica jest rzadko uczęszczana przez turystów. Na uwagę zasługuje też piękna okoliczna przyroda doliny Narwi. Przybywający pociągiem powinni wysiąść na stacji Zimnochy i stąd ruszyć rowerem w drogę na południe, trzymając się Podlaskiego Szlaku Bocianiego.

Podlaski Szlak Bociani i Europejska Wieś Bociania – atrakcje dla rodziny i miłośników przyrody

Skoro już mowa o Podlaskim Szlaku Bocianim, warto powiedzieć o nim coś więcej. Cała 412-kilometrowa trasa od Białowieży do Stańczyków to nieco za dużo na weekendową wycieczkę, ale warto przejechać rowerem choćby wybrany fragment szlaku. Przebiega on przez cztery podlaskie parki narodowe – Wigierski, Biebrzański, Białowieski oraz Narwiański – i oferuje nie tylko piękne widoki, ale też okazję do obserwacji tych lubianych polskich ptaków. Szlak obfituje także w atrakcje turystyczne związane z kulturą:

 • cerkwie i zabudowania carskie w Białowieży,
 • Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży,
 • cerkwie w Narwi, Narewce i Lewkowie Starym,
 • średniowieczne osady ludzkie w Surażu,
 • park linowy w Doktorcach,
 • zabytkowe mosty kolejowe w Stańczykach.

Zastanawiając się, gdzie jechać na weekend, jeśli mamy czas zobaczyć tylko jedną atrakcję, zdecydowanie warto zahaczyć o Pentowo, nazywane Europejską Wsią Bocianią. Można tam podziwiać aż 30 zasiedlonych bocianich gniazd, gdzie wiosną i latem można zobaczyć odchowywane młode. Będąc w okolicy, koniecznie trzeba też odwiedzić Dwór Pentowo. Za opłatą można tu m.in. przejechać się konno lub bryczką, a także przenocować i coś zjeść.

Osowiec – atrakcje, okolica, ważne informacje

XIX-wieczna twierdza Osowiec to zdecydowanie miejsce, gdzie warto pojechać na weekend. Na zwiedzanie umocnień z przewodnikiem (oraz Muzeum Twierdzy Osowiec na własną rękę) wystarczy kilka godzin. Warto jednak zadzwonić i umówić się na konkretną godzinę. Trzeba też pamiętać, że zwiedzanie środka twierdzy możliwe jest tylko od poniedziałku do piątku między 9 a 13. Można tu z łatwością dojechać rowerem z wielu okolicznych miejscowości, m.in. z Goniądza, Tykocina czy nawet Augustowa. Do Osowca łatwo jest także dojechać samochodem drogą krajową nr 65 oraz pociągiem.

Twierdza to jednak tylko początek atrakcji turystycznych w okolicach Osowca. Zaraz obok rozpościera się przecież Biebrzański Park Narodowy, gdzie można podziwiać unikalną przyrodę terenów podmokłych. Park jest miejscem, gdzie na weekend z dzieckiem zdecydowanie warto się wybrać – wstęp na liczne ścieżki edukacyjne jest co prawda płatny, jednak wszystkie są bardzo ciekawe.

Rowerzyści w okolicach Osowca powinni koniecznie przejechać się z kolei Carską Drogą – historycznym szlakiem przebiegającym wśród malowniczych bagien i lasów. Przejazd jest bardzo wygodny i łatwy nawet dla początkującego rowerzysty, a dodatkową atrakcją są rzadkie zwierzęta (nie bez powodu drogę nazywa się czasem „łosiostradą”). Warte zobaczenia miejsca turystyczne na trasie to m.in.:

 • Bagno Ławki,
 • Grobla Honczarowska,
 • Strękowa Góra,
 • Długa Luka.

Cała trasa Carskiej Drogi mierzy ok. 35 km. Po drodze napotkamy wiele wiat pozwalających schronić się przed słońcem czy deszczem. Warto pamiętać, żeby zabrać ze sobą środki na komary.

[QUIZ] Jesteś Polakiem? To pewnie wiesz wszystko o tradycyjnych polskich domach

Trasa między Jałówką a Królowym Mostem

Mierzący 68 km żółty szlak między Jałówką a Królowym Mostem to jedno z fajnych miejsc na weekend dla każdego, kto ma ochotę wskoczyć na rower. Malownicza trasa wije się pomiędzy wsiami i miasteczkami Podlasia, pozwalając odetchnąć świeżym powietrzem i nacieszyć oczy zielenią.

Żółty szlak to jednak przede wszystkim zabytki ze sfery kultury:

 • grobowiec rodziny Bohatyrowiczów w Jałówce – ważny punkt dla fanów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej,
 • XIX-wieczna cerkiew w Mostowlanach,
 • najstarszy w Polsce meczet w Kruszynianach plus okazja do skosztowania tatarskich potraw,
 • kaplica i XIX-wieczny budynek karczmy w Gródku,
 • pozostałości średniowiecznego cmentarza w Załukach.

Nietypowym miejscem, gdzie warto pojechać na weekend, jest też położone na trasie szlaku przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach. Oczywiście nie warto spędzać tu całego dnia, jednak okolice granicy Polski mogą być ciekawym punktem na trasie dłuższej wycieczki.

Supraśl i Puszcza Knyszyńska – zabytki, muzea i piękno przyrody

Piękna, zielona miejscowość uzdrowiskowa, jaką jest Supraśl, aż prosi się o wypad na weekend – tym bardziej, że leży tylko 15 km od Białegostoku. Można tu nie tylko dobrze zjeść, ale też obejrzeć liczne ciekawe obiekty i muzea, w tym m.in.:

 • Muzeum Ikon,
 • Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa,
 • Pałac Buchholzów,
 • Kościół p.w. Św. Trójcy,
 • Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy (cerkiew),
 • Domy Tkaczy z lat 30. XX w.

Rowerem koniecznie trzeba wybrać się też poza miasto i spędzić trochę czasu na ścieżkach Puszczy Knyszyńskiej. To bardzo urozmaicony teren, pełen pagórków i leśnych jezior, co gwarantuje ciekawą jazdę i niezapomniane widoki. Warto jednak mieć dobrą kondycję i porządny rower górski albo pozostanie nam trzymanie się łatwiejszych tras. W Puszczy można znaleźć wiele rezerwatów przyrody, co powinno zadowolić miłośników kontaktu z naturą. Latem trzeba jednak uważać na komary.

Warto wspomnieć także, że w okolicach Supraśla funkcjonuje wiele gospodarstw agroturystycznych, co może zainteresować osoby zastanawiające się, gdzie pojechać z dzieckiem na weekend.

Tykocin – spotkanie kilku kultur

Polskie zabytki to nie tylko zamki i kościoły. Atrakcje turystyczne Tykocina obejmują m.in. wyjątkowe zabytki kultury żydowskiej, których nie zachowało się w naszym kraju zbyt wiele. Turyści zainteresowani wyjazdami na weekend, podczas których można zetknąć się z ciekawą kulturą, powinni koniecznie tu wpaść i zobaczyć m.in.:

 • Wielką Synagogę (dziś mieści się tu muzeum),
 • Małą Synagogę (dziś m.in. restauracja),
 • Cmentarz Żydowski.

Tykocin obfituje też w inne ciekawe miejsca turystyczne. Warto wymienić choćby XVIII-wieczny rynek, Kościół Trójcy Świętej, zespół klasztorny, alumnat (dom wojskowy) oraz piękny zamek w Tykocinie. W mieście koniecznie trzeba też zatrzymać się na posiłek – można tu skosztować m.in. dań kuchni żydowskiej.

Miłośnicy natury będą mieli z Tykocina blisko do Narwiańskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Knyszyńskiej. Na szczególną uwagę zasługuje szlak w kierunku Złotorii, który dzięki usytuowaniu na licznych pagórkach oferuje piękne widoki na rzekę. Warto pamiętać, że w obrębie Narwiańskiego Parku Narodowego napotkamy głównie drogi żwirowe.

Atrakcje turystyczne w pobliżu Czarnej Białostockiej

Czarna Białostocka to przede wszystkim okazja do wypoczynku nad wodą – na turystów czeka tu zalew Czapielówka położony na leśnej polanie. Warto też obejrzeć prawosławną świątynię o pięknej nazwie Cerkiew Świętych Niewiast Niosących Wonności. Najlepiej przyjechać tu rowerem przez Puszczę Knyszyńską, korzystając z uroków lasu pełnego licznych rzeczek i jeziorek.

W okolicy nie brakuje również innych atrakcji. Przebiega tu m.in. ciekawy Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia, gdzie można zapoznać się z historią rzemiosła tych ziem. Miejscem turystycznym zdecydowanie wartym odwiedzenia jest Czarna Wieś Kościelna, gdzie można się przekonać, jak przed wiekami pracowali kowale, garncarze i tkacze.

Najmocniejsze paszporty 2020r. Polski na 14. miejscu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie