MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydajemy białostocką monetę

Aneta Boruch [email protected] tel. 085 748 96 63
Merk: Pierwszy pieniądz lokalny wprowadzony w powojennej Polsce w nakładzie 20 tysięcy sztuk. Moneta ma nominał 3 merków i można nią płacić za towary i usługi w wybranych punktach gminy. Merk był to znak rodowy, służący do oznaczania sprzętu rybackiego.
Merk: Pierwszy pieniądz lokalny wprowadzony w powojennej Polsce w nakładzie 20 tysięcy sztuk. Moneta ma nominał 3 merków i można nią płacić za towary i usługi w wybranych punktach gminy. Merk był to znak rodowy, służący do oznaczania sprzętu rybackiego.
W innych miastach były krajcary, merki czy pizreny. A Białystok będzie miał swojego białego! Już w ten piątek dostaniesz go za darmo z "Porannym"!

Już w piątek w "Porannym"

Już w piątek w "Porannym"

Inni już mają lokalne monety, my też możemy! Dlatego "Poranny" postanowił je wydać. Możesz ją mieć już w tym tygodniu! 20 czerwca wraz z "Porannym" nasi Czytelnicy otrzymają wyjątkową monetę lokalną o nominale 1 białego. Będzie to oryginalny dukat o średnicy 25 mm, w kolorze mosiądzu. Nasze monety będą mogły służyć jako bon towarowy, uprawniający do określonych zniżek w wybranych punktach sprzedaży i punktach usługowych na terenie Białegostoku (szczegóły wkrótce). Zasady wymiany białych na towary i usługi znajdą się w regulaminie.

Drzewiej był mus, by miasta biły własny pieniądz. Miasta robiły to szczególnie w czasie wojen, kiedy zdarzały się kryzysy finansowe. Wtedy powstała nowa odmiana pieniądza lokalnego, emitowanego przez różne miasta.

Zbić majątek na pieniążku

Czasy na szczęście się zmieniły. I teraz miasta emitują lokalne monety głównie w celach promocyjnych i turystycznych. W ostatnich latach takie dukaty pojawiły się w kilkunastu polskich miastach.

Nie zawsze zresztą jest to pieniądz w prawdziwym znaczeniu, bity przez mennicę. Często są to po prostu żetony w formie gadżetu wydawane przez lokalne firmy. Ale zawsze cieszą się ogromną popularnością.

Dlatego niektóre gminy robią to już po raz kolejny. Tak jak w Jastarni, miejscowy merk w tym roku ukaże się już po raz czwarty. Jastarnia była pierwszą gminą we współczesnej Polsce, która zdecydowała się wprowadzić do obrotu lokalną monetę.

Została ona wybita przez Mennicę Polską z okazji 75. rocznicy powstania Juraty.
Merkami można płacić za towary i usługi w wybranych punktach gminy Jastarnia.

- To idealny pomysł promocyjny - tłumaczy Ewa Świątczak z biura promocji gminy Jastarnia. - Turyści i nasi mieszkańcy bardzo chcą mieć monetę jako pamiątkę. Wiemy, że niektórzy handlują nimi na Allegro i dorabiają się grubych pieniędzy.
Nic dziwnego, skoro merk ma wartość trzech złotych, a w serwisie aukcyjnym kosztuje złotych... 90.

Każdy chce go mieć!

Biuro promocji Wrocławia przygotowało natomiast żetony z krasnalami. W ten sposób promuje te sympatyczne stworki zamieszkujące miasto nad Odrą.

A gmina Pyzdry z okazji 750-lecia lokacji miasta wyprodukowała lokalny dukat o nominale 4 pizrenów. Honoruje go kilka sklepów na terenie gminy.

- Oprócz zalet promocyjnych to także nawiązanie do przeszłości, bo mennica w Pyzdrach istniała jeszcze za Kazimierza Wielkiego - opowiada Sylwia Mazurczak z urzędu miasta Pyzdry. - Zainteresowanie tą monetą wręcz przerosło nasze oczekiwania. Każdy chciał ją mieć na pamiątkę.

A teraz czas na Białystok. "Kurier Poranny" już wybił 1 białego, w piątek dołączymy go do gazety. Każdy będzie mógł go dostać. To będzie świetny prezent i doskonała pamiątka dla kolekcjonerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny