Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda niezbędna dla dziecka. To najlepszy napój

(KAMI)
Pamiętajmy, aby dziecko piło więcej wody, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego oraz w czasie choroby, szczególnie gdy przebiega ona z  gorączką, wymiotami czy biegunką.
Pamiętajmy, aby dziecko piło więcej wody, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego oraz w czasie choroby, szczególnie gdy przebiega ona z gorączką, wymiotami czy biegunką. Fot. sxc.hu
Woda jest niezbędnym składnikiem diety - młody organizm przyswaja ją najlepiej ze wszystkich napojów i co ważne, nie zawiera ona zbędnych kalorii.

Niemowlętom do pół roku powinniśmy dostarczać około 700 ml wody dziennie, a od pół roku do roku około 800 ml. Dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat zapotrzebowanie na wodę wynosi 1300 ml, dla tych od 4 do 6 lat 1700 ml, a dla pociech w wieku od 7 do 9 lat 1900 ml. Chłopcy w wieku od 10 do 12 lat powinni pić dziennie 2400 ml wody, a dziewczynki 2100 ml. Chłopcy pomiędzy 13. a 15. rokiem życia powinni pić dziennie ok. 3000 ml wody, a dziewczynki ok. 2200 ml. Nastoletni chłopcy w przedziale wiekowym od 16 do 18 lat potrzebują dziennie aż 3300 ml wody, a dziewczynki ok. 2300 ml.

Pamiętajmy, aby dziecko piło więcej wody, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego oraz w czasie choroby, szczególnie gdy przebiega ona z gorączką, wymiotami czy biegunką.

Wodę tracimy przez cały dzień - jest stale wydalana z organizmu w związku z poceniem, oddychaniem a także przemianą materii (mocz, kał). Dziecko powinno uzupełniać jej straty pijąc wodę przez cały dzień, a nie tylko w momencie kiedy odczuwa pragnienie.

Niemowlętom powinno się podawać wodę niskozmineralizowaną, w której zawartość składników mineralnych jest niższa niż 500 mg/l. Starsze dzieci, w wieku od 2-10 lat, mogą pić zarówno wodę niskozmineralizowaną jak i średniozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych od 500 do 1500mg/l). Nie powinna ona być zbyt wysoko nasycone dwutlenkiem węgla.

Wody butelkowane dzielą się na trzy rodzaje: naturalne wody źródlane, naturalne wody mineralne i wody mineralizowane zwane stołowymi.

Wspólną i bardzo ważną cechą naturalnych wód źródlanych i naturalnych wód mineralnych jest ich pochodzenie z podziemnych zasobów.

Naturalne wody mineralne wyróżniają się bardzo zróżnicowanym składem mineralnym. Mają wpływ na procesy fizjologiczne, przebiegające w organizmie.

Naturalne wody źródlane charakteryzują się niską zawartością składników mineralnych.

Woda stołowa to mieszanina wód o różnej mineralizacji. Czasami dodaje się do niej sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany, wodorowęglany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny