MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wymyślne fryzury, pióra, kapelusze...co jeszcze zakładano na bal karnawałowy w latach 30.? Zobacz topowe stylizacje

Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet
Fotografia grupowa przedstawiająca Zarząd Polskiego Białego Krzyża. Widoczni m.in.: prezes PBK Wacław Staniszewski, Wanda Dreszer (1 żona gen. Dreszera), p. Zaifert.1938 rok
Fotografia grupowa przedstawiająca Zarząd Polskiego Białego Krzyża. Widoczni m.in.: prezes PBK Wacław Staniszewski, Wanda Dreszer (1 żona gen. Dreszera), p. Zaifert.1938 rok Narodowe Archiwum Cyfrowe
Chcesz poczuć klimat karnawału w dwudziestoleciu międzywojennym? Zastanawiasz się, jak wyglądały kiedyś karnawałowe sukienki. Takich balów już nie ma. Przedstawiamy wyjątkowe królowe karnawału z dawnych lat.

Spis treści

Kiedy obchodzimy karnawał?

Wymyślne fryzury, pióra, kapelusze... Przygotowanie do spotkania karnawałowego w latach 30. ubiegłego wieku zdecydowanie zajmowało więcej czasu niż obecnie. Za to efekt był piorunujący. Zdjęcia z imprez karnawałowych w okresie dwudziestolecia międzywojennego robią ogromne wrażenie. Wybraliśmy fotografie z najlepszymi kandydatkami do tytułu królowej balu.

Zobacz olśniewające stroje na karnawał w stylu lat 30.

Początek karnawału w Polsce wypada 6 stycznia, kiedy katolicy obchodzą święto Trzech Króli. Ostatni tydzień polskiego karnawału rozpoczyna się w Tłusty Czwartek. Tego dnia Polacy objadają się pączkami i faworkami. Okres tańców i zabaw trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową i kończy się w Ostatki. Zwyczajowo to czas zabaw i potańcówek. Data końca karnawału jest ruchoma i poprzedza Wielkanoc oraz Wielki Post.

Skąd wzięła się karnawałowa tradycja?

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia wyrazu „karnawał”. Niektórzy uważają, że słowo to ma swoją genezę w języku łacińskim i wyrazie carrus navalis. W starożytnym Rzymie określenie to służyło do nazywania wozu w kształcie okrętu wchodzącego w skład świątecznego pochodu ku czci bogini Izydy, a później – boga Dionizosa. Jednak większość badaczy wskazuje na włoskie słowa carnevale (łacińskie carnem levāre), co dosłownie oznacza „usuwać mięso” oraz caro, vale, czyli „żegnaj mięso”. Symboliczne znaczenie tych określeń ma związek z pożegnaniem mięsa przed Wielkim Postem.

Zwyczaj świętowania karnawału ma swój początek w kulcie płodności oraz w kultach agrarnych. Zawsze nieodzownym elementem okresu karnawału były tańce i zabawy. Niektórzy wierzyli, że im wyżej będą skakać biesiadnicy, tym wyższe plony wyrosną.

Karnawał na świecie

Karnawał obchodzony jest w wielu częściach świata. Niektóre miasta, jak np. Rio de Janeiro w Brazylii czy Wenecja we Włoszech, słyną ze szczególnie hucznych zabaw i maskarad. Nie trudno mieć skojarzenia z przebierańcami w wielkich kolorowych pióropuszach czy dystyngowanych sukniach i maskach.

Przygotowania do obchodów karnawału trwają wiele tygodni. Jedną z głównych atrakcji karnawałowej zabawy stał się wybór Królowej Karnawału – kobiety, która najbardziej oczarowała uczestników spotkania swoją kreacją.

Zobacz olśniewające stroje na karnawał w stylu lat 30.

Fotografia grupowa przedstawiająca Zarząd Polskiego Białego Krzyża. Widoczni m.in.: prezes PBK Wacław Staniszewski, Wanda Dreszer (1 żona gen. Dreszera), p. Zaifert.1938 rok

Wymyślne fryzury, pióra, kapelusze...co jeszcze zakładano na...

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Autopromocja

Sukienki w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wymyślne fryzury, pióra, kapelusze...co jeszcze zakładano na bal karnawałowy w latach 30.? Zobacz topowe stylizacje - Strona Kobiet

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny