Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zainteresowani czytaniem

Z Katarzyną Ślaską, zastępcą dyrektora Biblioteki Narodowej, rozmawia Aneta Boruch
Katarzyna Ślaska
Katarzyna Ślaska Andrzej Zgiet
Biblioteka Polona jest jedną z największych w Polsce bibliotek cyfrowych i jedną z najnowocześniejszych. To znaczy taką, gdzie książki są dostępne przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i 365 dni w roku. Dla wszystkich zainteresowanych czytaniem.

Czym jest biblioteka Polona?

Katarzyna Ślaska: Jedną z największych w Polsce bibliotek cyfrowych. I myślę, że jedną z najnowocześniejszych. To znaczy taką, gdzie książki są dostępne przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i 365 dni w roku. Dla wszystkich zainteresowanych czytaniem.

Dlaczego warto do niej zaglądać?

- Dlatego, że staramy się, by zawierała rzeczy interesujące dla każdej grupy wiekowej, dla każdej profesji, dla wszystkich osób, które są zainteresowane książką, grafiką, mapami, obrazami. Książką przede wszystkim trochę starszą, dlatego, że prawo autorskie nie zezwala na pokazywanie w bibliotece Polona tego, co jest całkowicie współczesne.

Co ciekawego zatem znajdzie w niej dla siebie dziecko, nastolatek, a co specjalista z jakiejś dziedziny?

- Mamy przepiękną, bardzo starannie dobraną kolekcję książek dla dzieci. Są z XIX i pierwszej połowy XX wieku, przepięknie ilustrowane, z klasyką np. utworami Marii Konopnickiej. A także bardzo dużo książek dla dorastających panienek. I myślę, że moje koleżanki miały bardzo dużo radości, dobierając te książki, bo również panie w wieku nieco bardziej dojrzałym chętnie do tej literatury zaglądają.
Mamy bardzo dużo starszych podręczników, takich już historycznych. I niektórzy uczniowie są bardzo zainteresowani tym, jak kiedyś wyglądały książki, z których uczono się w szkole.

Dysponujemy ogromnym zbiorem klasyki polskiej - to całość, która nie jest chroniona prawem autorskim. Począwszy od naszych średniowiecznych dzieł, poprzez Kochanowskiego aż do drugiej wojny światowej. Mamy również piękny zbiór map - bardzo interesujący i bardzo duży zbiór grafiki. Dla osób zainteresowanych tematem mamy bogatą kolekcję, związaną z kresami Rzeczypospolitej, z ogromnym zbiorem pocztówek, książek i map ze zbiorów Biblioteki Narodowej.

Jakie zbiory są najchętniej przeglądane?

- Wszystko to, co jest obrazem: fotografie, mapy, pocztówki. Ogromną popularnością cieszy się prasa. Mamy świeżo założoną kolekcję pt. Fantastyka z lamusa - to literatura science-fiction. Ona jest szalenie popularna. Również ogromnym zainteresowaniem cieszy się kolekcja skarbów Biblioteki Narodowej, czyli absolutnie najcenniejszych dzieł nie tylko dla tej Biblioteki, ale w ogóle dla całej kultury polskiej.

To ciekawe zetknięcie epok: bogatą i interesującą przeszłość podajecie w najnowocześniejszej technologii.

- Zgadza się. Ponieważ prowadzimy portal społecznościowy, widzimy wyraźnie, jak dużo młodych ludzi jest naszymi wiernymi czytelnikami. Zaglądają tam codziennie i bardzo interesująco komentują to, co mamy do pokazania. Widać więc, że ogromna grupa młodych ludzi zainteresowała się Poloną.

Czyli to nieprawda, że młodzież nie czyta?

- Jest bardzo duża grupa młodych ludzi, którzy są bardzo zainteresowani czytaniem książek. Natomiast dobrze byłoby, by tych młodych ludzi było coraz więcej.

Nieważne co jest nośnikiem słowa, ważne jest słowo. Myślę, że nośnik nie ma żadnego znaczenia, a czasem potrafi ułatwić korzystanie. Wkrótce będziemy mieli aplikację Polony na urządzenia mobilne tak, by można było czytać na komórce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny