Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIII Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Nauka i sport

Fot. Antoni Chomicz
Adam Śledziewski, dyrektor XIII LO
Adam Śledziewski, dyrektor XIII LO Fot. Antoni Chomicz
Trzy boiska, siłownia, sala gimnastyczna i zajęcia na lodowisku. Do tego nowoczesne pracownie komputerowe, bogata biblioteka i ciekawe profile klas - m.in. to swoim uczniom proponuje XIII LO.

[galeria_glowna]

Liceum Ogólnokształcące nr XIII

Liceum Ogólnokształcące nr XIII

XIII Liceum Ogólnokształcące jest jedną z młodszych szkół średnich w Białymstoku.

Powstała w 1994 roku. W 1997 roku Szkoła Podstawowa nr 22 i XIII Liceum Ogólnokształcące utworzyły Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Marii Konopnickiej.

Jest to szkoła, która ma ambicje rzetelnego przygotowania uczniów do jak najlepszego zdania matury i podjęcia nauki na studiach wyższych.

Na każdym poziomie szkoła posiada jedną klasę mistrzostwa sportowego o specjalizacji short-track.

Uczniowie szkoły należą do ścisłej czołówki Polski w tej dyscyplinie, wielu zasila kadrę narodową i reprezentuje Polskę na zimowych igrzyskach olimpijskich i zawodach międzynarodowych.

To szkoła, która ma ambicje rzetelnego przygotowania uczniów do jak najlepszego zdania matury i podjęcia nauki na studiach wyższych.

Dlatego - choć należy do Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego - sport nie jest tu jedyną innowacją. Oprócz klas mistrzostwa sportowego, gdzie trenuje się short-track, jest tu wiele ciekawych profili.

Klasa mistrzostwa sportowego

Propozycja skierowana do młodzieży uzdolnionej sportowo, uprawiającej jazdę szybką na lodzie. Warunkiem przyjęcia do klasy mistrzostwa sportowego jest posiadanie minimum III klasy sportowej lub zdanie testu sprawnościowego. Treningi szkoleniowe odbywają się codziennie w kilku grupach treningowych pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry na sztucznym lodowisku. Uczniowie wyjeżdżają w ciągu roku na kilka obozów sportowych do Krynicy Górskiej. Najlepsi mają szansę zasilić kadrę narodową w short-tracku. Nauka w tej klasie umożliwi studiowanie na kierunkach: wychowanie fizyczne, biologia, medycyna.

Klasa humanistyczno-dziennikarska

Przeznaczona jest dla uczniów zainteresowanych tematyką szeroko rozumianych mediów. Treści edukacji dziennikarskiej wprowadzane będą na zajęciach warsztatowych (dwie godziny w tygodniu), skorelowanych z językiem polskim, wiedzą o społeczeństwie i technologią informacyjną. Uczniowie, wybierając naukę w tej klasie, poznają specyfikę pracy mediów, mechanizmy ich funkcjonowania i podstawy prawa prasowego. Odwiedzą redakcje lokalnych gazet, rozgłośnie radiowe, siedziby stacji telewizyjnych, podejrzą przy pracy twórców portalu społecznościowego.

Klasa artystyczna

Propozycja skierowana jest do młodzieży uzdolnionej artystycznie, zarówno wokalnie, jak i teatralnie oraz tanecznie. Zajęcia muzyczne oraz teatralne odbywać się będą w formie warsztatów. Podstawą warsztatów muzycznych będzie interpretacja piosenki, emisja głosu, podstawy solfeżu. Na warsztatach teatralnych młodzież pozna historię teatru, zdobędzie umiejętności dotyczące prawidłowej interpretacji tekstu dramatycznego i dykcji. Na zajęciach tanecznych uczniowie zapoznają się z różnymi formami tańca. Wiedza zdobyta w klasie artystycznej pozwoli kontynuować naukę w wyższych szkołach dramatycznych, akademiach wychowania fizycznego, filologii polskiej.

Klasa filmowa

To klasa o rozszerzonej liczbie godzin wiedzy o społeczeństwie, a także z dodatkowymi godzinami języka polskiego (w tym jednej godziny tygodniowo przeznaczonej na edukację filmową). Uczniowie będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach filmowych oraz zajęciach pozalekcyjnych związanych z odbiorem dzieła filmowego.

Klasa obrony cywilnej i turystyki regionalnej

To propozycja dla uczniów aktywnych społecznie i chcących pogłębiać swoją wiedzę na temat Podlasia. Uczniowie podczas warsztatów regionalnych poznają walory turystyczne i dziedzictwo kulturowe naszego regionu. W programie warsztatów przewidziano wycieczki regionalne. Nauka w tej klasie przygotuje uczniów do zdobycia uprawnień państwowych z zakresu turystyki regionalnej, wolontariatu i pierwszej pomocy. Absolwent będzie również przygotowany do kontynuowania edukacji na kierunkach związanych z turystyką i ratownictwem.

Kwestionariusz

Adam Śledziewski, dyrektor XIII LO
(fot. Fot. Antoni Chomicz)

Dyrektorem jestem już w sumie 13 lat, w obecnej szkole czwarty rok.

Najbardziej dumny jestem z... w sferze zawodowej z wszelkich osiągnięć moich uczniów, nauczycieli, szkoły. Najwięcej radości dają te najbardziej spektakularne sukcesy, jak chociażby bardzo dobry występ naszej uczennicy Pauli Bzury na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver. A w sferze prywatnej najbardziej dumny jestem ze swojej Rodziny.

Co bym zmienił w mojej szkole? Nie widzę potrzeby jakichś istotnych zmian. Oczywiście pewne aspekty funkcjonowania szkoły potrzebują ustawicznego doskonalenia, unowocześniania. Chciałbym, aby zmiany szły w kierunku rozbudowy bazy szkoły i poszerzania oferty edukacyjnej. I staram się to realizować.

Moi uczniowie to sympatyczni, twórczy i wrażliwi młodzi ludzie.

Moi uczniowie mówią o mnie... Chyba nie mam ksywki. Wydaje mi się, że mówią o mnie z życzliwością i sympatią.

Gdy byłem maturzystą, wybuchła elektrownia w Czarnobylu i żartowaliśmy, że jeżeli matura nie pójdzie dobrze, to będzie na co zwalić. To były piękne chwile.

Kiedyś myślałem, że będę... Wymienię w kolejności: adwokatem, aktorem, żołnierzem zawodowym.

Moje marzenie... No właśnie - "moje", nie będę o nim mówił. Poza tym jest tego trochę.

Weekend to dla mnie czas na bycie z Rodziną, spotkania z Przyjaciółmi i czasami słodkie leniuchowanie.

Nie noszę w pracy kapci, bo nie pasują do garnituru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny