MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wykorzystujemy zbyt mało unijnych pieniędzy

Redakcja
Według opublikowanych przez Gazetę Wyborczą najnowszych danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, do dzisiaj wydano zaledwie 390 mln zł z puli Regionalnych Programów Operacyjnych. Stanowi to ok. 6 proc. rocznego planu. Województwo podlaskie znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w kraju - wydało jedynie 10 mln złotych z RPO, a do końca roku planem jest wykorzystanie 326 mln.
Zdaniem ekspertów BCC:

1. Należy wzmocnić jednostki administracyjne na poziomie regionalnym i lokalnym, zajmujące się procedurami administracyjnymi dla projektów inwestycyjnych. Poza zmianami legislacyjnymi konieczne jest także usprawnienie funkcjonowania tej części administracji, która zajmuje się tymi procedurami, szczególnie na poziomie regionalnym i lokalnym. Oznacza to wzmocnienie kadrowe w tych dziedzinach i podniesienie kwalifikacji kadr urzędniczych. Niestety te działania nie są realizowane w tempie i zakresie, który powodowałby pożądane zmiany.

2. W celu uproszczenia pozyskiwania środków z UE Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło i zakończyło I etap przedsięwzięcia „Prostsze fundusze”. W jego ramach został powołany zespół ds. uproszczeń systemu wykorzystania środków unijnych. To bardzo dobra inicjatywa. Szkoda, że inicjatywa ta jest głównie prowadzona na poziomie programów krajowych, ponieważ wyraźnie widać, że sporo problemów z procedurami, a szczególnie z ich skomplikowaniem, pojawia się właśnie w programach regionalnych.

3. Wciąż brakuje postulowanego przez BCC systemu koordynacji poprzez powołanie specjalnego komitetu Rady Ministrów ds. wykorzystania funduszy europejskich, pod przewodnictwem premiera i złożonego z szefów właściwych resortów i marszałków województw.

4. Należy wzmocnić także koordynację wykorzystywania funduszy europejskich poprzez ustanowienie ministra rozwoju regionalnego wicepremierem, z powierzeniem mu silnej roli koordynacyjnej jeśli chodzi nie tylko o fundusze europejskie w ramach polityki spójności, ale całą politykę rozwoju.

5. Ważne jest wprowadzenie systemów motywacyjnych dla pracowników administracji rządowej i samorządowej, odpowiedzialnych za zarządzanie funduszami europejskimi. W miarę możliwości konieczne jest także utrzymywanie konkurencyjnych warunków płacowych.

6. Powinien zostać przygotowany kompleksowy program szkoleń dla całej administracji publicznej włączonej w proces zarządzania funduszami unijnymi.

7. Oczywiście nadal trzeba upraszczać system wykorzystania funduszy europejskich na lata 2007-2013. Pomimo wcześniejszych doświadczeń nadal w niektórych przypadkach mamy do czynienia z nadmiernym formalizmem procesu aplikacji.

 

Źródło: Business Centre Club

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny