Czy dziecko może podróżować z osobami trzecimi?
Straż Graniczna może szczegółowo sprawdzić, czy dziecko podróżuje za wiedzą i zgodą opiekunów prawnych — powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Przypomniała, że niektóre państwa trzecie, ale również państwa unijne, wymagają specjalnych zgód na podróż dziecka z osobą trzecią.
Mogą w tym zakresie być do zrealizowania zróżnicowane procedury, wymagające np. zaopatrzenia się w pełnomocnictwa notarialne, upoważnienia, bądź zezwolenia przetłumaczone na język danego państwa przez tłumacza przysięgłego - wyjaśniła.
Dodała, że wątpliwości dotyczące wymogów należy weryfikować, kontaktując się np. z przedstawicielstwem dyplomatycznym lub urzędem konsularnym państwa, do którego wyjeżdżamy, z agentem lub przedstawicielem linii lotniczej, lub przewoźnika drogowego, albo z tour-operatorem.
Tylko dwa rodzaje dokumentów upoważniają dziecko do przekroczenia granicy
Dodała, że każde dziecko, bez względu na wiek — nawet niemowlę – musi mieć własny dokument uprawniający do przekraczania granicy. W zależności od kierunku podróży jest to wyłącznie:
dowód osobisty (ważny w UE).
lub paszport (potrzebny w krajach poza UE).
Jednocześnie podkreśliła, że podróżowanie po krajach strefy Schengen, czyli przy braku kontroli na granicy, nie zwalnia z obowiązku posiadania takiego dokumentu.
Pamiętajmy, że akt urodzenia dziecka, zaświadczenie o złożeniu wniosku o uzyskanie paszportu lub dowodu osobistego, legitymacja szkolna, legitymacja ubezpieczenia zdrowotnego, itd. nie uprawniają do przekraczania granicy i wyjazdu do innych państw - zaznaczyła rzeczniczka Straży Granicznej
O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać, wyjeżdżając z rodziną za granicę?
Straż Graniczna apeluje, by przed wyjazdem sprawdzić ważność swoich dokumentów oraz aktualność danych. Warto przyjechać wcześniej na lotnisko, a już w porcie lotniczym pilnować swoich bagaży.
Za pozostawienie bagaży bez opieki grozi nawet kara grzywny. Rzeczniczka por. Anna Michalska dodała, że każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby jako potencjalne zagrożenie. Przypomniała też, by nie brać żadnych przesyłek od nieznajomych.
Nie żartujmy o przewożeniu ładunków wybuchowych czy zamachach terrorystycznych. Funkcjonariuszy takie żarty nie śmieszą - zaznaczyła Michalska.
Przypomniała, by na lotniskach i w samolotach zachowywać się odpowiedzialnie. Podczas podróży samolotem pasażer jest zobowiązany do wykonywania poleceń kapitana statku, a w przypadku niewykonania poleceń, kapitan może poprosić funkcjonariuszy Straży Granicznej o interwencję.
Należy także pamiętać, o ograniczeniach celno-skarbowych m.in. o tym, że wwóz lub wywóz do i z Unii Europejskiej niektórych przedmiotów, np. zabytków, określonych ilości środków finansowych, przedmiotów niebezpiecznych, broni, amunicji lub zwierząt - wymaga uzyskania odpowiednich dokumentów lub zezwoleń od uprawnionych do ich wydawania organów - powiedziała.
Czy za granicą działa ubezpieczenie szkolne?
Ubezpieczenie szkolne NNW obejmuje cały rok szkolny, łącznie z wakacjami i feriami. Dlatego wypadki, do których doszło podczas ferii zimowych, można uwzględnić, starając się o wypłatę środków z ubezpieczenia. Jednak nie wszystkie NNW działają poza terenem Polski. W większości podstawowych polis ochrona będzie dotyczyła tylko Polski. O zakres terytorialny, który obejmuje dana polisa, należy zapytać ubezpieczalnię.
Bezpłatna opieka zdrowotna w Unii Europejskiej, czyli czym jest karta EKUZ?
EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to bezpłatny pakiet opieki zdrowotnej akceptowany w krajach należących do Unii Europejskiej, niektórych terenów zamorskich i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Upoważnia do opieki na terenie:
- Unii Europejskiej,
- Islandii,
- Norwegii,
- Liechtensteinu,
- Wielkiej Brytanii,
- Szwajcarii,
- Gujany Francuskiej,
- Gwadelupy,
- Reunion,
- Martyniki,
- St. Pierre-et-Miquelon,
- Madery,
- Azory,
- Wysp Kanaryjskich i Majorki.
Karta EKUZ ma jednak różny zakres w zależności od kraju. W większości przypadków pokrywa najbardziej podstawową opiekę zdrowotną, ale zapłacić trzeba będzie w całości lub częściowo np. za przejazd karetką, czy wizytę u lekarza specjalisty.
Karta jest ważna z dokumentem tożsamości. Należy ją wyrobić dla każdego członka rodziny osobno. Warto to zrobić przed wyjazdami, do któregoś z wyżej wymienionych krajów.
Źródło: