Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zabójstwo w Czyżach. Prokuratura: Zadźgał sąsiadkę, bo pokłócili się o wycięcie drzewa. 73-latkowi grozi dożywocie (zdjęcia)

(mw)
Zabójstwo w Czyżach. Prokuratura: Zadźgał sąsiadkę, bo pokłócili się o wycięcie drzewa. 73-latkowi grozi dożywocie
Zabójstwo w Czyżach. Prokuratura: Zadźgał sąsiadkę, bo pokłócili się o wycięcie drzewa. 73-latkowi grozi dożywocie Anatol Chomicz
Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w środę proces, w którym na ławie oskarżonych zasiada 73-letni mieszkaniec miejscowości Czyże. Prokuratura zarzuciła J.M. (sąd pozwolił tylko na podanie jego inicjałów) zabójstwo swojej sąsiadki - 56-letniej Ireny K.

Za motyw tej okrutnej zbrodni prokuratura przyjęła sąsiedzkie nieporozumienia dotyczące drzew rosnących na obu posesjach sąsiadów - oskarżonego J.M. i zamordowanej Ireny K. I taki też obraz wyłaniał się z zeznań pokrzywdzonych i świadków podczas środowej rozprawy w Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

Czyże. Zabójstwo sąsiadki. Kobieta zginęła od ran zadanych nożem. Policja zatrzymała 72-latka

Czyże. Zabójstwo sąsiadki. Kobieta zginęła od ran zadanych n...

J.M. został doprowadzony na nią z aresztu śledczego, gdzie przebywa już prawie rok. Do tragedii doszło rankiem 19 lutego ubiegłego roku w Czyżach niedaleko Hajnówki. Na ten dzień Irena K. zamówiła samochód z podnośnikiem i pracowników firmy zajmującej się ścinaniem drzew. Mieli przyciąć gałęzie starego dębu, który rósł na posesji oskarżonego, ale jego gałęzie przeszkadzały Irenie K. Zamówiona firma miała również tego dnia zająć się gałęziami orzecha Ireny K., którego gałęzie znajdowały się już na podwórku oskarżonego.

Pojawienie się firmy z piłami zdenerwowało J.M. Śledczy ustalili, że doszło między nim a pokrzywdzoną do kłótni, podczas której sąsiad zagroził, że wezwie policję. Irena K. miała jednak - o czym mówili w środę świadkowie - pozwolenie z gminy na przycięcie gałęzi.

Czyże. Zabójstwo sąsiadki. Kobieta zginęła od ran zadanych nożem. Policja zatrzymała 72-latka

- Z góry go zobaczyłem. Wyglądał tak, jakby tę panią bił. Potem zobaczyłem, że leży odwrócona na plecach, a na śniegu jest krew. Chciałem go odciągnąć, obronić tę panią, ale zamachnął się na mnie nożem. Złapałem za gałąź, próbowałem go odepchnąć. Krzyknąłem do kolegi, żeby uruchamiał piłę motorową. On, widząc to, zadał tej pani trzy ciosy nożem w lewą stronę ciała. Chciał zaatakować kolegę, potem zaczął się cofać i poszedł na swoje podwórko - opowiadał pracownik firmy, który w dniu tragedii rozpoczął ścinanie gałęzi.

Był pewien, że mordu dokonał oskarżony J.M. Jako zabójcę oskarżonego wskazał też drugi z pracowników tej firmy.

Sam oskarżony 73-latek nie przyznaje się do zabójstwa sąsiadki. W środę na rozprawie odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Prokuratura przyjęła, że w chwili zabójstwa miał ograniczoną poczytalność. Dlatego sąd może - uznając winę J.M. - złagodzić mu wyrok.

Czyże. Zabójstwo sąsiadki. Kobieta zginęła od ran zadanych nożem. Policja zatrzymała 72-latka

Na środowej rozprawie zeznawali też bliscy zamordowanej - jej dwoje dzieci i brat. Rodzina opowiadała, że konflikt między rodzinami narastał od lat, a w momencie, kiedy w Czyżach zamieszkała Irena K., która tam postanowiła spędzić swoją emeryturę, przybrał na sile. Powodem sąsiedzkich kłótni miały być drzewa, które przeszkadzały gospodarzom z obu stron płotu.

Morderstwo 56-latki w Czyżach. Nowe fakty: Poszło o drzewo

J.M. grozi dożywocie. - Proszę o sprawiedliwy wyrok, o jak najwyższą karę dla niego, bo człowiekiem już go nie można nazwać. Proszę, żeby został osadzony w więzieniu jak najdalej domu - prosił sąd 26-letni syn zamordowanej.

Zobacz też:
Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny