MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypalenie macierzyńskie to coś więcej niż frustracja. Może być nawet zagrożeniem dla dziecka i związku. Czym się objawia?

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Wypalenie macierzyńskie może mieć bardzo negatywne skutki.
Wypalenie macierzyńskie może mieć bardzo negatywne skutki. epokrovsky/ pl.123rf.com
Wypalenie macierzyńskie może spotkać każdą mamę, nawet tę początkowo nastawioną do rodzicielstwa niezwykle entuzjastycznie. Choć rodzicielstwo powszechnie uważane jest za jedno z najpiękniejszych życiowych doświadczeń, ma prawo wzbudzać również negatywne emocje. Zmęczenie, wybuchy złości czy rezygnacja mogą, a nawet powinny, być sygnałami ostrzegawczymi.

Spis treści

Czym jest wypalanie macierzyńskie? Rodzicu, nie lekceważ go!

Wypalenie macierzyńskie nie zostało zakwalifikowane jako choroba – tak jak na przykład wypalenie zawodowe – ani jako zaburzenie, jednak to stan, który może być zagrożeniem dla zdrowia psychicznego rodzica, dziecka i partnera. Tego pojęcia używają nie tylko specjaliści, coraz szerzej pojawia się ono w mediach i w środowiskach parentingowych.

Czym więc tak właściwie jest wypalenie macierzyńskie? Na blogu O Matko Święta!, prowadzonym przez psycholog Karolinę Piotrowską, zostało zdefiniowane jako „ogólna niechęć do bycia w ciągu dalszym rodzicem”.

Pogodzenie obowiązków macierzyńskich z pracą zawodową, opieką nad domem, oraz własnymi potrzebami, a także konfrontacja rzeczywistości z obrazem kreowanym w mediach i social mediach mogą prowadzić do wypalenia macierzyńskiego.

Czytaj też: Czy każda kobieta ma instynkt macierzyński i kiedy zaczyna kochać swoje dziecko? Zobacz, co na ten temat sądzi psycholog

Objawy i przyczyny wypalenia macierzyńskiego

Wypalenie macierzyńskie może dotknąć rodzica zarówno tuż po narodzinach dziecka, jak i kilka lat później. Objawy nie są jednoznaczne, ale wśród nich możemy wymienić:

  • frustrację,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • ataki złości i poczucie wstydu po nich,
  • niską ocenę swoich zdolności rodzicielskich,
  • zły nastrój,
  • płaczliwość.

Skąd takie reakcje? U zmęczonego rodzica, który nie ma czasu na odpoczynek, pojawia się silny stres. Organizm produkuje kortyzol, a to z kolei powoduje, że nawet w czasie relaksu mózg znajduje się w trybie walki. Negatywne wydarzenia, nawet zepsucie zabawki, wywołują silne reakcje, nie zawsze adekwatne do sytuacji. Do przyczyn zaliczyć można również brak czasu dla siebie, rezygnację z rozwoju osobistego na rzecz dziecka, utratę kontaktu z przyjaciółmi czy lekceważenie własnych potrzeb.

Co zrobić, gdy doświadczamy wypalenia macierzyńskiego?

Wypalenie macierzyńskie nie oznacza, że jest się złą matką bez zdolności wychowawczych. Jest to częste zjawisko, jednak jego powszechność nie oznacza, że powinno się je lekceważyć. Wręcz przeciwnie! Wypalenie może być dosłownie niebezpieczne. Jak podaje na blogu O Matko Święta! psycholog:

Rodzice, którzy doświadczają wypalenia, częściej sięgają po przemoc, zarówno wobec siebie, jak i dzieci. Co więcej, wypalenie może prowadzić do depresji i do myśli samobójczych.

Jeśli sądzimy, że to właśnie my możemy doświadczać wypalenia macierzyńskiego, warto sięgnąć po pomoc u specjalisty. Dobrze jest skorzystać z terapii indywidualnej lub grupowej, a w razie potrzeby udać się do psychiatry.

Źródła:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wypalenie macierzyńskie to coś więcej niż frustracja. Może być nawet zagrożeniem dla dziecka i związku. Czym się objawia? - Strona Kobiet

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny