Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za granicą wolimy karty

ab
W czasie zagranicznych wyjazdów Polacy znacznie częściej używają karty do płacenia niż do pobierania gotówki z bankomatu. Dużo więcej niż zwykle zostawili także obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski.

Podczas trzech wakacyjnych miesięcy - od czerwca do sierpnia br. - Polacy posługujący się kartami Visa używali ich za granicą średnio 14,2 tys. razy dziennie.
Każdego dnia dokonywaliśmy transakcji na kwotę równą (w przeliczeniu) prawie 1,2 mln USD. Łączne wydatki podróżujących w lecie za granicę wyniosły 107,8 mln USD, z czego aż 71,4 proc. to transakcje bezgotówkowe.

Za granicą Polacy

Dominują wypłaty

Pomimo korzystnych zmian w ostatnich latach, w Polsce niecałe 17 proc. wartości obrotów realizowanych przy pomocy kart Visa to płatności. Jednocześnie aż ponad 83 proc. obrotów kartami dotyczy wypłat gotówki.

używali swoich kart do płatności kilkukrotnie częściej niż w kraju, a zarazem w taki sam sposób, jak użytkownicy kart płatniczych w krajach, w których system płatności bezgotówkowych rozwijano przez dziesiątki lat.
- Tak częste używanie za granicą polskich kart Visa do płacenia świadczy, naszym zdaniem, o zwiększającej się gotowości społeczeństwa polskiego do korzystania z systemu płatności bezgotówkowych w kraju. To dobra oznaka przed wejściem Polski do Unii Europejskiej - stwierdziła Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor generalna Visa International w Polsce.
Zdaniem przedstawicieli organizacji płatniczych, skala korzyści z posługiwania się kartami płatniczymi dla konsumentów, punktów przyjmujących karty, banków oraz dla całej gospodarki, jak wskazuje przykład krajów najwyżej rozwiniętych,

zależy od stopnia rozwoju

Najczęściej

korzystaliśmy z kart do płatności bezgotówkowych w:
l Szwajcarii - 86 proc., w USA - 85 proc., w Wielkiej Brytanii - 83 proc., zaś w Szwecji i Belgii około - 80 proc.
Nieco mniej niż 80 proc. obrotu stanowiły transakcje bezgotówkowe we Francji, Czechach i Austrii, zaś ponad 70 proc. odnotowano w Turcji, Danii i Niemczech.
Najmniej przy pomocy kart wydaliśmy na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie została zrealizowana jedna transakcja warta 31 USD.

obrotu bezgotówkowego. W krajach dopiero budujących systemy płatności bezgotówkowych Polacy w o wiele większym stopniu używali karty Visa do wypłaty gotówki z bankomatu. Na przykład na Białorusi 60 proc. wartości transakcji to wypłaty gotówki, a na Ukrainie - 64 proc.
Podczas tegorocznych wakacji Polacy odwiedzili 148 krajów przy czym, według szacunków Instytutu Turystyki (dane za lipiec i sierpień), liczba turystów wyjeżdżających za granicę spadła, w stosunku do 2002 r., o 17 proc. Najwięcej użytkownicy polskich kart Visa wydali w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA oraz w krajach rejonu Morza Śródziemnego i w Czechach.
Polacy dotarli również do wielu egzotycznych miejsc, m.in. do Gabonu, gdzie zrealizowali 5 transakcji na łączną kwotę 176 USD.
Istotny wzrost wydatków na karty Visa odnotowano w przypadku gości zagranicznych posługujących się swoimi kartami Visa w Polsce. Wśród gości najwięcej wydali Amerykanie, Niemcy i Brytyjczycy.
W Polsce do organizacji Visa International należy 40 banków, z których 35 wydało do końca drugiego kwartału br. ponad 9,4 mln kart.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny