Wydział Prawa UwB pozytywnie oceniony przez Polską Komisję Akredytacyjną. Ma szansę na Certyfikat Doskonałości Kształcenia

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Nie tylko pozytywna ocena, ale też rekomendacja przyznania Certyfikatu Doskonałości Kształcenia – to wnioski z oceny programowej kierunku prawo na Uniwersytecie w Białymstoku. Ocenę przeprowadził zespół Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Wydział Prawa to największy wydział Uniwersytetu w Białymstoku. Kształci się tam ponad 2300 studentów i doktorantów.

Być może, teraz chętnych na studiowanie tam będzie jeszcze więcej. Prawo na UwB otrzymało bowiem pozytywną ocenę kształcenia. Została ona już potwierdzona uchwałą Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jej podstawą była opinia I zespołu nauk społecznych PKA, który zajmuje się m.in. oceną studiów prawniczych. Członkowie zespołu, którzy oceniali prawo na UwB, docenili zarówno program kształcenia, jak i jego realizację.

W swoim raporcie odnotowali na przykład, że proces kształcenia nie koncentruje się jedynie na podawaniu wiedzy z zakresu nauk prawnych, ale także na kształtowaniu kompetencji miękkich.

- Eksperci PKA dostrzegli, że wkładamy dużo wysiłku w praktyczne przygotowanie naszych studentów do wykonywania zawodów prawniczych. Na naszym wydziale działa m.in. Centrum Praktyk Sądowych, mamy Pracownię Kryminalistyki. Organizujemy zajęcia przygotowujące do egzaminów na aplikacje prawnicze – wylicza prof. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa UwB. – Dbamy o to, by jeszcze w czasie studiów nasi studenci mieli kontakt z instytucjami i firmami, które wiedzę prawną wykorzystują w swojej działalności. Służy temu chociażby cykl seminariów prawnych dla biznesu.

Jak podkreśla dziekan, wydział zapewnia też swoim studentom możliwości wszechstronnego rozwoju naukowego. Inwestuje w bazy naukowe i ułatwia dostęp do nich, intensywnie współpracuje z prestiżowymi ośrodkami, takimi jak Uniwersytet Humboldta w Berlinie, Uniwersytet w Leuven czy Uniwersytet Stanowy w Michigan, co umożliwia mobilność studentów i kadry w Unii Europejskiej i poza nią. Ma też szeroką ofertę szkół prawa obcego prowadzonych we współpracy z zagranicznymi partnerami. Na Wydziale Prawa UwB działa też Centrum Prawniczego Języka Angielskiego.

To, czy Polska Komisja Akredytacyjna przyzna wydziałowi Certyfikat Doskonałości Kształcenia okaże się najpewniej pod koniec bieżącego roku. Jednak jak podkreśla prof. Popławski już sam fakt zarekomendowania takiego wyróżnienia jest dla nich powodem do dumy i dodaje, że tego wszystkiego nie byłoby bez ciężkiej pracy wykładowców i administracji Wydziału Prawa.

- To także zasługa bliskiej i bardzo dobrej współpracy wydziału z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego. Ściśle współpracujemy bowiem m.in. z sędziami, adwokatami, radcami prawnymi, przedsiębiorcami, a także z przedstawicielami władzy samorządowej i państwowej – podkreśla prof. Mariusz Popławski. - Rekomendacja przyznania Certyfikatu Doskonałości Kształcenia to bardzo ważny sygnał dla naszych studentów i kandydatów, którzy będą się starać o przyjęcie do nas na studia.

Ci ostatni będą mieli podczas najbliższej rekrutacji większy wybór. W ofercie Wydziału Prawa oprócz czterech dotychczasowych kierunków - administracji, bezpieczeństwa i prawa, kryminologii oraz prawa - pojawią się dwie nowe propozycje. To kierunek prawo i podatki w biznesie, który będzie realizowany na studiach niestacjonarnych I stopnia oraz kierunek doradztwo podatkowe i administracja skarbowa na studiach niestacjonarnych II stopnia.

Zobacz też: Uniwersytet w Białymstoku. Dr hab. Krzysztof Filipow z prestiżowym wyróżnieniem

Czy tematy maturalne wyciekły?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie