Witamina B12 skutki i przyczyny niedoboru. Apatia, osłabienie, kłopoty z pamięcią, depresja to objawy niedoboru B12 31.05.2023

OPRAC.:
Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Objawy niedoboru witaminy B12.
Objawy niedoboru witaminy B12. pixabay.com
Witamina B12 przyczyny niedoboru i skutki. Jakie są objawy niedoboru witaminy B12? Witamina B12 jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia. Za co odpowiada witamina B12 w organizmie? W jakich produktach żywnościowych znajduje się witamina B12? Skąd niedobór witaminy B12? Kiedy potrzebna jest suplementacja witaminy B12?

Spis treści

Witaminą B12, zwana jest kobalaminą lub czerwoną witaminą. Substancja ta jest niezbędna przy powstawaniu krwi, ma wpływ na układ pokarmowy i psychikę. Niedobór witaminy B12 wywołuje anemię złośliwą, jest odpowiedzialny za trwałe uszkodzenia układu nerwowego.

Za co odpowiada witamina B12 w organizmie?

Witamina B12 odpowiada m.in. za zdrowie psychiczne, układ pokarmowy i krwionośny.

Kobalamina usprawnia funkcjonowanie nerwów i uczestniczy w tworzeniu neuroprzekaźników, co bezpośrednio wpływa na psychikę. Witamina B12 odpowiada za syntezę serotoniny - hormonu szczęścia. Brak odpowiedniej ilości B12 odpowiada za zaburzenia tego neuroprzekaźnika, a to z kolei prowadzi do wahań nastroju i rozdrażnienia oraz depresji.

Witamina B12 (czerwona witamina) bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Jej niedobór będzie prowadził do anemii. Witamina B12 w krwiobiegu hamuje wzrost homocysteiny odpowiedzialnej za miażdżycę.

Witamina B12 odpowiada za przebieg procesów metabolicznych w komórkach i ich podział, a co za ty idzie przekazywanie energii i wzrost organizmu. Wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego człowieka;

SYMPTOMY NIEDOBORU WITAMINY B12

Najczęstsze objawy niedoboru B12 to: komplikacje w działaniu układu krwionośnego, demencja u osób starszych, chwiejność nastrojów, uczucie niepokoju, apatyczność i uczucie chronicznego zmęczenia.

Niedobór witaminy B12 objawiający się w zaburzeniach psychicznych to także: pogorszenie sprawności umysłowej, kłopoty z pamięcią, depresja, zaburzenia osobowości pacjenta.

Warto tu podkreślić, że pojawiające się z wiekiem problemy z jelitami i przyswajaniem witaminy B12, przyczyniają się do wystąpienia chorób związanych z demencją bądź starczym otępieniem.

Kolejne symptomy hipowitaminozy to:

  • duszności,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • zawroty głowy,
  • drętwienia rąk i nóg,
  • osłabienia mięśni kończyn,
  • zapalenia skóry i jej żółte zabarwienie,
  • zaczerwienienia oczu i języka.

Brak witaminy B12 może też objawiać się wymiotami, biegunką.

W jakich produktach żywnościowych znajduje się witamina B12?

Witaminy to substancje, których nasz organizm nie potrafi wytworzyć samodzielnie lub syntetyzuje je w zbyt małych ilościach. Witamina B12 występuje w dużych ilościach w produktach odzwierzęcych takich jak mleko, żółtko jaj, mięso, wątroba, nerki, ryby, ostrygi. Jednak nie wystarczy objadać się mięsem, żeby mieć wystarczającą ilość witaminy B12.

Witamina B12 jest wytwarzana także w niedużych ilościach w przewodzie pokarmowym przez bakterie jelitowe i błonę śluzową żołądka. Ponieważ produkują ją bakterie witaminę B12 nazywamy również "witaminą brudu". Co ciekawe małpy żyjące dziko niejedzące mięsa nie mają problemu z niedoborem witaminy B12. Natomiast gdy trafią do ogrodu zoologicznego, gdzie panują sterylne warunki, zaczynają się kłopoty. Dzieje się tak ponieważ osobniki żyjące dziko nie przestrzegają zasad higieny i mają cały czas styczność z bakteriami występującymi z ich środowisku. Zdarza się, że wraz z owocem zjedzą też robaka. Tak więc higiena, chroniąca ludzi przed chorobami, przyczynia się do niedoboru B12.

WYSTĘPOWANIE WITAMINY B12

Witamina B12 nie występuje w produktach roślinnych. Produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają najwięcej witaminy B12:

  • nerki i wątroby (cielęce, wołowe, drobiowe),
  • ryby i "owoce morza",
  • jaja,
  • nabiał (mleko, jogurty naturalne, sery pleśniowe)

Wegańskim produktem bogatym w witaminę B12 są drożdże spożywcze. Można też pić napoje roślinne wzbogacone tą witaminą.

Skąd niedobór witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 najczęściej wynika ze źle zbilansowanej diety. Często jest powiązany z chorobami jelit. Do hipowitaminozy przyczynia się również siedzący tryb życia i stosowania używek.

Kiedy witamina B12 powinna być suplementowana?

Już z poprzednich uwag można zauważyć, że grupom szczególnie narażoną na niedobory witaminy B12, a nawet jej brak, są weganie i wegetarianie ograniczający nabiał. Warto pamiętać o badaniach krwi i suplementacji witaminą B12 (otrzymywaną w sposób syntetyczny) oraz o tym, że odpowiednia flora bakteryjna w jelitach może dostarczyć nam tej witaminy.

Suplementowana witamina B12 powinna znaleźć się w diecie osób starszych, oraz tych którzy mają problemy z jelitami. Choroby jelit bezpośrednio przyczyniają się do zaburzeń wchłaniania witaminy.

SUPLEMENTY WITAMINY B12

Witamina B12 suplementowana w tabletkach powinna być w odpowiednia wysokiej dawce np. 500 μg oraz w postaci metylokobalaminy lub cyjanokobalaminy. Witamina B12 w zastrzykach domięśniowych podawana jest tylko w skrajnych przypadkach, takich jak osłabienie organizmu czy anemia.

Dzienne spożycie witaminy B12 zalecane przez Instytut Żywności i Żywienia:

  • dzieci (1-3 lata) – 0,9 μg/d;
  • dzieci (4-6 lat) – 1,2 μg/d;
  • dzieci (7-9 lat) – 1,8 μg/d;
  • dzieci i młodzież – 1,8 do 2,4 μg/d;
  • dorośli – 2,4 μg/d;
  • kobiety w ciąży – 2,6 μg/d;
  • kobiety karmiące piersią – 2, 8 μg/d.

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie